Ana sayfa Avrupa Çek Cumhuriyeti

Prag’da Görmeniz Gereken 10 Yer

0
PAYLAŞ

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz harika bir şehir merkezine, yüzyıllar öncesine dayanan muhteşem bir tarihe, Romanesk, Gotik, Barok, Rönesans ve Art Nouveau mimarisinin en güzel örneklerine sahip. Bundan 30 yıl önce Avrupa’nın gizemli ve keşfedilmeyi bekleyen şehirlerinden biri olan Prag, bugün yılda dört milyon ziyaretçi çeken popüler bir yer haline geldi. Bundan yaklaşık 25 yıl önce göstericiler, ‘kadife devrimi’ adıyla düzenledikleri barışçıl protestolarla ülkedeki Komünist rejime son verdi. Tek partili dönemin ürkütücü gölgesinden kurtulan Prag, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri oldu. İşte her tarafından kültür fışkıran mutlu insanların şehri Prag’da görülecek yerler.

Prag Görülecek Yerler

1. Tarihi Şehir Merkezi

Prag-Old-Town

Wenceslas Meydanı ile Charles Köprüsü arasında yer alan Tarihi Şehir Merkezi, yaz aylarında oldukça kalabalık ve hareketli. Romanesk, Barok, Rokoko, Gotik ve Rönesans tarzı mimarinin en güzel örneklerine sahip olan bu bölgeye gittiğinizde, Tyn Katedrali’nin devasa kuleleri ve eski belediye binasını mutlaka görmelisiniz.

2. Astronomik Saat

Prag-Astronomik-Saat

Tarihi şehir merkezinin en ünlü yapılarından biri de 1410 yılında bir saat ustası ve matematik profesörü tarafından yapılan Astronomik Saat. Dünyanın en eski üçüncü saati olan ve Babil saatini, eski bohem saatini, Alman saatini ve gerçek saati aynı anda gösteren Astronomik Saat’e bakarak, gündoğumu ve günbatımı zamanlarının yanı sıra ay ve güneşin konumlarını da öğrenebilirsiniz.

3. Tyn Kilisesi

Tyn-Kilisesi-Prag

Yaklaşık 80 metrelik yüksekliğiyle şehrin hemen hemen her noktasından görülebilen Tyn Kilisesi, tarihi 11. yüzyıla dek uzanan bir Romanesk kilisesi. Günümüzdeki binası 14. yüzyılda inşa edilen bu tarihi ibadethanede Gotik, Barok ve Rönesans dönemlerine ait pek çok eser de görebilirsiniz.

4. Pudra Kulesi

Powder-Tower

Kral II. Vladislav tarafından 1475 yılında yaptırılan Pudra Kulesi (Powder Tower), spiral şeklindeki 186 basamaklı merdiveniyle ünlü. Prag’ın muazzam şehir manzarasını ayaklarınızın altına seren tarihi Pudra Kulesi’ne çıktığınızda, kendinizi büyülenmiş gibi hissedebilirsiniz.

5. Charles Köprüsü

Charles-Koprusu-Prag

Charles Köprüsü, etkileyici atmosferi ve 600 yıllık geçmişiyle Prag’da mutlaka görülmesi gereken yapılardan. Şehir merkezi ve Prag’ın geri kalan noktalarını birbirine bağlayan bu köprüde yürürken, kendinizi bir açık hava sahnesinde gibi hissetmenizi sağlayan müzisyenleri dinleyip, performans sanatçılarının şovlarını izlemeyi de ihmal etmeyin.

6. Prag Kalesi

Prag-Kalesi

Bir savunma binasının çok ötesinde bir yapı olan Prag Kalesi şehri tepeden gören eşsiz manzarasıyla da oldukça popüler. Kalede kraliyet sarayı, katedral, üç kilise, bazilika, manastır, savunma kuleleri, kraliyet ahırları ve muhteşem bahçeler yer alıyor. Gotik mimariye sahip bu katedralde krallar ve imparatorların mezarları da bulunuyor.

7. Wenceslas Meydanı

Wenceslas-Meydani

Prag’ın iki ana meydanından biri olan Wenceslas Meydanı, alışveriş tutkunları için bir cennet. Birçok bar, kulüp, restoran, otel, market ve bankanın yer aldığı Wenceslas Meydanı’nın çevresi şehrin en hareketli noktalarından. Bu meydan aynı zamanda Ulusal Müze’ye ve Devlet Operası’na da ev sahipliği yapıyor.

8. Mala Strana

Mala-Strana

Charles Köprüsü’nün diğer tarafında bulunan Mala Strana, Prag’ın en eski ve en şirin mahallelerinden biri. Sokaklarında uzun ve keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz bu mahalle, 1257 yılından bu yana yaşamın devam ettiği bir yer. Sarayları, kiliseleri, meydanları, parkları ve bahçeleriyle rengarenk bir görünüm oluşturan Mala Strana’da, John Lennon Duvarı ve Church of Our Lady Victorious mutlaka görülmeli.

9. Eski Yeni Sinagog

Eski-Yeni-Sinagog-Prag

Prag’ın eski Yahudi Meydanı olan Josefov’da bulunan Eski Yeni Sinagog, şehrin en eski gotik yapısı unvanına sahip. Melekler tarafından Kudüs’ten getirilen taşlarla yapıldığına inanılan bu sinagog, 1270 yılında inşa edildi. İkinci Dünya Savaşı yüzünden 1942-1945 yılları arasında kapalı kalan sinagog, günümüzde Avrupa’nın aktif haldeki en eski sinagogu olarak biliniyor.

10. Dancing House (Dans Eden Ev)

Dancing-House-Prag

Vltava Nehri ile Resslova Caddesinin kıyısında bulunan Dancing House (Dans Eden Ev), Çek mimar Valdo Milunic ve Kanadalı Frank Gehry tarafından tasarlandı. Kadın bir dansçının erkek partnerinin kolları arasında gidip gelmesini tasvir eden yapı mimarlık dünyasının Fred Astaire ve Ginger Rodgersı olarak anılıyor.

Avrupa’nın masalsı dünyasını yansıtan bu şehirde, Gotik mimarinin göz alıcı yapılarını görüp, Prag’ın nefes kesen atmosferini deneyimlemek gerek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here