Ana sayfa Avrupa

Prag Gezi Rehberi: Kendinden Filtreli Şehir

0
PAYLAŞ

Prag Gezi Rehberi, Orta Avrupa’nın en önemli merkezlerinden bir, fotoğraf filmlerinizin iştahını kabartacak derecede fotojenik bir şehir olması ile başlar. Fotoğraf arşivlerini hayli meşgul eden Bohem şehir Prag’a dilerseniz biraz daha yakından bakalım.

prag-gezi-rehberi
Prag

Fotoğraf makinenizi alıp doya doya muazzam kareler yakalayabileceğiniz bir şehir Prag. Kendinizi tam anlamıyla farklı bir zamanda hissettiren, tarihin gizli kalmış sayfalarında gezindiren bir yapıya sahip. Bu şehrin sokaklarında dolaşırken adeta fantastik bir filmin içinde buluyorsunuz kendinizi. Köşeyi döndüğünüz bir sokakta aniden karşınıza şövalyelerin kılıç savaşına, Old Town Meydanına geldiğinizde ise kralların kutsal imparator olarak taç giyme anına tanıklık ediyormuşsunuz hissiyatı veriyor bu şehir.

Bohemya’nın kalbinde yer alan Prag’da insanın içini ısıtan en güzel detaylardan birisi de hiç şüphesiz pastel renklerle boyalı olan evleridir. Çektiğiniz fotoğraflara dönüp her baktığınızda tekrar tekrar gitme isteği uyandıracak zarifliktedir bu evler.

Meydan boyunca uzanan dar, parke taşı sokaklarında adım adım ilerleyerek şirin kafe ve restoranlara rastlamak ve bunları kadraja almak o anları ölümsüzleştirmek için bir başka yol olabilir.

Aynı zamanda antik köprülere, tarihi meydanlara fazlasıyla doyacağınız eserler sunuyor size Prag.

Tüm bu manzaralara tepeden şahit olmak istiyorsanız eğer Hanavsky Pavilion’a çıkmanız gerekecektir. Ve şimdi tüm bu mimari güzellikler ayaklarınızın altında. Vltova Nehri üzerindeki tüm köprüleri buradan görebilir ve tekrar tekrar hayran kalabilirsiniz.

Yine görülmesi gereken yerlerden birisi olan St. Nicholas Kilisesi şehrin ruhunu yansıtan barok mimarisiyle hayranlıkla seyredebileceğiniz anlar yaşatıyor size.

Prag Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Çekya’nın başkenti, en gelişmiş ve en kalabalık şehri olan Prag 2019 nüfus sayımlarına göre Avrupa Birliği’nin en kalabalık 13. Kenti konumunda. Prag günümüzde de Orta Avrupa’nın politik, kültürel ve ekonomik bağlamda en önemli merkezlerinden biri. Avrupa’yı etkisi altına almış sanat ve mimari anlayışlarının birçoğunu sokaklarına kazıyan kent tarih boyunca pek çok milletin hakimiyeti altına girmiş, sayısız savaş görmüş ve bütün bunları benliğinde taşıyor.

Prag sahip olduğu kimliğini, geçmişini ziyaretçileriyle paylaşmaktan hiç geri durmuyor; böylelikle onunla aranızda özel bir bağın oluşmasına yardımcı oluyor. Nihayetinde UNESCO bu denli önemli bir kent hafızasına sahip olan Prag’ı 1992 yılında Dünya Mirası listesine ekliyor. Bütün bu birikimle beraber Prag en çok ziyaret edilen ve en yaşanılabilir şehirler arasında gösteriliyor. 2017 yılı istatistiklerine göre yıllık 8.5 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlayan Prag bu alanda Londra, Paris, Roma ve İstanbul’dan sonra Avrupa’nın en çok turist çeken beşinci kenti oldu.

prag-gezi-rehberi
Prag: Old Town

Prag Gezi Rehberi: Önemli Noktalar

Ne çok göz önünde olan ne de çok gözden ırakta kalan; Avrupa’nın ortasında bir şekilde önemini korumayı başarmış, bu şehir size pek çok duyguyu aynı anda yaşamaya, tarihin içine davet ediyor. Sanat sözcüğünü ironinin içine atan; tarihi ise modernize eden bir şehir.

İşeyen Adamlar Çeşmesi (Čůrající Postavy)

İşeyen Adamlar Çeşmesi, iki adamın Çekya ülkesinin sınırlarını betimlediği küçük bir havuz üzerinde kendi eksenleri etrafında hareket ediyor. Bu hareket eden heykellerin rastgele bir düzende değil belirli bir nedenle hareketlerini gerçekleştirdikleri ve ona göre tasarlandıkları yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış. Hareketleri sonucu suda oluşan şekiller incelendiğinde bazı lider siyasetçilerin sözlerinin betimlendiği edildiği anlaşılmış. Tahmin edersiniz; sanatçılar ve siyasetçilerin sanatsal eleştirileri.

prag-işeyen-adamlar-çeşmesi
İşeyen Adamlar Çeşmesi

Prag Gezi Rehberi: David Černý

Çek heykeltıraş David Černý’nin eserlerine Prag’ın pek çok noktasında karşınıza çıkacaktır. Çek sanatçı ironik ve aykırı eserleriyle dikkat çekiyor. Prag TV Kulesindeki devasa bebekler, bir direkten tek elle sallandırdığı Sigmund Freud, Prag’ı ortadan ikiye bölen Vltava nehri üzerinde politikacılara muzip bir mesaj veren yüzen orta parmak David Černý’nin altında imzası olan eserlerinden.

