Ana sayfa Avrupa Çek Cumhuriyeti

Prag: Yüz Kuleler Şehri

0
PAYLAŞ

Prag… Amerikan aktris Marion Ross’a göre “90’ların Paris’i”, ünlü romancı Franz Kafka’ya göre ise “Gitmene izin vermeyen, sert pençelere sahip küçük ve sevgili bir anne”, betimlemelerde ise “İnciler arasındaki bir elmas” olarak geçen Çekya’nın, tarihi bizzat gezerken yaşatan başkenti. Geçirdiği istilalara rağmen ortalama son 10 yüzyıldır bozulmamış olan ve Vltava Nehri’nin ayırdığı Prag size karma bir mimarı zevk sunuyor. Barok binalardan, daha kasvetli Gotik yapılara ya da Orta Çağ mimarisinin hakim olduğu sokaklardan Arnavut Kaldırımlı yollara oldukça geniş bir mimari yelpaze sizi bekliyor.

Mimarisiyle dikkat çekici olmasının yanı sıra Prag enler listesinde de bir hayli iddialı bir şehir. Dünyanın en büyük 3. Kalesi olan Prag Kalesi, Avrupa’nın en büyük gece kulübü Karlovy Lazne ve dünyanın en çirkin 2. Yapısı olan Zizkov Televizyon Kulesi’ni içinde barındırıyor burası. Bu şehir insana gerçekten enleri yaşatmak için var. Hakkında Avrupa’nın en iyi birasına sahip olduğunu söylenen şehir aslında dünyada kişi başına en çok bira tüketen şehir olarak bunu inceden kanıtlıyor nitelikte. Hatta ve hatta birayı üretip tüketmekle kalmayıp, tarihi tekerrür ettirerek, Antik Çin’in oryantal geleneklerini allayıp pullayarak “Bira Kaplıcası” ya da “Beer Spa” konseptini oluşturmuşlar. Belki şehrin bira tüketiminin yüksek olmasının sebebi buralar da olabilir, çünkü konsepte sınırsız bira da dahil. Eğer ki bir saat güzel bir bira duşu aliyim ve sınırsız biramı içiyim derseniz ortalama €100 gözden çıkartmanız gerekicek benden söylemesi.

Prag Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gerekenler :

  1. Ülkeye giriş yaptığınız gibi paranızı Çek Kronuna dönüştürün. Zira bunu yapmazsanız, epey bir suistimal sizi bekliyor olabilir. Döviz değişimi konusunda paranın Euro > Kron değerini bilmeniz hayatınızı kurtaracaktır. Bu arada sokakta biri size gelip döviz işleminizi yapabilirim derse hiç takmadan yola devam etmekte fayda var.
  2. Hazır döviz demişken, mutlaka aldığınız para üstlerine dikkat edin. Ufak büfeler özellikle bu konuda parayı anlamadığınızı fark ederse yine bir suistimal söz konusu olabiliyor.
  3. Turistik ve merkezi yerlerde insanlarla diyaloga girmemeniz sizin için iyi olabilir. Zira bir anda nerden geldiğini anlamadığınız kalabalığın içinde bulabilirsiniz kendinizi.
  4. Turistten bıktıysanız size ufak bir ipucu: Prag yerlileri merkezi ve turistik yerlerde bulunmayı insan yoğunluğundan dolayı pek sevmiyorlar olsa gerek. Daha arka sokakları keşfetmekte belki fayda olabilir.
  5. Prag’ı gezmek için bölgelere ayrılmasından faydalanabilirsiniz. 10 bölgeye ayrılan Prag’da bölgeleri karıştırmanız nerdeyse imkansız. Çünkü, bölge isimleri Prag 1,2,3… 10’a kadar basit bir şekilde sıralanmış.

