Ana sayfa Avrupa İtalya

Pisa’da Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

0
PAYLAŞ

UNESCO tarafından koruma altına alınan ve her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Pisa şehri, İtalya‘nın en popüler turizm noktalarından biri. Arno Nehri’nin getirdiği alüvyonlar üzerine kurulduğu için şehirdeki ağır yapıların bazılarında eğilmeler olabiliyor. Her ne kadar çoğu kişi bu özelliği Pisa Kulesi’ne has olarak bilse de durum biraz daha farklı. Pisa’ya geldiğinde ne yapacağını bilmeyenler ve şehir hakkında daha çok şey öğrenmek isteyenler, işte Pisa yapılacak şeyler listenizde olması gerekenlerden bazıları.

Pisa’da Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

1. Pisa Kulesinde tuhaf pozlar verin

Pisa-Kulesi-Fotograf

Çan kulesi olarak tasarlanan ve yedi çanı bulunan Pisa Kulesine çıkmak isteyenlerin 294 basamak tırmanması gerekiyor ama bu kuleyi ünlü yapan yanı bu basamaklar değil. Her yıl daha da artan eğikliği. Pisa’ya gittiğinizde bu kuleyi görüp, etrafında tuhaf pozlar vermeye çalışan insanların arasına karışmayı unutmayın.

2. Campo Santo Anıt Mezarı’na uğrayın

Campo-Santo-Pisa

Triumph of Death adındaki ünlü freske de ev sahipliği yapan Campo Santo Anıt Mezarı, şehrin en ünlü turistik yapılarından biri. Bu mezara uğradığınızda Roma döneminden kalma heykelleri ve lahitleri görmeyi ihmal etmeyin.

3. Pisa Vaftizhanesi’ni görün

Baptistery-St-John-Pisa

Galileo Galilei‘nin de vaftiz edildiği tarihi bir yapı olan Pisa Vaftizhanesi (Baptistery of St John), Mucizeler Meydanı’nda bulunuyor. Şehirdeki en büyük ve ihtişamlı yapılardan biri olarak bilinen vaftizhane, aynı zamanda İtalya’nın en büyük vaftizhanesi. Bu yapı güçlü akustiği ve görkemli iç mimarisiyle de biliniyor.

4. Pisa Katedrali’nin mimarisini inceleyin

Pisa-Katedrali-Italya

Piazza del Duomo (Pisa Meydanı)’nun kalbi sayılan Pisa Katedrali, meydanda bulunan en eski yapı. Bembeyaz görünümü ve Gotik mimarisiyle kendine hayran bırakıyor. Yapımına 1063 yılında başlanan ve tamamlanması 27 yıl süren bu katedrale gittiğinizde Rönesans döneminden kalma atmosferin tadını çıkarın.

5. Arno Nehri kenarında yürüyüş yapın

Arno-River-Pisa

İtalya’nın Toskana bölgesini çevreleyen Arno Nehri, Floransa, Empoli ve Pisa’dan geçerek, Tiren Denizi’ne dökülüyor. Şehre romantik bir hava katan bu nehir çevresinde uzun yürüyüşler yapıp, şehri keşfederken muhteşem manzaranın tadını çıkarmayı da unutmayın.

Pisa şehrine gittiğinizde tarih, kültür ve sanat kokan sokaklarda keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey yola çıkmak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here