Ana sayfa Deneyimler

Barcelona: Mimarisiyle Kendine Hayran Bıraktıran Şehir

1
PAYLAŞ

Paris’ten Barcelona şehrine doğru yola çıktık ve 29 Ağustos’ta İspanya’nın en büyük ikinci şehri olan Barcelona’ya vardık. İnerken koordinatör arkadaşımız bize Barcelona şehir kurallarına uymamız gerektiğini belirtti. Otobüs’ten indiğimde gözüme ilk çarpan şey Barcelona’daki trafik lambaları ve bisiklet yollarına gösterilen saygıydı. Türkiye’de dikkat edilmesini istediğim için bunlar ilk gözüme çarpan şeyler olduğunu düşünüyorum. Açıkcası Türkiye’de umursamadığım trafik lambalarını orada büyük bir aşkla dikkat ettim, özen gösterdim.

     

İlk Durağımız; La Sagrada Familia

Eyobus ile İlk durağımız Barcelona’nın ünlü bitmeyen kilise La Sagrada Familia oldu. La Sangrada Familia 1882’de başlanmış fakat halen inşaatı süren bir yapıt. 131 yıldır inşaatı sürüyor ve mimarı Francisco de Paula del Villar’dır. Vefaatından sonra proje birçok kez kesintiye uğramıştır. Çünkü henüz nasıl bir mimari yapısı olduğunu hiçbir mimar anlayamamıştır. Yapımına şuan da Barcelona halkı müsait günlerinde ücretsiz yardıma gidiyor olduğunun bilgisini almıştım. Günde 600 kişi çalışmaya geliyormuş. Beni büyüleyen ikinci şey La Sagrada Familia katedrali olmuştur.barca2

Barcelona ’da İlk Günüm ve Anılarım

    Ardından kendimi Barcelona’nın o muhteşem, tarih kokan sokaklarına bıraktım. İnsanlar genelde taşıt olarak bisiklet kullanıyorlar ve her durakta bisiklet standları var. Eğer İspanya vatandaşıysanız ve ya kartınız varsa bu bisikletleri kullanabiliyorsunuz. Ben bisikletle yada toplu taşımayla değil de yürüyerek gezmeyi tercih ettim. Fakat hemen hemen her yere metro, otobüs vardı.

    Barcelona şehrine sabah vardığımız için çoğu yer kapalıydı. 10-11 gibi açılıyor mağazalar. Onun dışında pastaneler ve ekmek satan yerler açıktı. Bir börek ve meyve suyu aldım oturdum bir bankta yedim. Ve öylece izledim şehri. Mağazaların açılmasını bekledim.
Bende “second hand shop” merakı var. Önceden arkadaşımla araştırmıştık ve daha önceden bulduğumuz bir yerin açılmasını bekledik. O sırada bir çifte denk geldik. Dükkanın açıldığı saati ve Katalan’ların yerel şarabı olan Sangria’yı içtikleri her aileye özgü olan ve “porro” adını verdikleri bu cam sürahiyi nereden alabileceğimizi sorduk. Beyefendi köpeğini evine bırakıp kız arkadaşını bırakmaya gitti. Geldiğinde biz hala dükkanın önünde oturuyorduk. Yanımıza yaklaştı ve Porro’yu bulduğunu söyledi. Resimlerini çekmiş, fiyatını, nerede satıldığını, en yakın nereden temin edebileceğimizi bize söyledi. Yolu tarif etti ve izin isteyip yanımızdan ayrıldı. Biz çok şaşırmıştık. Nasıl bu kadar yardım sever olabiliyor. Sonuçta bizi tanımıyordu. Biz porro’nun heyecanıyla çıktık bize tarif ettiği yere gittik. Türkiye’de ki gibi bildiğimiz milyoncuya girdik.  Çinli bir abla vardı. İçeri girdik kedimize ve kendimize küçük şeyler aldık ve tabi ki porro’ muzu unutmadık. Orada ki alışverişimizden sonra hemen dükkana geri döndük. Güler yüzlü bir kadın açtı dükkanı. “Sizi bekliyorduk” dediğimizde. Bize “Broşürde açılış saati 11 yazıyor. Neden beklediniz ki?” dedi. Kültürünü bilmediğimiz için sadece “Türkiye’den geldik” diyebildik. Arkadaşım eski bir Katalan askerine ait olan kamuflaj ceketi aldı ve dükkandan çıktık.

barca3

    Sokak aralarında insanlar balkonlarına Katalan bayrakları asmıştı. Düşünce yapısını bu kadar cesur bir şekilde yansıtabilmelerini ve insanların buna saygı duymaları çok hoşuma gitmişti. Bizde arkadaşımla bir çılgınlık yapıp Katalan bayraklarını takip edip hiç bilmediğimiz sokaklara çıktık.