Eğer vakit bulursanız kentin Yahudi Mahallesi’ni ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Bu bölge hem tarihsel önemi hem de yaşattığı kültür bakımından size bambaşka bir Prag portresi sunacak. Dünyanın en eski Yahudi yapılarından biri olan Eski Yeni Sinagogu (Staronová synagoga) arşivinizde bulunmayı fazlasıyla hak ediyor. Bunun yanı sıra bölgedeki Yahudi Mezarlığı’nın da sıra dışı yapılardan biri olmasından dolayı bu yapıyı da listenize eklemenizi tavsiye ediyorum.

Charles Köprüsü (Karlov Most)

1410 yılında inşa edilen Astronomik Saat türünün en eski üçüncü örneği olması yönünden oldukça ünlü.

Orta Avrupa’nın kalıplaşmış mimari şekli olan şekilde olduğu gibi Charles Köprüsü de kale (Prague Castle) ile eski şehri (Old Town) birbirine bağlama işlegörevini üstlenmektedir. Bunun yanı sıra Charles Köprüsü Doğu ve Batı Avrupa arasındaki ticari ilişkinin kilit taşlarından biri olması bakımından uzun yıllar boyunca önemini korumuş.

prag-gezi-rehberi
Prag: Charles Köprüsü

Benim gibi günbatımına farklı anlamlar yüklemeyi seviyorsanız; bazen dinginliği ve huzuru, bazen de hüznü ve umutsuzluğu onda buluyorsanız hayatınızda şu güne kadar çektiğiniz tüm günbatımı fotoğraflarını bir anlığına unutun. Hayatınızda ilk defa böyle bir anın fotoğrafını çekeceğinizi hayal edin nefesinizi tutup bir anlığına. Bazı anlar vardır insanlar fark etmese de onları alır götürür başka diyarlara, artık eskiden olduğunuz benliğinize dönmek çok zordur. Charles Köprüsü’nde şahit olduğum ilk günbatımı o anlardan birini yaşattı bana; beni olgunlaştırdı, büyüttü.

Eyobus: Prag – Charles Köprüsü

Charles Köprüsü aynı zamanda Doğu ve Batı Avrupa arasındaki ticari ilişkilerin kilit noktalarından biri olması sebebiyle de oldukça önemli bir yapı. Köprü üzerinde “Zalim Osmanlı Heykeli” ile birlikte 30 heykel bulunuyor. Dilerseniz kadrajınıza bu eserleri de almak isteyebilirsiniz.

Zalim Osmanlı Heykeli 

Köprü üzerindeki heykellerin en görkemlisi, en pahalısı ve muhtemelen en popüleri olan bu heykel Ferdinand Maxmilián Brokof tarafından yapılmış ve diğer heykelleri biraz da olsa gölgede bırakıyor. Heykelde üç Hristiyan tutsak ve köpeğiyle beraber onlara gardiyanlık eden bir Türk tasvir edilmiş. Kurtarıcı bir melek tasvirini de dikkatli baktığınızda göreceksiniz.

Dans Eden Ev (Dancing House)

Şehrin en önemli karakteristik mimarilerinden birisi olan Dans Eden Ev’in dramatik bir hikayesi olmasına karşın ülkemiz vatandaşları bu yapının fotoğraflarını düşman çatlatmak amacıyla kullanıyor genellikle. Oldukça özgün ve sıra dışı olduğunu düşündüğüm bu yapı yaratıcı fotoğrafların ortaya çıkmasına olanak sağlıyor.

İlk demokratik başbakan Václav Havel İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılan bir binanın yerine yeni bir bina inşa edilmesini istemiş. Yaşadığı yere oldukça yakın olan bu bölgeye komünist rejim yıkılana kadar hiçbir bina inşa etmemiş. Dedesi mimar olan Başkan Havel bu arazi için Çek halkının yaşadığı kötü günleri unutturacak, umut ve enerji verebilecek bir yapının hayalini kuruyormuş. İmkansızlıklar yüzünden araziye neredeyse sıradan bir banka binası inşa edilecekken Yugoslav mimar Vlado Milunić’in çizimleri üzerinde dönemin en önemli postmodernist mimarlarından olan Frank Gehry’in yaptığı düzenlemeler sonucunda günümüzdeki yapı inşa edilmiş.

Prag-Gezi-Rehberi
Dans Eden Ev

Astronomik Saat (Pražský Orloj)

1410 yılında yapılmış Astronomik Saat türünün üçüncü en eski örneği olması yönünden oldukça popüler. Mekanik olması yönünden ise oldukça etkileyici bir çalışma aksanı var. Dönemin şartlarıyla çağın çok ötesinde bir hamle olduğunu gösteriyor.

Kadranın altında bulunan dört figür tarihçi, melek, astronom ve filozof olgularını temsil ediyor. Kadranın sağ ve sol kenarlarında bulunan figürler ise kibiraç gözlülükölüm ve şehveti temsil ediyor.

prag-astronomik saat-prag-gezi-rehberi
Astronomik Saat

John Lennon Duvarı

Barış ve aşk temalı graffitilerin bulunduğu bu duvar, belki de dünyadaki en hippi duvar olabilir. Burası Instagram profilinizde olmayı hak eden bir yer bence! Geçip sizin için özel olan bir şeyi yazıp Pragda renkli bir hatıra bırakın.

Eyobus: Prag – John Lennon Duvarı

Prag Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

Orta Avrupanın masal şehrinde, bir masalı yaşamanın vakti geldi de geçiyor bile 🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here