Ana sayfa Avrupa

Navona Meydanı: Roma

0
PAYLAŞ

Navona Meydanı, Roma’nın tarihi dokusu en yüksek, canlı ve ruhlu meydanlarından biridir. Tarih kitaplarında geçen Roma hakkında iki şeyi çok fazla hissedeceksiniz. Sürekli su kanalı yaptıran imparatorlardan kalan çeşmeler, ve Roma mimarisinin ne kadar incelikle işlendiğini. Navona Meydanı ise bunun en iyi görülebildiği yerlerden. Sokak sanatçılarının sunduğu resimler, kulağa çalınan o müziğin tınıları, meydanın dokusu en derin duygularınıza kadar sizi sarıp sarmalayacaktır. Belki de meydanın bu tarihi dokusunu milattan sonra (M.S.) birinci yüzyılda İmparator Domitian tarafından yapılan 30.000 kişilik stadyuma ve sonrasındaki yıkım sürecinden Papa X. Innocent dokunuşlarıyla günümüzdeki haline dönüşümünün barındırdığı büyük tarihe borçluyuz.

Navona Meydanı - Roma
Navona Meydanı

Navona Meydanı Hakkındaki Genel Bilgiler

Navona Meydanı, “Eski Roma Bölgesi” olarak adlandırdığız yerin kalbinde, Pantheon ile Compo dei Fiori arasında yer almaktadır. Gündüzü ayrı güzel; gecesi ise ayrı bir güzel olan meydanda, ressam ve müzisyenler sanatı iliklerimize kadar hissettirecek şekilde sanatını icra etmektedirler. Sihirbazlar ve (adını bilmediğim sokak göstericileri) ise kendine has gösterileriyle sizi şaşırtmayı başaracaklardır. Günün her saati kalabalık olmaktan geri kalmayan meydan, bazen sokak müzisyenlerin önünde oturmuş onlarca insana adeta mini konser havasını hissettirdiği gibi bazense çoşkuyla yürüyen büyük gurupları ağırlar. Örneğin “Eyobus” bu gurupların başında, sıcaktan tükenip bitmişlerdir diye düşünürken hiç öyle olmadı 🙂

Özellikle tüm eserlerin altına imza atan Bernini ve Borromini adlı iki ustanın adını Navona Meydanı başlıklı her yazının içinde sıklıkça duyacaksınız. Kıvrımlı mimari unsunlar, zarif işlemeler ve eserlerin heybetiyle işte karşınızda “barok mimari” sizi selamlıyor. Hediyelik eşyacılar ve butik antika pazarları seviyorsanız meydanın ara sokakları en doğru adreslerden biri olacaktır. Özellikle son dönemin gözde akımı “Vintage Store” mağazaları oldukça fazla. Fiyatlar biraz pahalı olsa da ürünler sizi mest edecek türden.

Navona Meydanı: Görülmesi Gereken Eserler

Meydandaki eserler imparatorluğun başlangıcı döneminde halkın ihtiyaçlarına göre şekillense de, imparatorluğun güçlenmesiyle birlikte güç, ihtişam ve sanatın hızla sergilendiği meydana dönüşmüş. Navona Meydanı ise bu iki dönemden de birçok eseri bize sergilemektedir.

 1. Piazza Navona: Roma’nın en sevimli hatta tatlı bile diyebileceğimiz yaya bölgesi. Sant’Angena Kilisesi dikkat oldukça dikkat çekicidir. Roma’da olmasanız sizi oldukça etkileyeceğinden emin olabilirsiniz ama Roma’dayız 🙂
 2. Dört Nehir Çeşmesi: Navona Meydanı, her yerinde Bernini’nin imzası dolu olduğunu söylemiştik. 1651 yılında Dünya’nın 4 nehrini simgeleyerek yapılmıştır. Bu nehirler: Ganj Nehri, Tuna Nehri, Rio de la Plata Nehri ve Nil Nehri.
  Mısır’dan gelen granit mermerin üstüne ise İmparator Vespasianus, Titus ve Domitianus Hiyeroglifleri bulunur.
 3. San Luigi dei Francesi: Roma’daki ulusak Fransız Kilisesi. Sağdaki şapelde Domenichino‘nun bazı hasar görmüş eserleri yer almakta iken sol tarafında ise Caravaggio‘nun 3 büyük eseri yer almaktadır. Ziyaretçiler ise genelde hep sol tarafı seçiyorlar, sebebiyse yok muhtemelen daha çok yazının yer vermesi ve anlatmasından kaynaklanmakta.
 4. Sant’lvo: Giacomo della Porta’nın üniversitesi olan 1303 yılından kalma Palazzo della Sapienza için tasarladığı Rönesans ön cephe, kentin en görkemli avlularından birini gözlerden saklar. Elips süsleme ayrıntısı ve zarifliğiyse bir çok mimari kitapta detaylıca incelenmiştir.
 5. Sant’Agostino: Raffaello’nun Peygamber İsa’yı veJacopo Sansovino’nun gebe Meryem’i betimlediği Madonna del Parto ön plana çıkmaktadır. Onun dışında bir çok Hristiyanlık betimlemesini derin anlamlarla barındıran eserler vardır fakat İngilizce bir açıklama olmaması bunu anlamayı imkansız hale getirmektedir.
 6. Santa Maria della Pace: Baccio Pontelli bu kiliseyi Papa IV. Sixtus için 1480-84 yılları arasında yeniden inşa etmiştir. Barok mimarinin yine en önemli eserlerinden biridir. Fakat dini sembollerin ön plana çıkmasını Rönesans oldukça ortadan kalkmasına sebep olmuştur.
 7. Palazzo Altemps: 15. yüzyıldan kalma görkemli palazzo, 1585 yılında Martino Longhi tarafından baştan yapılmışcasına restore edilmiştir. Bu ise yapının iki farklı dönem izlerini taşımasına sebep olmuştur. Göz alıcı fresklerle süslenmiş odalar ve antik heykeller görülmeye değer.
 8. Pasquino: “Kolları ve yüzleri olmayan bir aşınmış heykel”, Menelaos Patroklos ile Yunan Heykel Grubu‘nun Roma’ya ait kopyasının bir parçası olduğu iddia edilir. 1501 yılında buraya getirilen heykel, Roma’nın en çok “konuşan heykeller” eserlerinden biridir.