Avrupa’nın En Büyük Açık Pazarı; Mercat dels Encants

   Sokak pazarlarında gezmeye bayılan birisi olarak gördüğüm en muhteşem açık pazardı. 2 katlı, antikacıların, plakların, kıyafetlerin olduğu büyüleyici bir pazar. Kendime 3 tane Katalan plağı aldım. Otobüsün buluşma saatine kadar pazarda gezdim. İnsanların güler yüzünü, yardımseverliğini yine hissettim burada. Mutlaka görülmesi gereken bir yer. Bir de haberiniz olsun bir gün açık, bir gün kapalı olarak işliyor 🙂

barca4

Barcelona ‘da Denediğim Yemekler; Paella ve Gazpacho

   Gazpacho bir çorba. La Rambla caddesinde bir mekana oturdum ve çorba içmemenin özlemiyle, değişik tatları da sevmem neticesinde hemen gazpacho çorbası söyledim. Türkler olarak soğuk çorbalara alışık değiliz ve önüme gelen sebzeli soğuk çorbaydı. Tabi ki epey yadırgadım ve içemedim.

barca5

   Paella’yı da La Rambla caddesinde bir çalışana sorduk. Bize güldü ve çok şaşırdık. Sebebini sorduk ve yanlış telaffuz ettiğimizi söyledi. Sonra nerede içebileceğimizi tarif etti. Hemen oraya gittik. Sipariş verdik.  Bizim hamsili pilavın Katalan’ya da ki eşdeğeri olan, risottonun deniz ürünlüsü. Genelde kabuklular, ahtapot, karides ve kalamar kullanılıyor. Soslu pilavıyla beraber servis edilen paella, denizden babam çıksa diyenler için muhteşem bir yemek.

 barca6

Barcelona Gecesi; La Rambla Caddesi

  Tabi ki de o en meşhur Barcelona caddesi La Rambla gittik, gezdik. Restaurantlara, barlara, cafelere, hediyelik eşya satan yerlere baktık. Hava kararmaya başladığında, otobüsten 5 arkadaş marketten içecek ve yiyecek aldık. Caddenin ortasına oturup oturmamakta çok kararsız kaldık. Polislere sormaya gittik. Polislere sorduk, burada oturmamız sıkıntı olur mu? diye. Oranın kültürünü bilmiyorsun o yüzden sormak daha iyi oldu. Polisler de güler yüzlüler, bize izin verdiler. Biz gülüp eğlenirken 2 erkek yanaştı yanımıza. Biz biraz korktuk çantalarımızı sakladık. Sonuçta kimdir? Nedir? Ne değildir bilmiyoruz. Gülümseyerek bize yaklaştı ve çakmak istedi. Sonra aksanımızdan nereli olduğumuzu sordular derken o sıra sohbete daldık. Türkiye’nin ekonomisi, İspanya’nın son durumu, İtalya’da olan olaylar, geleneklerimiz, örf ve adetlerimiz derken bir bakmışız otobüsle anlaştığımız saat yaklaşmış. Çocuklardan müsaade isteyip kalktık. Fakat son olarak da bize misafirperverliklerini gösterip otobüse kadar eşlik ettiler. Otobüsümüze bindik ve otelimize döndük.

barca7

   Bu kadar güzel bir ülkeye veda etmek tabi ki de çok zor oldu. Fakat damarlarımızda Türk kanı akarken 30 Ağustos Zafer bayramını boş geçemezdik. Barcelona’ya Türkiye Cumhuriyeti’nin o muhteşem zafer marşıyla veda ettik…

Barcelona Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

Hemen Başvur!

İpek KOLÇAK

Eyobus 2017 Turu

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here