Ana sayfa Avrupa Çek Cumhuriyeti

Masal Şehri Prag

1
PAYLAŞ

Eyobus’ta belki de beni en etkileyen şehirlerinden biri Prag’tı şüphesiz. Dünden kalma baş ağrısına ve halsizliğe rağmen Prag’ın mükemmelliği, her sokağının tarihle dolu oluşu beni bu halime rağmen gezmekten alıkoyamadı.

İlk olarak Prag’tan biraz bahsedeyim. Para birimi Çek Korunası’dır. Prag Çek Cumhuriyeti’nin (geçmişte Çekoslovakya’nın) başkentidir. Prag bazılarına göre dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilmiştir, ki bence de öyle. Hatta ‘Altın Şehir’, ‘Masal Şehri’, ‘Avrupa’nın Kalbi’ şeklinde de anılırmış. Aynı zamanda Prag’ın bu muhteşem tarihi dokusu 1992’den beri UNESCO’nun Dünya Mirasları listesinde yer almaktaymış. Tarihinde büyük savaşlarda (II. Dünya Savaşı) ismi geçen Prag’ta bugün, Almanca ve Çekçe konuşan insanlar yaşamaktadır. Gelelim Prag turumuz boyunca Eyobus ekibiyle bizler neler yaptık, neler gördük ve neler yaşadık kısmına.

gizem

Eylül’ün başları, daha havalar güzelken saat sabah 10:00 gibi Prag’taydık. Otel girişimiz 14.00’da olduğu için o zamana kadar gezme şansımız vardı. Dediğim gibi ne arkadaşımın ne de benim o gün gezecek gücümüz kalmamıştı, ayakta uyuyorduk ama sokaklarda ilerledikçe her gördüğümüz dokudan büyülenmeye ve açılmaya başladık. İlk olarak grup halinde Astronomik Saat’e gittik. Bu saattin özelliği, 12 saat dilimini 12 burcun sembollerini göstermesidir. Her saat başı bir dakika boyunca saatteki figürler bir animasyon gösterisi yapıyor. Bu saatin baya özelliği, figürlerinin farklı anlamları var ama bunları buraya bir sonraki yazımda detaylandıracağım.

Neyse, buradan sonra yine hep birlikte Vltava Nehri üzerindeki Karl Köprüsüne gittik.Daha sonra mecalimiz kalmadığı için otobüse gitmek durumunda kaldık.

İkinci gün metroyla Prag Kalesi’ne geçtik. Görüp görebileceğiniz en harika manzaralardan birine sahipti şüphesiz. Giderken biraz kayboluyormuş gibi olduk ama sora sora bazen de navigasyon yardımıyla kaleye ulaştık.İkinci gün hava yağmurlu ve soğuktu. Kalede biraz fotoğraf çekildikten sonra Kralın Bahçesi’ne gitmeye karar verdik. O sırada magnet almak için bir yere girdik ve dükkan sahibi Türk çıktı. Baya sohbet ettik, memleket meseleleri konuştuk falan derken Kralın Bahçe’sine ulaştık. Hava şartlarından dolayı bahçeye ayıracak vakti kendimizde bulamadık ve Kafka’ya doğru yürümeye başladık. Müze girişi ücretliydi, biz girmemeyi tercih ettik siz isterseniz girebilirsiniz ki girmenizi tavsiye ediyorum. Girişteki enteresan heykeller üzerine baya konuştuktan sonra buradan da ayrıldık.

gizem1

Artık açlıktan öldüğümüzü fark edince yemek yemeye gittik. Yemek yedikten sonra meşhur Dancing House’a gidip, binayı itme, binaya yumruk atma, bina önünde dans edip Boomerang çekme gibi bir çok aktivitede bulunduk. Dancing House’a yakın, karşı caddesinde kiralayıp binebileceğiniz su bisikletleri bulunmakta ama hava şartları sürekli yağmur içerikli olduğu için biz binmeyi tercih etmemiştik. Siz eğer hava uygun olursa mutlaka denemelisiniz.

gizem12

Akşama doğru hepimiz, havadan da olsa gerek, bir uyku haline geçtik. Yine Astronomik Saat’in orda kahve içip fotoğraf çekildikten sonra şehrin biraz daha uzak kısımlarına keşfe çıktık. Alışveriş yapabileceğimiz bir caddeyi gezdik. Prag bizce bir çok Avrupa ülkesine göre mağaza fiyatları yüksek bir şehirdi. Çok tatlı bir oyuncak dükkanı bulduk, harika bir çikolata aldım buradan kendime 🙂 Hatta Eyobus’taki son günümüz annemin doğum gününe denk geliyordu ve ben bu çikolatayı büyük bir iradeyle annemin doğum günü hediyesi olarak sakladım.

gizem3

Yağmurun dinmesine yakın buradan da çıktık ve artık gerçekten çok yorulmuştuk. Eyobus ekibinin toplandığı yere doğru yürümeye başladık, içecek bir şeyler aldık ve yaklaşık 2 saat gırgır şamata yapıp burada takıldık. Bir çok yere gidip gece de dışarı çıkıp eğlenen arkadaşlarımız olmuş. Tabi biz gece dışarı yorgunluktan çıkamamıştık ama giden arkadaşlar gece hayatının güzel olduğunu altını çizerek vurguladılar 🙂

Eyobus’ta belki de en eğlendiğim günlerden biri Prag’ta geçirdiğim gündü. Hem güzel insanlarla birlikteydim hem de havaya rağmen bir sürü şey yapabilmiştik. Prag gerçekten gitmekten sıkılmayacağım şehirler arasında. Umarım tekrar giderim ve Prag’a dair başka güzel anılarım olur.

Şimdilik hoşçakalın.

Gizem YAMAN

Eyobus 2018 Turu

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here