Ana sayfa Avrupa Fransa

Paris’te Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

0
PAYLAŞ

Paris, aşkın, sanatın ve modanın başkenti, dahası Avrupa’nın ve Fransa‘nın en büyülü ve etkileyici kenti! Dört bir yanı buram buram tarih ve sanat kokan bu güzel kentte yapılacak öylesine çok şey var ki, buraya bir kez adım attınız mı sizi kendisine bağlamayı biliyor, adeta gitmenize engel oluyor. Bu romantik şehirde ne kadar uzun kalırsanız kalın, Fransız kültürü de o kadar içinize işliyor. Paris’te mutlaka yapmanız gereken şeylerle ilgili, birkaç öneriyi aklınızda tutmanız gerekebilir.

Paris’te Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

Paris ne yaparsanız yapın pişman olmayacağınız bir şehir. Parisliler romantik ve sevimli, caddeler ve sokaklar yaşam dolu! Sizin de aynı şeyi hissetmemeniz imkânsız. Rüya şehir Paris’te yapılacak öyle çok aktivite var ki zamanın bu güzel şehirde nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz bile. Ancak ne yazık ki hepimizin Paris’te uzun süre kalması mümkün değil. Öyleyse Paris’te mutlaka yapılması gereken 5 şeyin ne olduğunu bilerek seyahat etmek, kafa karışıklığınızı önleyebilir. Üstelik gözünüz arkada kalmadan keyifli bir Paris gezi deneyimi yaşayabilirsiniz!

1. Eyfel Kulesi’nden muhteşem Paris manzarasını seyredin

Paris-Yapilacak-Seyler

Paris’in en önemli sembollerinden Eyfel Kulesi, gezi listenizin başında yer alması gereken muhteşem bir yapı. Kulenin her 3 katından da ayrı bir keyif alabilir, şehrin eşsiz manzarasını panoramik olarak izlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Paris’e gelen herkesin mutlaka yapması gerekenlerden biri olan asansörle kulenin tepesine çıkmak için gerekli biletleri hemen kulenin altından alabilirsiniz. Yalnız özellikle turistik sezonda ve hafta sonları metrelerce uzayan asansör sırasından kurtulmak için sabah çok erken orada olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

2. Louvre Müzesi’nde sanata doyun

Louvre-Muzesi-Paris

Paris’in bir başka simgesi olan Louvre Müzesi, insanlığın gördüğü en muhteşem eserleri barındıran, dünyanın en büyük sanat galerisi. 35 bin parça sanat eserinin 8 farklı kategoride sergilendiği müzedeki eserler Yunan, Roma, Mısır ve yakın doğu kültürüne ait benzersiz sanat eserler barındırıyor. Da Vinci’nin Mona Lisa’sından Venus de Milo’ya dek uzanan bu sanat cennetinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. En büyük sorunu devasa boyutlardaki müzenin labirenti andıran koridorlarında saatlerce dolaşmak zorunda kalmak olsa da birkaç ipucu hayat kurtarabilir. Örneğin, müzenin en sakin olduğu akşam saatlerini tercih edebilirsiniz. Carrousel tarafından girerseniz de piramidin olduğu giriş bölümüne göre daha az sıra beklersiniz.

3. Hop-On otobüslerle kenti turlayın

Hop-On-Paris

Paris’e ilk defa gelenler için bu deneyim mutlaka yaşanmalı! Hemen ilk günden bir hop-on otobüse atlayıp kentin hakkında genel bir fikir edinebilirsiniz. Böylelikle en sevdiğiniz yerleri belirleyip kalan vaktinizi nasıl değerlendirebileceğiniz konusunda kararsız kalmazsınız. Otobüsler Montemarte, Eyfel Kulesi, Notre Dame, Zafer Anıtı gibi 50 farklı yerden geçiyor. Yalnız, yoğunluğa kalmamak için turunuzu mutlaka sabah saatlerine denk getirmeye çalışın. 1 veya 2 günlük turları tercih ettiğinizde, otobüsün geçtiği rotalardan limitsiz olarak dilediğiniz kadar geçebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz yerde inip istediğiniz kadar vakit geçirdikten sonra, dilediğiniz zaman tekrar otobüse binip devam edebilirsiniz.

4. Şanzelize Bulvarı’nı boydan boya yürüyün

Sanzelize-Bulvari

Paris’in kendisi kadar ünlü adresi Şanzelize Bulvarı, çok sayıda mağazaya, kafe, restoran ve eğlence mekanlarına ev sahipliği yapan renkli bir mekân. Jardin de Tuileries’den başlayıp Zafer Anıtı‘na kadar uzanan bu cadde yürümeye değer bir güzelliğe sahip. Place de la Concorde (Concorde Meydanı), Palais de l’Elysees (Başkanlık Sarayı) ve Arc de Triomphe (Zafer Takı) bu civarda yürürken keşfedebileceğiniz önemli noktalardan.

5. Notre Dame Katedrali’ni gezin

Notre-Dame-Paris

Notre Dame Katedrali, Paris’in en eski sembollerinden biri. Notre Dame Katedrali, Seine Nehri’nin üzerindeki doğal adalardan biri olan İle de la Cite’in doğu tarafında yer alıyor. 1163’te başlayıp 1345’te bitirilen ve iyi bir Fransa gotik mimari örneği olan katedralde birçok sanatçıya ait heykeller bulunuyor. Paris’in büyülü adreslerinden Notre Dame’ın 387 basamaklı merdiven ile kulenin tepesine çıkmak her Paris ziyaretçisinin yapması gereken bir şey. Kulenin tepesine çıkmak biraz zorlasa da emin olun ki göreceğiniz panoramik manzara karşısında tüm yorgunluğunuza değecek!

Paris’te ayrıca, Notre Dame Katedrali’nin hemen yanında Gotik bir mücevher olarak bilinen St. Chapelle Kilisesi’ni de gezin. Paris’in kuzeyinde, 130 m’lik uzunluğuyla şehrin en yüksek tepesi Montmarte’ye uğrayıp şehrin birçok yerinden görünen beyaz kubbeli Sacre-Coeur Bazilikası’nı görmeyi de ihmal etmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here