Ana sayfa Deneyimler

Pisa

1
PAYLAŞ

İtalya seyahati planlayan herkesin rotasına kattığı, dünyanın dört bir yanından herkesi ağırlayan bir şehir Pisa. İtalya’ nın kuzeyinde bulunan bu küçük şehir aslında ününü, Pisa kulesi yani herkesin bildiği eğik kule , katedral ve İtalya’ nın en büyük vaftizhanesini bulunduran Mucizeler meydanından ( Piazza del Miracolide ) almaktadır. Bu yüzden Pisa’dan söz ediyorsanız aslında mucizeler meydanından bahsediyorsunuz demektir.

Meydanda bulunan bu üç eser 11. Ve 14. yüzyıllar arasında dönemin en güçlü deniz cumhuriyetlerinden olan Pisa Cumhuriyetinin gücünü ve zenginliğini göstermek amacıyla, kronolojik olarak sırası ile katedral (Duomo di Pisa) , vaftizhane (Baptisterio) ve çan kulesi olarak yapılmıştır. Bir  rivayete göre Galileo buradaki vaftizhane de vaftiz edilmiş.

pisa1

Dünyaca ünlü Pisa Kulesi, 1090 yılında tamamlanan katedral için çan kulesi olarak inşaa edilmiş, inşaat 1173 yılında tamamlanmış ve o tarihten itibaren de kule güneye doğru eğilmeye başlamış. Bu eğilme artık öyle bir noktaya gelmiş ki kulenin yıkılacağına kesin gözüyle bakılmış. Uzun bir süre kule için çeşitli teknikler denense de kulenin eğikliği düzeltilememiş.  Düzeltilmiş olmasını ister miydik bilmiyorum ama eğimin temel nedeni Pisa şehrinin gevşek toprak yapısıymış. Kulenin en üst katında her biri bir notayı temsil eden 7 tane çan bulunuyor. Kule de en hafif çanın ağırlığı 600 kg, en ağır çanın ağırlığı 3000 kg civarındaymış. Kule de kullanılan mermer ve çanların ağırlığını düşündüğünüzde kulenin iyi dayandığını bile söyleyebiliriz.

1987 yılında Mucizeler Meydanı’nı bünyesindeki bölge,  Piazza del Miracolide, UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış. 1990 yılında başlatılan ve yaklaşık 10 yıl süren çalışmayla  kulenin yumuşak zemini kısmi olarak düzeltilmiş. Böylece kule yıkılmaktan kurtulmuş, ziyarete açılmış ve şimdiki haliyle sembol yerlerden biri olmuş. Restorasyon çalışmaları sonucu kulenin eğimi nispeten durdurulmuş. 5,5 derecelik bir eğime sahip olan kulenin, tabanı ile güney ucu arasında yaklaşık olarak 3,90 metre mesafe varmış.

pisa2

İtalya’ya gitmiş olun veya olmayın ama Pisa kulesini ve onu düşmekten kurtarmaya çalışan insanların fotoğraflarını görmüşsünüzdür. Fotoğraflara baktığınızda ‘’Cidden nasıl duruyor o kule ya? ‘’ diye sorduğunuzu duyar gibiyim. İşte bu yüzden İtalya’yı gezerken beni en çok heyecanlandıran yapılardan biriydi Pisa Kulesi. Çünkü fotoğraflara bakıp bakıp burayı görmeliyim dediğim yer için artık saatler kalmıştı. Floransa’dan sabah saatlerinde yola çıktığımızda havadaki bulutlar ve yağmur herkese biraz kasvetli duygular hissettirse de, Pisa’ya vardığımızda bunun aslında bir dezavantaj olmadığını Mucizeler meydanının kapısından adımımızı atınca hissetmeye başladım.  Meydana girdiğinizde yemyeşil çimlerin arasında yükselen tarihi katedral , vaftizhane  ve yıkılacakmış gibi duran beyaz bir kule, gri bulutların arasında heybetle karşılıyor bizi. Yarattığı etkinin tuhaf ve tatlı bir his olduğunu söyleyebilirim. Gri bulutlar farklı ve güzel bir hava katmıştı Mucizeler meydanına. Vaftizhane ve Katedrale şöyle bir göz ucuyla baktıktan sonra kuleye doğru tüm Eyobüs ekibiyle beraber ilerledik. Hepimiz aslında kuleyi görmeye gelmiştik değil mi? Tüm heybeti ile karşımızda duran kule herkeste , nasıl yıkılmıyor ya etkisini daha ilk anda hissettirmişti. Bu kadar olacağını ben dahil kimse tahmin etmedi eminim.

pisa4

Herkesin kuleyi tutuyormuş gibi fotoğraf çekme akımına katıldığı bu anlarda, şaşkınlığımı sanırım en iyi bu fotoğraf gösteriyor. Neden buraya çıktım ben? 🙂

Bizler de yıllarca düşmesin diye tutmaya çalışan insanların başlattıkları akımın bir parçası olup, yüzlerce, farklı açılardan, farklı tarzlarda fotoğraflar çekilerek meydandan öylece geçip gidiyoruz. Küçük hediyelik eşyaların satıldığı sokakta bir süre zaman geçirip Pisa şehrinin hatıralarını da yanımıza alarak bir sonraki durağımız olan Paris’e gitmek üzere otobüsteki yerlerimizi alıyoruz. Eyobus 1 programıyla ilk defa gittiğimiz Pisa, bu yıl yeniden Eyobus’ ın 2017 programında yerini almış durumda. Yıllarca düşmesin diye kuleyi tutmaya çalışan insanlar gördük. Artık kuleyi sırtlama sırasının size geldiğini düşünüyorsanız, bunu yapmanız için en doğru adres Eyobus.

Faruk Dağ

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here