Ana sayfa Avrupa

Paris Gezi Rehberi: Merhaba Eyfel Kulesi!

0
PAYLAŞ

Paris Gezi Rehberi denildiğinde şüphesiz Eyfel Kulesi geliyor. Kruvasan, parfüm belki röpteşambır. Biraz entelektüel iseniz Edith Piaf. Dolu dolu bir şehir, Bonjour!

Paris Gezi Rehberi: Kısa Tarihi

Paris’te kurulan tarihin ilk yerleşimleri MÖ 3. Yüzyıla dayanıyor. Çoğu Avrupa kentinde olduğu gibi bu şehrin de ilk ziyaretçileri bir Kelt kabilesi. İlerleyen dönemlerde Hun tehlikesi altına giren Paris bu tehditten kurtulup 508 yılında Frank Krallığı’nın başkenti ilan ediliyor. 11. yüzyılda ise gelişimi hızlanan Paris tüccarlar için önemli ve stratejik bir konuma sahip oluyor. Tarihte belirli dönemlerde Batı Avrupa’nın en kalabalık kenti olan Paris pek çok halk ayaklanmasına sahne olmuştur. Bunun yanı sıra kent veba gibi salgınlarda da önemli miktarda kayıplar vermiştir.

paris gezi rehberi manzara
Paris

1789’da ise Parisliler Bastille Hapishanesini ateşe vererek bir çağı kapatıp diğerinin önünü açan Fransız Devrimi’ni başlatan olayın baş kahramanları olmuşlardır. Napolyon döneminde Avrupa siyasetinde ağırlığını artıran Fransızlar efsanevi imparatorun aldığı yenilgiden sonra uzun süreli bir siyasi belirsizliğin ve güçlü bir otorite eksikliğinin ortasında kaldılar. Başkent Paris de İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar bu belirsizlikten nasibini acı bir şekilde almıştır.

Paris Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Fransa nüfusu 67 milyon iken geçtiğimiz sene içerisinde ağırladığı yaklaşık 90 milyon ziyaretçiyle dünyanın en popüler destinasyonu konumunda. Paris de bu yükün çeyreğine yakınını göğüsleyerek dünyanın en popüler kentlerinden biri olma unvanını taşıyor, kent 2017 yılında yaklaşık 23 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yaptı; bu istatistiklerin hakkını sonuna kadar veren bir şaheser. Moda, bilim, sanat, mimari, tarih, politika, ekonomi, ulaşım ve daha sayamayacağımız pek çok konuda Paris’in başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada söz sahibi olduğunu da su götürmez bir gerçek.

Modanın ve lüksün başkenti olan Paris ismini Sen Nehri kıyısında MÖ 3. Yüzyıldan itibaren yaşayan Kelt “Parisi” kabilesinden alıyor. Paris ismini 4. Yüzyıldan beri kullanıyor kent aynı zamanda “Işık Şehir” (Ville Lumière) diye de anılıyor. Özellikle sanat, bilim ve ekonomi alanında sakinlerine sağlıklı bir üretim ve iletişim ortamı sağlaması kentin popülaritesini katlayarak artırmasının önünü açmış. Paris tarih boyunca pek çok felakete şahit oldu, savaşlar gördü ve ölümlere şahit oldu ancak bir şekilde kent kendini muhafaza etmeyi başardı. Dolayısıyla tarihine yaraşır şekilde şehrin özlü sözü Latince “Fluctuat nec mergitur” yani “Sallanır ama batmaz”dır olarak kapsayan bir çok makale yazısında, Paris gezi rehberlerinde alıntı olarak görebilirsiniz.

Paris Gezi Rehberi: Kent Dokusu ve Mimari

Paris Gezi Rehberi incelendiğinde çoğu Avrupa başkentinin aksine Paris sahip olduğu şehir planını ve dokusunu uzun yıllar boyu koruyabilmiş. Orta Çağ’dan önce birkaç adanın üzerine ve Seine Nehri’nin kıyısına kurulan Paris’in şehir planında özellikle Fransız Devrimi’nden sonra önemli değişikliklere gidilmiş. 19. yüzyılın başında nüfusu ikiye katlanmasına rağmen yerleşim alanında belirgin genişlemelerin olmadığı Paris bu yıllarda sıkışık ve kaotik bir hale gelmiş. Bu durumu düzeltmek adına ilk adım Napolyon III tarafından atılmış. Louis-Napoléon Paris’in planlanması için mimar ya da şehir plancısı olmayan ancak dokuz şehirde idarecilik yapmış olan Georges-Eugène Haussmann’ı görevlendirmiştir.

paris instagram
O Instagram’ın Ünlü Sokağı

Bu iki isim de açık şekilde sanattan anlamıyordu ancak aynı dili ve aynı zevkleri paylaştıkları kesindi. Yoğun çalışmalar sonucunda ızgara sisteminin bölgelere ayırdığı, dört bir yanında geniş bulvarların ve caddelerin olduğu, parklarla donatılmış ve Neoklasik mimarinin hüküm sürdüğü bir Paris tasarladılar. Şehri yeniden düzenlemek için Haussmann’ın emrindeki bir yıllık bütçe New York’un bütçesinin 44 katı olduğunu söylersek şehirdeki değişimin büyüklüğünü daha iyi anlaşılmış olur.