Gezelim & Görelim

Farklı farklı mimari dönemleri bir arada yaşatan bu Çekya şehrinin gelelim mutlaka görmeniz gereken yerlerine…Sizi başından sonuna kadar soluksuz bir şekilde gezdireceğinden emin olabilirsiniz.

Charles Köprüsü

Şehrin tam merkezinde nehrin 2 yakasını birbirine bağlayan bu köprü Prag’ın ve belki de Avrupa’nın en simgesel köprülerinden biri. Gotik mimarinin hakim olduğu bu taş köprünün inşaatı 14. yüzyılın ortalarında başlayıp, 15. yüzyılın başında bittiğini düşünürsek bize epey uzun bir tarihi anlatıyor. Köprünün üzerinde yer alan 30 adet Azizler heykelleri zarar görmesinler diye replikalarıyla değiştirilip orijinalleri Lapidarium Ulusal Müzesi’nde yer almaktadır. Köprü her mevsimde, her hava koşulunda ve her saatte fotoğraf sevenleri tabiri caizse çıldırtacak derecede güzel pozlar vermektedir. Köprüyü ve köprüden şehri fotoğraf çekmeye doymayacağınızı size garanti edebiliriz.

Charles Köprüsü Prag
Charles Köprüsü


Astronomik Saat Kulesi

Orta Çağ havasını gördüğünüz gibi direkt yaşamaya başladığınız ve hala çalışmakta olan dünyanın en eski 3. astronomik saatiyle karşınızdayız. Sabah 9’dan akşam 11’e kadar her saatin başında sizi yaklaşık yarım dakikalık içinde 12 havarinin temsil edildiği güzel bir göstericik sizi bekliyor olucak. Efsanelere göre saati yapan kişi, şehrin yöneticileri tarafından kör ediliyor ve işini yapamaz hale geliyor. Bunun sonucunda ise kendisi bizzat saati bozuyor ve uzun süre saati bir daha çalıştırabilen bir kişi olmuyor. Ne kadar doğrudur bilinmez ama gösteri kesinlikle izlemeye değer.

Prag Astronomik Saat Prag
Astronomik Saat

Petrin Tepesi

“90’ların Parisi” olarak tanımladıktan sonra üstüne bir de Eyfel Kulesi’nden esinlenerek yapılmış Petrin Gözlem Kulesi’nin bulunduğu lokasyona doğru yola çıkalım şimdi. Tepeye çıkmak için en ideal yol teleferik kullanmak. Ardından çıkacağınız 299 merdivenin sonunda Prag’a daha farklı bir gözden bakabiliyorsunuz. “Şehir ayaklarımın altında” deyimi gayet uygun olsa gerek. Prag Kalesi ve Vltava Nehri’nin manzarası sizi büyülemeye aday.

petrin tepesi Prag

Dans Eden Ev

İsmini Hollywood’un ikonik dans çifti Ginger Rogers ve Fred Astaire’ı andırdığı için alan 90’larda tamamlanmış bu bina şehrin gerek Gotik, Barok ve Orta Çağ mimarisinin içerisinde sırıtan sayılı postmodern mimari eserden bir tanesi. Ki bir süre binanın gerçekten fazla modern olması dahi ülkede bir süreliğine konuşulmuştur. O zaman şehrin belki de tek modern binasıyla çılgın pozlar çekilmek için hepinizi buraya bekliyoruz.

dans eden ev Prag
Dans Eden Ev

BONUS :

  1. Eğer ki şehirde gezerken bir an kafanızı yukarı kaldırdığınızda havada bir direğe tutunan birini görürseniz korkmayın. Bu Sigmund Freud’u temsil eden bir heykel.
  2. Prag’a gelmişken Lennon Duvarı’nda fotoğraf çekilmeden olmaz. Barış ve aşk temalı graffitilerin bulunduğu bu duvar, belki de dünyadaki en hippi duvar olabilir. Burası Instagram profilinizde olmayı hak eden bir yer bence!
Freud Heykeli Prag
Freud Heykeli

Prag Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here