Ana sayfa Avrupa

Melekler Kalesi (Sant’Angelo Kalesi)

0
PAYLAŞ

Melekler Kalesi (Castel Sant’Angelo) Roma’nın en önemli yapılarından biri. Mimarisi görkemli olduğu kadar, köprünün üstüne sağlı ve sollu dizilmiş heykellerden oluşan yoluyla da oldukça iddialı olduğunu en baştan gösterir. Önünde ise her zaman harika bir sokak sanatçısı çıtayı arşa çıkarmıştır. Bu kaleye kulak aşinalığınız varsa tarih derslerindendir çünkü Fatih Sultan Mehmet’in oğlu olan Cem Sultan, Melekler Kalesi esir tutulanların arasında yer almıştır.

Melekler Kalesi: Roma
Melekler Kalesi

Melekler Kalesi: Adının Hikayesi ve Tarihi

Melekler Kalesi, ismini gerçekten bir melek hikayesinden alır. Hikayeden çok efsane desek daha doğru olur. Papa Büyük Gregorius’un burada Melek Mikail’i gördüğünü iddia ettiği dinsel deneyimden ismini alır. Melekler Kalesi, milattan sonra (M.S) 139 yılında Hadrianus ve soyunun mozolesi olarak inşa edilmiş, daha sonraysa İmparator Aurelianus’un yaptırdığı kent duvarlarının içine dâhil edilmiş, Ortaçağ yıllarında ise kaleye dönüştürülmüş ve siyasi karmaşa dönemlerinde papaların ikametgâhı olmuştur ve stratejik ortaklıklara ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Şehzade Cem Sultan burada esir tutulanlar arasında stratejik ortaklıklar listesinde baş sıralardadır.

Melekler Kalesi, Vatikan’a oldukça yakındır. Bu sebeple sahip olduğu gizli geçiş ile birlikte Vatikan ile arasında bir köprü görevi görerek Papaları korumaya almıştır. Bu gizli geçide Vatikan Koridoru adı tarih kitapları tarafından verilmiştir. Vatikan Sarayı’ndan doğrudan kalenin içine uzanması, tehlike anında Papaların kaçış için en iyi çözümleri arasında üst sıralarda yer almaktaydı. Vatikan’nın gizemli alt dünyası düşünüldüğünde bu hiç de şaşırtıcı değil. Kale günümüzde ise müze olarak kullanılmaktadır.

Melekler Kalesi önünde 3 kemerli görkemli bir köprüye ev sahipliği yapar. Hadrian Köprüsü, gerek mimarisi gerekse üstünde bulunan heykellerin kattığı ihtişamla Roma’nın en güzel köprüleri arasında yerini alır. Özellikle köprünün çapraz açısıyla kalenin manzarası büyüleyicidir. Fotoğraf çekmek için biçilmiş kaftandır.

Hadrian Köprüsü: Roma
Hadrian Köprüsü

Roma İmparatoru Hadrian

Melekler Kalesi (Castel Sant’Angelo) milattan sonra (M.S) 139 yılında Hadrianus ve soyunun mozolesi olarak inşa edilmiştir. Hadrian döneminde bir çok antik kente çeşme, hamam ve kapı yaptırılmıştır. Zamanının savaşçı imparatoru olarak anılan Trajan’dan sonra Roma tahtına Hadrian geçmiştir. Barışçıl bir imparatordur ve Roma döneminde farklı bir politika izler. Her sorunu yerinde görmek için sorunun kaynağına seyahatler düzenleyerek inceler ve bu onu 20 yıldan fazla bir süre imparator yapacaktır.

Melekler Kalesi Mimari Özellikleri

Melekler Kalesi bizi uzaktan büyülediği gibi yaklaştıkça da bundan vazgeçmiyor. Mimari özellikleri ise tüm hayranlığımızı açıkladığı kadar da arttırmaya devam ediyor. Belki de bu yüzden Roma denilince aklımıza gelen 5 yerden birisi.

 • 64 metre bir çapa sahip olmasının yanı sıra yüksekliği ise 48 metre olan silindirik bir yapıdır.
  (Bina her ne kadar silindirik yapıda olsa da bodrum katı buna zıt olarak dörtgendir.)
 • Zamanında kalenin hakimi olan Roma’ya da hakim olur gibi bir düşünce hakimdi ve kalenin savunmasını sağlamak amacıyla surlarının uzunluğu 160 metreyi bulmaktadır.
 • İlk seviye olarak adlandırılan en alt katta iç avlu bulunmaktadır.
  İkinci seviyede kalenin surlarına ulaşım sağladığı gibi, Vatikan kentine giden gizli yol da bu seviyeden başlamaktadır.
  Üçüncü seviyede silindir biçimindeki bulunan hapishaneler bulunmaktadır.
  Dördüncü seviyede ise özel kullanım alanları ön plana çıkmaktadır. İtalyan Rönesans Dönemi ünlü heykeltraş, mimar, ressamı Michelangelo tarafından yapılan melek heykeli de yine bu kattadır.
  Beşinci ve altıncı seviyelerde hazine odası bulunmaktadır.
  Yedinci seviyede yuvarlak oda, sütunlar odası ve başmelek Mikail heykeli avlusu bulunmaktadır. Harika bir manzara ile birlikte.
Melekler Kalesi
Melekler Kalesi Manzarası

Hadrian Köprüsü Üzerindeki Heykeller

Melekler Kalesi yolunda 3 kemerli Hadrian Köprüsü olduğundan bahsetmiştik. Köprünün üstündeki heykeller oldukça sanatsal ve ihtişamlı. Tam 12 adet heykelin size eşlik ettiği bu köprüde heykeller 12 havariyi ve İsa’nın çarmağa gerilişini işler. Bernini’nin yaptığı heykellerin orijinalleri İspanyol Merdivenleri’nin hemen yanındaki Sant’Andrea delle Fratte Kilisesi’nde bulunmaktadır fakat bunlar da oldukça ihtişamlı ve görülmeye değerdir.
Son da bulunan ayrı 2 heykel ise trajedik bir olayı temsil etmektedir. 1450 yılında Melekler Köprüsü çökmüştür ve bunun üzerine ölen 172 Hristiyan hacının ölümünü anmak üzere yapılmıştır.Bu heykeller temsil etmektedir: Aziz Paul ve Aziz Peter

Roma’da Görülmesi Gereken Yerler

 • Roma Forumu (Foro Romano)
 • 2. Emmanuel Anıtı (Vittorio Emanuelle II)
 • Villa Borghese Parkı
 • İspanyol Merdivenleri (Spagnia Steps)
 • Aşk Çeşmesi (Fontana Di Trevi)
 • Navona Meydanı
 • Trastevere
 • Pantheon
 • Vatikan Müzeleri
 • Melekler Kalesi (Castel Sant’Angello)
 • Kolezyum (Collosseo)

Roma Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

19 Günde 18 Ülkelik dev macera… Melekler Kalesi’ni keşfetme vakti sence de geldi de geçmiyor mu 🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here