Ana sayfa Avrupa Fransa

Paris’in Dünyaca Ünlü 10 Kafesi

4
PAYLAŞ

Stil, sanat, kültür, yiyecek ve içecek söz konusu olduğunda dünya birincisi olan Fransa ise, Paris de onun mücevheri. Hemingway gibi yazarlardan çağdaş yazarlara, sanatçılara ve tanınmış kişiliklere dek müdavim müşterileri ile ünlü muhteşem kaldırım kafeleri, barları ve restoranları, aynı zamanda Paris’in büyüleyici manzaralarına da tanıklık ediyor.

Paris’te birçok büyük ve az bilinen kafe olsa da en ünlü Paris kafe ve barları kendi içinde birer gezi adresleri. Hemingway’in oturduğu koltuğa oturduğunuzu veya Jean Paul Satre’nin her gün saatlerce yazı yazdığı masada kahve içtiğinizi düşünün. Kokteylinizi Camus ile aynı noktada yudumlayın. İşte bunları yapmak Paris’te mümkün.

Paris’in Dünyaca Ünlü 10 Kafesi

Paris devasa ikonik yapıları ve dünyanın sayılı müzeleri kadar, kendine özgü Paris kültürü ve Paris kafeleri ile de dünyaca ünlü bir Avrupa şehri. Tarih boyunca birçok yazar, sanatçı ve siyasetçi tarafından ziyaret edilen ve neredeyse tarihe yön verecek denli önemli bir geçmişe sahip Paris kafelerinde vakit geçirmek halen Parisliler için oldukça önemli bir etkinlik.

1950’lerde, hepsi kafe ve barlar etrafında yoğunlaşan sanatsal ve entelektüel bir yaşam eritme potası olan St-Germain-des-Prés’te, yazarlar, filozoflar, müzisyenler ve aktörler, sanattan müziğe kadar her şeyin tartışıldığı kafelerde yeni felsefi fikirler üzerine tartışırlardı. St-Germain-des-Prés bugün antika dükkanları, tasarım moda butikleri ve gözde mağazaları olan daha zengin bir alan.

1. Les Deux Magots

Paris-Kafeleri

Deuxmagots Paris kuruluşu olan Les Deux Magots, uzun zamandır edebi ve entelektüel seçkinler arasında buluşma yeri olmuş bir adres. Sartre ve Simone de Beauvoir’in yanı sıra Hemingway, Camus ve Picasso gibi birçok ünlü müşteriye ev sahipliği yapan Les Deux Magots, Café de Flore gibi pek çok filmde yer aldı. 1933’ten bu yana her yıl Fransız romanları için bir edebiyat ödülü alan kafenin güneşli terasında kahve içerken gazetesini okuyan Parislileri görmeniz mümkün.

Les Deux Magots
6 Place St Germain des Pres, 6th Arrondissement

2. Café de Flore

Cafe-de-Flore

Café de Flore, ünlü akademik, edebi ve sanatsal müşterilere ev sahipliği yapan Paris’te, Işıklar Şehri’nde kafe kültüründe ve edebiyat mirasında özel bir yere sahip birkaç özel yerden biri. Ana rakibi Les Deux Magots gibi Café de Flore de uzun zamandır entelektüel müşterileri için Prix de Flore olarak adlandırdığı kendi yıllık edebi ödülünü kazandı. Diğer Paris kafeleri tarafından en kıskanılan müşteri portföyüne sahip Café de Flore’de, Lord Byron şiirleriyle hayatı anlamaya çalışan, Jack London hikayelerinin peşinden koşan romantiklere denk gelebilirsiniz.

Café de Flore
172 Boulevard Saint-Germain, 6th Arrondissement

3. Brasserie Lipp

Brasserie-Lipp

Brasserie Lipp, ünlü St-Germain-des-Prés kafelerinden üçüncüsü. Brasserie Lipp, müdavimleri olan Hemingway, Chagall, Camus, Jean Genet, Balthus, Michèle Morgan, Françoise Sagan, Charles Trenet, Simone Signoret ve Yves Montand’a düzenli olarak ev sahipliği yapan önemliadreslerden biri. Alsace’tan bir mülteci olan Leonard Lipp tarafından kurulan Alsace mutfağı, Alsat birası ve mükemmel kahvesiyle, Marcel Proust’u kendine hayran eden Lipp, politikacılardan, modacılara, Parislilerden turistlere dek halen Paris’in en popüler kafeleri arasında ilk sıralarda geliyor. Basserie Lipp’in iç kısmı, orijinal 1926 Art-Deco tarzı, sarı çiniler ve Belle-Epoque çiçek seramikleri, mozaik paneller ve dekore edilmiş aynalar ile oldukça atmosferik.

Brasserie Lipp
151 Boulevard Saint-Germain, 75006 Paris, Fransa

4. Cafe de la Paix

Cafe-de-la-Paix

Paris 9. bölgede yer alan Café de la Paix, hemen yakınlardaki simgesel Paris Opera Binası’nın (Paris Opera House) mimarı Charles Garnier’in tarafından tasarlandı. Akşam yemeği ve sonrasında içki eşliğinde hafif atıştırmalar için popüler bir buluşma noktası olan ve 1862’de açılan Café de la Paix, Émile Zola ve Guy de Maupassant’ın da aralarında bulunduğu pek çok ünlü müşteriyi cezbetmiş bir mekân.

