Ana sayfa Avrupa Çek Cumhuriyeti

Ortaçağ’da Bir Masal Dünyası: Prag

2
PAYLAŞ

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, Vltava Nehri’nin iki yakasında, Bohemya’nın merkezinde yer alıyor. Şehrin sembolü olmuş kuleleri, görkemli katedralleri, nefis sarayları, şehrin her yanını bezeyen heykelleri, büyük meydanları, nehir üzerine sıralanmış etkileyici köprüleri ile sanki Ortaçağ’da geziyormuşsunuz hissi uyandıran tam bir masal dünyası Prag. Avrupa’nın en eski ve en korunmuş şehirleri arasında yer alan Prag, Orta Avrupa’nın en çok turist çeken yerlerinden biri. Ziyaretçilerine bambaşka bir yüzyıldaymış hissi yaşatan Prag’da, film setindeymiş gibi dolaşıyor insanlar.

Nehrin iki yakasında bulunan çok sayıda kilise nedeniyle 100 kuleli kent olarak da anılan Prag, İkinci Dünya Savaşı’nı sadece bir bomba ile atlattığından mimari özelliklerini korumayı başarmış. Şehrin gezilip görülecek önemli yerlerinin birçoğu 14. yüzyıla ait. Bu yüzden şehir adeta açıkhava müzesi özelliği taşıyor. Nehir üzerinde sıralanan köprüleri, tarihi evleri, kuleleri, kilise ve katedralleri, geniş meydanları ve yemyeşil tepeleri ile Ortaçağ’ın masal dünyasını andıran şehri yürüyerek gezmek mümkün.

Prag Avrupa Turu

Vltava Nehri üzerinde kurulu Prag, sahip olduğu birbirinden değerli ve şahane mimari eserleriyle göz dolduran ve bununla gurur duyan bir şehir. Şehir geçmişte batılı komşularının gölgesinde kalmış saklı bir cevherdi. Fakat sahip olduğu harikaları çok uzun süre saklayamayınca, makul fiyatlar karşılığında büyüleyici deneyimler arayan seyahat severler için adeta bir cennet konumuna yükseldi.

Dokuz tepenin üzerine inşa edilmiş bu büyüleyici şehir, nehrin etrafında konumlanan farklı bölgelerden oluşuyor. Şehirde en çok ilgi gören yerler arasında, Hradcany (Kale Bölgesi), Mala Strana (Küçük Mahalle), Stare Mesto (Eski Şehir) ve Nove Mesto (Yeni Şehir) dikkat çekiyor. Ortaçağdan kalma Gotik eserleriyle ünlü tarihi Prag Şehri (Eski Şehir) UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Prag

Mutlaka görülmesi gereken yerler, şehrin ana meydanı olan Palazkeho Namesti, Bakire Meryem Katedrali, Prag Kalesi, Yahudi Mahallesi, Charles Köprüsü, St. James Katedrali, St. Barbora Katedrali, Madencilik Müzesi, Astronomik Saat Kulesi, Kafka Müzesi olarak sıralanıyor.

Dünyanın en geniş kalesi olan Prag Kalesi aynı zamanda kentin belgelenmiş en eski yerleşim yeri. St. Vitus Katedrali (Katedrala Svateho Vita), Prag Kalesi’nin ilk iki avlusunu geçtiğinizde karşınıza çıkan bir Roma Katolik kilisesi. Sivri kuleleriyle Gotik mimarinin en iyi örneklerinden biri olan kilise, Prag Kalesi’nin en dikkat çekici yapısı. Avrupa’nın en iyi barok kiliselerinden biri olan St. Nicholas Kilisesi görülmeye değer güzellikte. Mala Strana’yı Stare Mesto’ya bağlıyan görkemli köprü Charles Köprüsü, Gotik tarz mimarinin en güzel örneklerinden.

Günümüzde restoran, kafe, hediyelik eşya dükkânlarının yer aldığı, her tür mimari stilin görülebildiği Stare Mesto Meydanı Prag’ın en çok ziyaretçi alan yeri. Babil, Bohemya ve Alman saatlerini göstermesinin yanı sıra, yıldız saatini, güneşin doğuşunu ve batışını, ayın evrelerini ve güneşin burçlar kuşağı üzerindeki konumunu da gösteren ünlü Astronomik Saat de burada. Kent simgelerinden Tyn Kilisesi, meydanda görülmesi gerekn önemli yerlerden.

Otobusle Avrupa, Prag
Stare Mesto Meydan

Prag gezilip görülecek yerlerin birbirine yakınlığı bakımından yürüyerek keşfedilebilecek bir şehir. Toplu taşımaya çok fazla ihtiyacınız olmayacak çünkü Charles Köprüsü’nün iki tarafında bulunan turistik yerlere yürüyerek ulaşım fazlasıyla kolay.

Prag mutfağı pek ünlü olmasa da, sıcak ve samimi atmosfere sahip restoranlarında sunulan iç ısıtan çorbaları, bol kalorili etli yemekleri ve leziz zanaat işi biraları ile tatmin edici lezzetler sunuyor. Kendine özgü gelişmiş bira kültürüne sahip Prag’da, neredeyse adım başı küçük bir birahaneye rastlamak mümkün. Yerel biraları tatmak için hiç çekinmeden herhangi bir birahaneye uğrayın. Geleneksel Çek yemeklerini görmeniz için de ideal olan bu yerlerde iyi fiyata, taze yemek bulma şansınız var. Av hayvanları, hamur işleri, et, lahana, kızarmış peynir ve meyveli hamur tatlısı en çok karşınıza çıkacak yemekler olarak sıralanabilir.

Prag Avrupa turları

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da hizmet veren bir tane sivil havalimanı bulunuyor. Şehir merkezinin 17 km kuzeyinde yer alan Václav Havel Havalimanı uluslararası bir havalimanı. Havalimanından Prag şehir merkezine gitmenin en uygun yolu otobüsleri kullanmak. 100 ve 119 no’lu otobüsler havalimanından sık kalkıyor ve aktarma ile toplam 45 dakikada şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here