Ana sayfa Avrupa Çek Cumhuriyeti

Prag: Altın Şehir

0
PAYLAŞ

Prag turdaki en ilginç duraklardan biri. Ne çok göz önünde ne de çok gözden ırak Avrupa’nın ortasında bir şekilde önemini korumayı başarmış bu şehir size pek çok duyguyu aynı anda yaşamaya davet ediyor. Prag ile Sanatın ironiyle, tarihin moderniteyle buluştuğu bu kenti seveceğinize inanıyoruz.

Kadife Devrimi ile Çekler için komünizmden parlamenter cumhuriyet yönetim biçimine geçiş anlamı taşıyor. Devrimin Prag’a canlılık kattığını ve eski günlerdeki itibarına kavuşturduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu değişim de kente Avrupa’nın diğer cazibe merkezleriyle yarışma fırsatı sunuyor. Sanat söz konusu olduğunda genellikle Viyana ve Paris’in gölgesi altında kalsa da Barok, Gotik ve Art Nouveau sanat anlayışlarının şehrin sokaklarına, müzelerine ve sanat galerilerine ne denli yansıdığına şahit oluyorsunuz.

Prag: Altın Şehir

Altın Şehir adıyla anılması Çek Kralı ve aynı zamanda Kutsal Roma İmparatoru olan Charles IV dönemine dayanmaktadır. Prag Kalesi’nin kulelerinin altın ile kaplanması sonucu bu isimle anılmaya başlanmıştır. Bir diğer teori ise bilime ve sanata oldukça ilgili olan Rudolf II döneminde görevlendirilen kimyacıların sıradan metalleri altına çevirmeye çalışma çabaları bu ismin ortaya çıkış nedeni.

Prag: Charles Bridge Manzarası
Prag: Charles Bridge Manzarası

Prag ve David Černý

Çek heykeltıraş David Černý’nin eserlerini Prag’ın pek çok noktasında görebilirsiniz. Çek sanatçı ironik ve aykırı eserleriyle dikkat çekiyor. Bunlardan en çok ilgi görenlerinden biri şüphesiz ki İşeyen Adamlar Çeşmesi (Čůrající postavy).

Eserde iki adam Çekya ülkesinin sınırlarının tasvir edildiği küçük bir havuz üzerinde hareket ediyor. Bu eserinde hareket eden heykellerin rastgele bir düzende değil belirli bir amaç için tasarlandıkları yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış. Hareketleri sonucu suda oluşan şekiller incelendiğinde bazı lider siyasetçilerin sözlerinin tasvir edildiği anlaşılmış.

Eserin bir de interaktif bir yönü bulunuyor. Çeşmede bir telefon numarası belirtilmiş ve bu numaraya mesaj attığınızda çelikten yapılmış olan heykeller mesajınızı su üzerine yazıyor.

Prag TV Kulesindeki devasa bebekler, bir direkten tek elle sallandırdığı Sigmund Freud, Prag’ı ortadan ikiye bölen Vltava nehri üzerinde politikacılara muzip bir mesaj veren yüzen orta parmak David Černý’nin Prag’a bahşettiği diğer önemli eserlerden.   

Kafka Müzesi: İşeyen Adamlar Heykeli
Kafka Müzesi: İşeyen Adamlar Heykeli

Prag: Charles Köprüsü
(Karlov Most)

Budapeşte’de olduğu gibi Charles Köprüsü de kale ile eski şehri birbirine bağlama işlevine sahip. Bunun yanı sıra Charles Köprüsü Doğu ve Batı Avrupa arasındaki ticari ilişkinin kilit noktalarından biri olması bakımından uzun yıllar boyunca önemini korumuş.

Judith Köprüsü’nün 1342 yılında yaşanan sel felaketinden sonra feci bir şekilde hasara uğramasından sonra 1357 yılında Charles IV tarafından inşaatına başlanması emri verilen köprü 1402 yılında kullanıma açıldı. Köprü 1683 yılından 1928 yılına kadar yapılan 30 heykel ile donatılmış.