Café de la Paix
12 Boulevard des Capucines, 9th Arrondissement

5. Le Rotonde

Le-Rotonde--

Bir zamanlar Ernest Hemingway’in müdavimi olduğu başka bir bar mı? Demeyin! Montparnasse’teki kafelerden hangisine gitmeyi düşünüyorsanız düşünün, sizi nehrin sağ kıyısından götürmesi için bir taksi şoförü istediğinizde, sizi her zaman Rotonde’ye götüreceğine emin olabilirsiniz! Le Rotonde, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Paris’te yaşayan Lost Generation, sürrealist ve varoluşçular için birçok mitingin planlandığı yer olarak bilinir. Le Rotonde ve Art-Deco iç mekânı, F. Scott Fitzgerald, Matisse, T.S. gibi ünlülerin yanı sıra, Eliot, Sartre, Gertrude Stein, Alice B. Toklas ve diğerleri zamanın bohem atmosferi ile tanınan bir dönemde Le Rotonde müşterileriydi.

Le Rotonde
105 Boulevard du Montparnasse, 75006 Paris, Fransa

6. Le Select

Le-Select

Le Select, Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway ve Pablo Picasso’nun düzenli olarak ziyaret ettiği, sanatçı ve entelektüel kafelerinden biri. Mozaik bir zemine sahip kafenin hasır sandalyeleri değişen trendlere rağmen Paris kafe kültürünün bir parçası olarak varlığını koruyor. Kafenin çok tercih edilmesinin bir başka nedeni de duman filtreleme sistemi kullanıldığı için dileyen herkesin, içeride sigarasını rahatlıkla içebiliyor oluşu.

Le Select
99 Boulevard du Montparnasse, 6th Arrondissement

7. Le Fouquet’s

Le-Fouquet-Paris

A la Paris’in Champs Elysees’deki kuruluşu olan Le Fouquet’s, Chaplin, Chevalier, Churchill, FDR ve Jackie O. gibi müşterilere övünen, kesinlikle görülmeye değer kafelerden biri. 2017’de yenilenen Hotel Barrière Le Fouquet’in Paris’in bir parçası olan Le Fouquet’s, Şef Pierre Gagnaire’in geliştirdiği menüsü ile Fransız mutfağının en iyi klasiklerini sunuyor. Bu tarihi ortam, Champs-Elysées’in ve George V yollarının hemen üzerinde iki terasa açılıyor. Champs Elysees’nin muhteşem manzarasını izlemek için de mükemmel bir adres.

Le Fouquet’s
99 Av. des Champs-Élysées, 75008 Paris, Fransa

8. La Closerie des Lilas

La-Closerie-des-Lilas

Bir başka ünlü Montparnasse bar olan La Closerie des Lilas, açıldığı 1847’den bu yana önemli bir Paris kafesi olarak, sosyal bir mekân ve mutfak avangardı bakımından mıknatıs görevi görüyor. Bu ‘Lila Bahçesi’nde oturan ünlü insanlar, Stein ve Toklas, Ingres, Henry James, Chateaubriand, Picasso, Hemingway, Apollinaire, Lenin ve Troçki’yi (Satranç tahtasında.) ve Whistler’dan oluşuyor. Günümüzde edebi devlerden ziyade turistleri ağırlayan LaCloseria’da, bir fincan kahve ya da bir kadeh şarap yudumlarken söylenecek bir şey var ki, o da Hemingway’in bir zamanlar The Sun Also Rises’in çoğunu burada yazmış olduğu!

La Closerie des Lilas
171 Boulevard du Montparnasse, 75006 Paris, Fransa

9. Bar Hemingway, Ritz Paris

Bar-Hemingway-Ritz-Paris

Ernest Hemingway’in Paris’teki birçok mekânda silinmez izler bıraktığı şüphesiz. Hemingway, Paris’in kurtuluşu sırasında Ritz Bar‘da bir içki ısmarladı, Nazi askerlerinin geri çekilirken çıkardıkları silah sesleri halen dışarıda duyulabiliyordu. Anlaşılan, hatta savaş ya da mermi hızındaki tehditler Hemingway’nin içkisine kapanmasını durdurmamıştı. Günümüzde ise bar, pahalı kokteyllerin yanı sıra, hatıralarla çevrili tarihi bir atmosfer sunuyor. Proust gibi yazarlardan gazete kupürlerine ve rahat, ahşap bir iç mekâna ev sahipliği yapan mekâna hayran olacaksınız.

Bar Hemingway, Ritz Paris
15 Place Vendôme 75001 Paris

10. Harry’s New York Bar

Harry's-New-York-Bar

1911’de New York Bar’ı olarak açılan Harry’s New York Bar, sanatsal ve edebi topluluklarda giderek artan Amerikalılar sayesinde hayli popüler hale geldi. Harry’s Bar, Sinclair Lewis, Ernest Hemingway, Bogart, Gershwin ve benzeri pek çok meşhur Amerikalı ünlü ismi ağırladı. Efsanevi bir Paris sembolü haline gelen ve nesillerdir işletilen bar, Prens Serge Obolensky, Knute Rockne, Jeremy Shaffer, Efe Gures, Bill Tilden, Coco Chanel, Jack Dempsey gibi uluslararası ünlülerin uğrak yeri oldu.

Harry’s New York Bar
5 Rue Daunou, 75002 Paris, Fransa

Yorucu bir günün ardından Paris kaldırımlarındaki tarihi bir kafede, içki veya kahve içmek, dinlenmenin ve bu eşsiz şehrin atmosferine karışmanın en güzel yolu!

4 YORUMLAR

  1. paylasiminiz icin tesekkuler. pariste yasiyorum. Ve yazilarimi bir kafenin uygun bir kosesinde kahvemle yazmayı çok seviyorum. Ama bir husus var ki; pekcok kisinin yakindigi seyi belki dile getireceğim. Bir zamanlar en güzel sohbetlerin ve sıcak, samimi fikir alisverislerinin hatta tartışmalarının yapıldığı bu mekanların artık sadece turistlere ya da meraklılara durak olması uzucu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here