Ana sayfa Deneyimler

Masal Kasabası Giethoorn

0
PAYLAŞ

Giethoorn diğer bir deyişle, Hobbit Köyü Hollanda’nın Overijssel bölgesinde yer alan tatlı bir yer. Kanalları, minik köprüleri ve çiftlik evleriyle “Yeşil Venedik” olarak da anılıyor.

Yoğun şehir gürültülerinden, telaşlı kalabalıklardan uzaklaşmak ve hayallere dalmak için birebir. Bu köyde uzun caddeler ve motorlu taşıtlar yok. Ulaşım sadece bot, sandal, tekne, minik köprüler ve bisikletlerle sağlanıyor. Köyün merkezinde bisiklet kiralayabileceğiniz yerler mevcut. Motorlu taşıtlardan uzak tertemiz doğası, kendine özgü mimari harikası şirin köy evleriyle Giethoorn, dünyanın en huzurlu yerleri listesinde ilk sırada yerini alıyor.

ilayda1

Kanal boyunca manzaraya karşı yemeğinizi yiyebileceğiniz, sıcak kahvenizi huzurla yudumlayabileceğiniz şirin restoranlar mevcut. İsterseniz tekneyle kanallar arası dolaşmaya çıkıp isterseniz de köyde uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Biz ikisini de yapmayı tercih ettik ve önce Eyobus ekibi ile birlikte, toplamda iki tekne önlü arkalı yolculuğa çıktık.

Tekne ile kanallar arasında dolaşırken büyülü manzarayı seyredip, fotoğraflar çekindik. Bazen diğer arkadaşlarımızın olduğu arkamızda ki tekne ile yan yana gelip, karşılıklı şarkılar söyleyerek eğlendik. Eyobus farkıyla, geleneklerimizden vazgeçmeyip teknede oyun havaları açıp, oynadık.:) Çevreden turistlerin de oyun havalarımıza alkış tutarak, gülümseyerek hatta bizlerle beraber oynayarak eğlendiklerine şahit olduk. “Bize her yer Ankara!” dedik.

ilayda2

Teknemizle dolaşırken bazen kanalda gezinen diğer sandallara hafifçe çarptık. Bu durum da lunaparkta çarpışan otolarla büyüyen bizleri eğlendirirken sandalda ki turistleri hafif tedirgin etse de gezimizin keyifli bölümlerinden biri oldu.

Tekneyle eğlenceli turumuzu tamamladıktan sonra yürüyerek köyü keşfetmeye başladık. Diğer turistlerle selamlaştık, diyaloglar kurduk.

ilayda3

Güzel anılar biriktirdik, hayaller kurduk. Giethoorn beni aldı götürdü, bir süreliğine de olsa başka bir dünyadaymışım gibi hissettirdi. Şüphesiz ki Eyobus turunda görülmesi gereken en değerli, özel yerlerden biriydi ve benim küçük dünyamda kocaman bir yere sahip oldu.

GİETHOORN PARA BİRİMİ VE RESMİ DİLİ

Giethoorn’da euro kullanılır ve resmi dili Flemenkçe’dir.

GİETHOORN SAAT FARKI

Giethoorn (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunmaktadır. Giethoorn, Türkiye’den bir saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 14:00 iken Giethoorn’da 13:00’dır.

GİETHOORN GEZİLECEK YERLER

Giethoorn Müzesi:

1800’lerden kalma bir çiftlik evinde bulunur. Müzede Giethoorn’un son yüz yılındaki yaşam biçimi, çiftlik kültürü gözler önüne serilir.
ilayda4

Otomobil Müzesi:

Müze geniş bir otomobil ve motosiklet koleksiyonuna sahiptir. İçerisinde restoran, oyun, eğlence ve sürüş alanlarını da barındırır. Eski model araçlara ilgi duyuyorsanız bu müze kesinlikle sizin yeriniz.

Wildeboer Tersanesi:

Giethoorn köyünün en eski tersanesi olan bu müzede ahşap tekne yapımını izleyebilir, bot ve teknelerin tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Meryem İlayda KIRCA

Eyobus 2017 Turu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here