Ana sayfa Avrupa Norveç

Norveç’te Eşsiz Bir Doğa Deneyimi Stavanger

0
PAYLAŞ

StavangerNorveç‘in güneybatısında, Norveç Denizi ile Ganda Fiyordu arasındaki bir yarımadanın doğu kıyısında yer alan, ülkesinin en önemli liman şehirlerinden biri. Norveç’in 4. büyük şehri olan Stavanger, fiyortlarla süslü manzaraları, tarihsel detayları ve düzenli şehir hayatıyla kendine hayran bırakan, oldukça sevimli bir yer. 2008’de Avrupa Kültür Başkenti olan ve 8. yüzyılda kurulan Stavanger, Norveç’in petrol merkezi olarak biliniyor.

Norveç’in Britanya’ya en yakın büyük limanına sahip Stavanger’da, limanın yakınında yer alan tarihi konserveleme müzesi, eskiden dünyanın her köşesine sardalya konservesi üreten bir fabrika olmasıyla ünlü. Güzel fiyortları, dağları, müzeleri ve kültürel etkinlikleriyle Stavanger, yüksek öğrenim ve araştırma kurumlarıyla ülkesinin en önemli üniversite kenti. Canlı ve dinamik atmosfere sahip kent, temmuz ayının sonunda düzenlenen Gladmat Gıda Festivali Bentik ile her yıl 250 binden fazla ziyaretçi ağırlıyor.

Stavanger-Gezilecek-Yerler

Norveç’te Eşsiz Bir Doğa Deneyimi Stavanger

Norveç’in en büyük ve en gelişmiş şehirlerinden Stavanger, petrol üretimi ile yalnızca ülkenin değil Avrupa’nın da en önemli ticari merkezlerinden biri. Ancak bir sanayi merkezi olmasına karşın, bozulmamış doğal güzellikleri ve korunmuş tarihi değerleri ile de turizmde söz sahibi.

Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan şehir, 9. ve 10. yüzyıllar boyunca önemli bir ekonomik ve askeri merkez oldu. 2. Dünya Savaşı döneminde çeşitli saldırılara sahne olan şehirde 1960’lı yıllarda bulunan petrol ile büyük bir gelişme yaşandı ve kentin gelişmiş olan ekonomisi kat be kat ilerleyerek Stavanger’i dünyanın en büyük üreticilerinden biri haline getirdi. Petrolden önceki unvanı Norveç’in Ringa Balığı Başkenti olan Stavanger’ın bir özelliği de Kuzey Denizi’nde petrolün bulunduğu ilk yer oluşu.

Stavanger-Gezi-Rehberi

Stavanger’de gezilecek yerler

Stavanger şehir merkezi yürüyerek gezmek için ideal. Eski Stavanger Bölgesi (Gamle Stavanger/Old Stavanger), 170’ten fazla beyaz ahşap evler oluşan, Avrupa’nın en iyi korunmuş ahşap ev yerleşimi. Stavanger Şehir Meydanı, genelde buluşma noktası olan meydan, gün boyunca kalabalık ve hareketli görüntüsüyle dikkat çekiyor. Şehrin en önemli gelir kaynağı olan petrolün geçmişine ışık tutan Norveç Petrol Müzesi’ni, 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Şehir merkezine 2 km mesafede yer alan The Rogaland Kunstmuseum, Norveç’e ait sanatsal detaylar ve eserleriyle ziyaret edebileceğiniz bir başka adres. Lysefjord Köprüsü’nden geçerken ise, kentin ve doğal güzelliklerin muhteşem manzarasını fotoğraflayabilirsiniz. Yapımına 1100’da başlanan ve 50 yılda tamamlanan Stavanger Katedrali, Stavanger’in en önemli tarihi yapılarından biri.

Ülkenin büyük eğlence parklarından olan Kongeparken’da ise çocuklar kadar büyükler için de pek çok eğlence alternatifi var. Viking Stadyumu ise, futbol karşılaşmalarının düzenlendiği stadyum, devasa görüntüsü ve modern mimarisiyle dikkat çekici.

Stavanger-Norvec

Stavanger’de yapılacak şeyler

Serin yazların ve ılıman kışların yaşandığı bir deniz iklimine sahip Stavanger’de yapılacak şeyler mevsime göre belirleniyor. Yaz ayları bu şirin kenti ziyaret etmek için en doğru zamanlar. Stavanger’da yapılacak en güzel şey, enfes manzaraların tadını çıkararak uzun yürüyüşler yapmak. Dağ bisikleti kiralayarak bu fantastik coğrafyayı keşfe çıkabilir, özellikle The Pulpit Rock’a günübirlik bir ziyaret yapabilirsiniz.

Havalimanı yakınlarında bulunan Solastranden (Sola Plajı) ise, upuzun kumsalıyla, yaz aylarında çok popüler. Üstelik sörf yapmak için de elverişli olan deniziyle gönülleri fetheden sahil boyunca yürüyüş yapabilir, daha tenha bölgeleri keşfedebilirsiniz.

Kışın ise, Stokkavannet üzerinde buz pateni yapmak, Stavanger sakinlerinin en popüler aktivitesi. Kent merkezine yaklaşık 20 dakikalık otobüs yolculuğu ile ulaşılabilen Stokkavannet yakınlarında yer alan Tjensvoll’de ise buz hokeyi pistleri bulunuyor.

Stavanger gece hayatı

Hareketli ve eğlenceli anlara tanıklık edebileceğiniz Stavanger’ın gece hayatı genellikle kentin kıyı kesimi Vågen Bölgesi’nde yani yoğunlaşıyor. Genç üniversiteli nüfusuyla diğer Norveç kentlerine göre daha hareketli ve renkli bir gece hayatına sahip olan Stavanger’de keyifli vakit geçirebileceğiniz pek çok mekân var. Taket Nattklubb, Alf&Werner, Hot Open Mind ve Rush Nattklubb gibi adresler, özellikle hafta sonları oldukça kalabalık oluyor.

Stavanger yeme-içme ve alışveriş

Norveç’in genelinde olduğu gibi Stavanger’de de deniz mahsulleri temel mutfak ürünlerini oluşturuyor. Yerel tatların yanı sıra dünya mutfaklarından örnekler sunan restoranları da deneyebilirsiniz. Ayrıca yerel tatlara ve ürünlere meraklıysanız açık hava pazarlarında taze deniz mahsulleri ve el yapımı ürünler bulabilirsiniz. Alışveriş mekanları genellikle şehir merkezinde yoğunlaşsa da kente özgü yerel şirin hediyelik eşya dükkanları için en doğru adres Gamle Stavanger.

Stavanger’a nasıl gidilir

Norveç’e Türkiye’den direk uçabileceğiniz şehirler Oslo ve Bergen. Ancak Stavanger’a 20 dakika uzaklıkta yer alan Stavanger Havalimanı’na Türkiye’den bir veya iki aktarma ile ulaşım mümkün. SAS, KLM, Lufthansa, Air France ve Türk Hava Yolları’nın uçuş seferlerini takip edebilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için havalimanı bünyesinde hizmet veren otobüs servislerini veya 9 No’lu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Norveç‘in şirin kenti Stavanger, nefes kesici doğal güzellikleri ve dinamik günlük yaşamıyla, keşfedilmesi gereken bir kuzey kenti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here