Konuşan Heykeller

Rönesans dönemi boyunca siyasi çalkantılara ve papaların her konuda gösterdiği aşırılıklarına karşı en keskin sesler heykellerden yükseldi. Dönemin en yaratıcı en sanat kokan protestolarıydı adeta. Roma’nın statue parlanti denilen heykelleri, boyunlarına asılan plakalarla “konuşurlardı”. Sessizliğin en çok haykırdığı dönemlerden biriydi. Bunların en ünlülerinden biri olan Pasquino ise yerel bir berberdi.

Pasquino- Roma
Pasquino

Navona Meydanı: Stadyum Dönemi

Navona Meydanı tarihinde yaklaşık 2000 yıl geriye gidersek 30.000 kapasiteli bir stadyumu meydanın üstünde göreceğiz. Meydanı çeviren binalar devasa tribünler iken, meydan ise kocaman bir müsabaka düzenlenen spor alanı. İlginçtir ki bunların çoğunluğunu su müsabakaları oluşturmaktadır. Diğer bir ilginç olan ise etraftaki binaların temeleri, tribün kalıntıları temellerinin üstüne oturtulmuş durumdadır.

Domitian Stadyum Roma
Navona

İmparator Domitian tarafından yaptırıldığından adı da Domitian Stadyumu olan bu spor kompleksinde koşu ve atletizm yarışları yapılırken buranın zamanla suyla dolmasından dolayı su müsabakaları yapıldığı da biliniyor. Stadyumun zamanla yıkılmasında ise kimin etkisi olduğunu tahmin etmek çok da zor değil. Tabiki Papaların tam kendileri. Vatikan yolu üzerinde olduğu için yapılaşmaya sıkça ve sertçe müdahale etmişler, bundan nasibini stadyumda almış.

Navona Meydanı Hakkında ilginç Bilgiler

2000 yaşında bir meydan düşünün. Tarihin uzun soluklu bir başrol oyuncusunu. Dili olsa binlerce ilginç hikaye anlatırdı şüphesiz. Elimizde ise sadece 3 tane var, fakat bir hayli şaşırtıcılar.

 • Meydanda yer alan eserlerden biri olan Sant Agnese in Agone kilisesinin ismini pagan döneminde Hristiyan olmaya karar verip bekaret yemini edince buna bozulan taliplerince öldürülen Agnese adlı bir kızdan almaktadır. 
 • Navona Meydanı’nın bir hayaleti var. Via Dell Anima ismine sahip. Dolunay zamanı ortaya çıktığına inanılan bu hayalet hikayesini tüm Romalılar neredeyse bilmektedir. 
 • 3 Eylül 2007 ’de bir adam Navona Meydanı heykellerinin çoğunun kafasını kopartmıştır. Sarhoş muydu bilmiyoruz ama aynı yıl bir adam arabasını İspanyol Merdivenleri’nden aşağıya sürmüştü.

Roma’da Görülmesi Gereken Yerler

 • Kolezyum (Collosseo)
 • Roma Forumu (Foro Romano)
 • 2. Emmanuel Anıtı (Vittorio Emanuelle II)
 • Villa Borghese Parkı
 • İspanyol Merdivenleri (Spagnia Steps)
 • Aşk Çeşmesi (Fontana Di Trevi)
 • Trastevere
 • Pantheon
 • Navona Meydanı
 • Vatikan Müzeleri
 • Melekler Kalesi (Castel Sant’Angello

Roma Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

19 Günde 18 Ülkelik dev macera… Navona Meydanı’ında kendini meydanı dinlemeye bırakmanın vakti sence de geldi de geçmiyor mu 🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here