Zalim Osmanlı heykeli  

Köprü üzerindeki heykellerin en büyüğü, en pahalısı ve muhtemelen en popüleri olan bu heykel Ferdinand Maxmilián Brokof tarafından yapılmış. Heykelin yapılış amacı Osmanlı İmparatorluğu tarafından tutsak alınıp köle yapılan Hristiyanları satın alıp onları özgür kılma amacı güden hareketin kurucularını onurlandırmak. Heykelde üç Hristiyan tutsak ve köpeğiyle beraber onlara gardiyanlık eden bir Türk tasvir edilmiş. Aynı zamanda tutsakları kurtaracak olan bir melek de aynı kompozisyon içerisinde bulunuyor.  

Charles Köprüsü
Charles Köprüsü

Prag: Astronomik Saat (Pražský Orloj)

1410 yılında inşa edilen Astronomik Saat türünün en eski üçüncü örneği olması yönünden oldukça ünlü. Mekanik saat ve astronomik kadran yapının en eski parçalarını oluşturuyor. Daha sonraları astronomik saat takvim kadranıyla da zenginleştirilmiş.

Saat Nazi saldırıları sonucu feci şekilde hasar gördükten sonra geniş çaplı restorasyonlar sayesinde aslına uygun bir biçimde ayakta duruyor.

Kadranın altında bulunan dört figür tarihçi, melek, astronom ve filozof olgularını temsil ediyor. Kadranın sağ ve sol kenarlarında bulunan figürler ise kibir, aç gözlülük, ölüm ve şehveti temsil ediyor.

Her saat başı saatin kadranının üstünde İsa’nın 12 havarisinin geçit törenini izleyebiliyorsunuz. 2010 yılında 600. yıldönümünü kutlayan astronomik saat ziyaretçilerine unutulamayacak bir görsel ziyafet sunmuş.

Astronomik Saat
Astronomik Saat

Tyn Kilisesi ve Walt Disney

Gotik mimarinin güzel örneklerinden biri olan Tyn Kilisesi (Týnský Chrám) Eski Meydanda bulunuyor. İkiz kuleleriyle dikkat çeken yapının içinde ise dış mimarinin aksine Barok anlayışın esintileri görmekteyiz. Bunun nedeni 1679 yılında çıkan bir yangından sonra restorasyonun Barok dizayna göre yapılmasının kararlaştırılması olarak gösteriliyor.

Kilisenin iki kulesinin dikkatli bakıldığında asimetrik olduğu anlaşılabiliyor. Kulelerden biri Hz. Adem’i bir diğeri de Havva’yı temsil ediyor. Bu temsil biçimi inşa edildiği dönemin Gotik mimari anlayışının karakteristik özelliklerinden biri.

Söylentilere göre kilise Walt Disney’e Uyuyan Güzel Kalesi’ni yaratırken ilham veren yapı olmuş. Aynı zamanda pek çok yapıyla da ilişkilendirilen bu mite inanıp inanmak size kalmış. Ancak özellikle geceyi tüm ihtişamıyla zenginleştiren bu yapıdan ilham almamak için olağan üstü bir çaba göstermeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Prag: Yahudi Mahallesi (Josefov)

Dünyanın en eski Yahudi yapılarından biri Prag’da bulunuyor. 13. Yüzyıldan kalma Eski Yeni Sinagog’u (Staronová synagoga) kentin Yahudi mahallesinde ziyaret edebilirsiniz.  Aynı zamanda Prag’ın tam ortasında yer alan bu mahallenin Orta Çağ Yahudi yerleşimlerinin eşsiz bir örneği olduğunu belirtmekte fayda var. Belki de Avrupa’nın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bir dokusu var bu bölgenin. Aynı zamanda bölgede sıradışı bir Yahudi mezarlığı bulunuyor. Bu mezarın özelliği ise mezarların üst üste dikilmiş olması. Bu kullanımın nedeninin alan yetersizliği olduğu düşünülüyor.

Prag Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here