Paris Gezi Rehberi: Önemli Noktalar

Sadece Paris bölgesinde 5 adet Unesco dünya mirası bulunuyor. Şatolar, saraylar, orta çağdan kalma ticaret kentleri bu bölgeyi zenginleştiren en önemli unsurlardan. Diğer bir yandan 100lerce müzeye ev sahipliği yapan Paris’te dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan Louvre müzesi size benzersiz bir tecrübe yaşama imkânı sunuyor. Spot ışıklarının altında haklı bir şekilde Louvre bulunmasına rağmen bu değerli yapının Paris’te sayıları 100’ü aşan müzelerden yalnızca biri olduğunu unutmamak gerekiyor. Bunun yanı sıra tabi ki Eiffel Kulesi, Montmartre Tepesi ve üzerine inşa edilmiş olan Sacré-Cœur Bazilikası, Zafer Takı, Şanzelize Caddesi, Panthéon ve Versay Sarayı Paris’te görülmesi gereken yerlerden sadece birkaçı.

Eyfel Kulesi

Yılda yaklaşık 6 milyon turisti ağırlayan Paris’in sembolü devasa demir yapı zamanında halkın büyük tepkisine maruz kalmış ve estetik olmamakla suçlanmıştır.

Eyobus: Paris – Eyfel Kulesi

Kulenin mimarı ise sanılanın aksine Gustave Eiffel değildir, Gustave kuleyi yapan şirketin sahibidir; asıl mimar Stephen Sauvestre’dir. Yapı Gustave’ın tahminlerinin 1 milyon frank üstünde bir maliyete tamamlansa da ziyaretçilerin yoğun ilgisi sayesinde maliyetinin büyük çoğunluğunu bir senede çıkarmıştır.

Louvre Müzesi

Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesi yaklaşık 35.000 sanat eserin sergilendiği bir yapı. Müze 2017 istatistiklerine göre yıllık 8,1 milyon ziyaretçiyle dünyanın en popüler müzesi olma unvanını da elinde bulunduruyor.

Louvre Müzesi

Müzenin koleksiyonunda bulunan Da Vinci’nin dünyaca ünlü Mona Lisa tablosunu ve Antik Yunan heykel sanatının en önemli örneklerinden biri olan Venüs heykelini şu dünyadan yitip gitmeden kesinlikle görmelisiniz.

Eyobus: Louvre Müzesi – Paris

Disneyland Paris

Yediden yetmişe herkesin eğlenceli vakit geçirebildiği bir eğlence kompleksi olan Disneyland Paris merkezinin 32 km doğusunda Marne-la-Vallée adında yeni bir yerleşim bölgesinde konumlanıyor. Disneyland 2 tema park, pek çok otel, restoran ve eğlence kompleksi, alışveriş merkezi ve golf sahası barındıran devasa bir kompleks.

2017 yılında 25. açılış yılını kutlayan Disneyland Paris, bu süre içerisinde ulaştığı 320 milyon ziyaretçi sayısıyla Avrupa’nın en çok tercih edilen tema parkı konumunda. Aynı zamanda Disneyland Paris Tokyo Disney Resort’un ardından Amerika dışında açılan ikinci tema parkı olma özelliğine sahip.

Şanzelize Bulvarı (Champ Elysee)

Paris’in kendisi kadar ünlü adresi Şanzelize Bulvarı, çok sayıda mağazaya, kafe, restoran ve eğlence mekanlarına ev sahipliği yapan renkli bir mekân. Her zaman “louis vuitton” önünde uzun kuyruklar var. Ferrari‘de kiralayabiliyorsunuz. Jardin de Tuileries’den başlayıp Zafer Anıtı‘na kadar uzanan bu cadde yürümeye değer bir güzelliğe sahip.

paris gezi rehberi
zafer takı
Zafer Takı

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali, Paris’in en eski sembollerinden biri. Notre Dame Katedrali, Seine Nehri’nin üzerindeki doğal adalardan biri olan İle de la Cite’in doğu tarafında yer alıyor. 1163’te başlayıp 1345’te bitirilen ve iyi bir Fransa gotik mimari örneği olan katedralde birçok sanatçıya ait heykeller bulunuyor. Çatısının yanması her ne kadar tüm dünyayı sarssa da hala ihtişamı ve görkemiyle karşımızda.

Paris Gezi Rehberi Benzeri Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

19 Günde 18 Ülkelik dev macera…Paris’in altını üstüne getirip kruvasan belki de kurbağa bacağı ?!?!?! tadına bakma vakti geldi de geçiyor bile 🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here