Ana sayfa Avrupa İtalya

Pisa’nın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

0
PAYLAŞ

Arno Nehri’nin getirdiği alüvyonlar üzerine kurulmuş bir yerleşim yeri olan Pisa’yı gezerken çevrenizi saran onlarca yapı arasında kaybolabilirsiniz. Kaybolmak derken yolunuzu kaybetmekten bahsetmiyorum. Zira müzelerin ve tarihi yapıların büyük bölümü şehrin dünyaca ünlü Mucizeler Meydanı’nda olduğu için kaybolmanız imkansız ama birbirinden değerli sanat eserleri arasında kendinizi kaybetmeniz çok doğal. İtalya‘ya gittiğinizde bu küçük ama içi sanatla dolu şehre uğramayı ihmal etmeyin. İşte görmeniz gereken Pisa müzelerinden bazıları.

Görülmesi Gereken Pisa Müzeleri

1. San Matteo Ulusal Müzesi

San-Matteo-Muzesi

Pisa’da heykel ve tablo görmek istiyorsanız uğramanız gereken ilk yer San Matteo Ulusal Müzesi olmalı. Orta Çağ dönemine kadar uzanan çeşitli tarihi eserlere ev sahipliği yapan bu müze, Arno Nehri’nin hemen yanında yer alıyor. Tren istasyonuna 10-15 dakika yürüme mesafesinde olan San Matteo Ulusal Müzesi’ne istasyondan yürüyerek gidebilirsiniz.

2. Opera del Duomo Müzesi

Opera-del-Duomo-Muzesi

Pisa Katedrali’nde bulunan heykel, hazine gibi parçaların yanı sıra dünyaca ünlü sanatçıların eserleri de Opera del Duomo Müzesi‘nde sergileniyor. Pisa Kulesi‘nin hemen yanında inşa edilen bu müzeye gittiğinizde, içindeki eserlerin yanı sıra binanın kendi güzelliğini de inceleyin.

3. Museo Nazionale di Palazzo Reale

Museo-Nazionale-Palazzo-Reale

Pisa’daki pek çok yer gibi yürüyerek ulaşılabilen bir noktada bulunan Museo Nazionale di Palazzo Reale, küçük olmasına rağmen çok sayıda heykel ve tabloya ev sahipliği yapıyor. Beklentilerinizi çok yüksek tutmayın ama müze görmek istiyorum diyorsanız da bu yere mutlaka uğrayın.

4. Palazzo Blu

Palazzo-Blu-Pisa

Eğer girişin ücretsiz olduğu bir müze tercih ediyorsanız eski tip bir Pisa evi olan Palazzo Blu sizin için biçilmiş kaftan olabilir. İçinde sergilenen birbirinden ilginç ve önemli koleksiyonlarla şehre gelenleri kendine hayran bırakan bu şirin müze, Arno Nehri’nin yanı başında yer alıyor. Birkaç saatinizi buraya ayırmalısınız.

5. Sinopie Müzesi

Sinopie-Museum-Pisa

Mucizeler Meydanı’nı çevreleyen onlarca müze ve tarihi yapıdan biri olan Sinopie Müzesi‘nin en büyük avantajı şehirdeki diğer turistik yerlere bilet aldığınızda burayı ücretsiz olarak gezebilmeniz. Geçici sergileri ve birbirinden değerli freskleriyle turistlerin ilgisini çeken bu müzenin küçük görüntüsüne aldanıp görmezden gelmeyin.

İtalya’nın sanatla bütünleşen şehirlerinden biri olan Pisa’ya uğrayıp, müzeleri, tarihi yapıları ve tabi ki Pisa Kulesi’ni görmelisiniz. Görmek istiyorum ama zamanım yok diye bahane üretenler artık üşengeçliği bir kenara bırakın, çantanızı hazırlayın ve yola çıkın. Pisa sizi bekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here