Ana sayfa Avrupa Makedonya

Makedonya’nın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

0
PAYLAŞ

Balkanların güzel ülkesi Makedonya, uzun yıllar Osmanlı yönetiminde kalması nedeniyle halen Arnavut ve Türk kültürünün izlerini taşıyan, tarihsel Makedonya bölgesinin kuzey ve kuzeybatı kesimlerine yayılıyor. Başkenti Üsküp olan ülkenin Bitola, Tetovo, Prilep ve Kumanovo diğer önemli şehirlerini oluştururken, ülkenin kalbi Vardar Nehri çevresinde atıyor.

Pek çok gezilecek ve görülecek yeri bulunan Makedonya’nın güneyinde yer alan Ohird Gölü, yurt dışı turlarda seyahat severlerin en çok tercih ettikleri bölge. Üsküp ise, Hristiyanların yaşadığı kentin yeni bölgesi ile kentin eski yerleşim bölgesi olan Müslümanların yaşadığı eski şehirden oluşuyor. Eski kent bölgesinde daha çok tarihi yapılar bulunurken, yeni yapılaşan bölgede pek çok heykel göz dolduruyor.

Makedonya’nın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

Makedonya’da en çok ziyaret edilen müzeler, çoğunlukla tarihi çok eskilere dayanan yerleşim merkezi olan başkent Üsküp’ün içinden geçen Vardar Nehri ve çevresinde yer alıyor. Makedonya Ulusal Arkeoloji Müzesi, Makedonya Ulusal Müzesi, Makedonya Mücadele Müzesi, Makedonya Soykırım Müzesi ve Üsküp Doğa Bilim Müzesi gibi pek çok müzenin bulunduğu kentte, Rahibe Teresa Evi gibi tarihi dokular ise bu kadim toprakların değerlerini yansıtıyor.

1. Makedonya Ulusal Arkeoloji Müzesi

Makedonya-Arkeoloji-Muzesi

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te 2014’te hizmete giren Makedonya Ulusal Arkeoloji Müzesi, Üsküp 2014 Projesi kapsamında yapılan Neo-Klasik müze binasında yer alıyor. 3 katlı bir yapı olan müzede, tarih öncesinden Orta Çağ’a dek uzanan tarihin farklı dönemlerine ait 6 binden fazla eser yer sergileniyor. Tarih öncesi Arkeoloji, Orta Çağ Arkeolojisi, Nümizmatik, Lapidarium gibi bölümlerde arkeolojik eserlerin yanı sıra cam objeler, balmumu heykeller, tablolar, video-animasyonlar ve mozaikler yer alırken Türkiye’de bulunan İskender Lahdi’nin bir kopyası da sergileniyor. Üsküp’ün en önemli müzelerinden olan ve Vardar Nehri kıyısında yer alan Arkeoloji Müzesi’nin binası ayrıca Makedonya Cumhuriyeti Ulusal Arşivi olarak da hizmet veriyor.

2. Makedonya Ulusal Müzesi

Üsküp Ulusal Müzesi olarak da bilinen Makedonya Ulusal Müzesi, 1924’te Üsküp’te kurulan ve ülke tarihine ait en eski belgelerinin yer aldığı 3 ayrı müzenin birleştirilmesinden oluşuyor. Etnografya, Tarih ve Arkeoloji müzelerinden meydana gelen müze, Üsküp’teki Türk Çarşısı’nın içerisinde yer alıyor. Arkeoloji bölümünde Makedonya’nın arkeolojik kazı alanlarındaki kazılardan elde edilen eserler sergilenirken, Etnoloji bölümü çok zengin bir geleneksel giysi koleksiyonuna sahip. Müzede bulunan tarihi eserler bölümü ise ülkenin 14-20. Yüzyıl arasındaki tarihine ışık tutuyor. 1991’de hizmete giren Sanat Tarihi bölümündeki eserlerin önemli bir kısmı da terk edilen kilise ve manastırlardan toplanan objelerden meydana geliyor.

3. Makedonya Mücadele Müzesi

Üsküp 2014 Projesi kapsamında inşa edilen müzelerden biri olan Makedonya Mücadele Müzesi, Vardar Nehri’nin doğu kıyısında, Makedonya Meydanı’nın tam karşısında yer alıyor. Yapımına 2008’de yapılmaya başlanan ve 2011’de Üsküp’ün bağımsızlığının 20. yılı anısına açılan müze, Vardar Nehri, Arkeoloji Müzesi, Taş Köprü ve Makedonya Soykırım Müzesi arasında bulunuyor. Makedon ulusunun tarihte vermiş olduğu bağımsızlık mücadelesini sergileyen ve 16 ayrı bölümden oluşan müze içerisinde balmumu heykel ve tablolar sergileniyor.

4. Makedonya Soykırım Müzesi

Makedonya-Soykirim-Muzesi

Makedonya Soykırım Müzesi, Makedonya Ulusal Müzesi’nin hemen arkasında yer alan modern bir yapı. 2. Dünya Savaşı sırasında öldürülen Üsküplü Yahudilerin fotoğrafları ve eşyalarının sergilendiği müzede, ayrıca Yahudileri kamplara gönderirken kullanılan tren vagonlarının da bir örneği sergileniyor. Müzeye giriş ücretsiz.

5. Üsküp Doğa Bilim Müzesi

Uskup-Zoo

Üsküp Hayvanat Bahçesi’nin yanı başında yer alan Üsküp Doğa Bilim Müzesi, 300 binin üzerinde flora, fauna ve jeoloji örneğinin yer aldığı, 1926’da kurulan bir müze. Üsküp Doğal Bilim Müzesi’nde botanik sergiyi, balık, sürüngen, kuş ve hayvan çeşitleri ile ilgili sergileri, entomolojik sergiyi ve benzer çalışmaları görebilirsiniz.

Makedonya Müzeleri elbette bunlarla sınırlı değil. Dilerseniz Üsküp’ün Eski Tren İstasyonu olan günümüzde Üsküp Şehir Müzesi olarak hizmet veren yapıyı da ziyaret edebilirsiniz. Müze içerisinde küçük bir sanat galerisi de bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here