Ana sayfa Avrupa Letonya

Riga’nın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

0
PAYLAŞ

Kuzey’in Paris’i olarak nitelendirilen Riga; Orta Çağ mimarisini gözler önüne seren Eski Şehir bölgesinin yanı sıra, şehrin genelinde göze çarpan Sovyet binaları ve 19. yüzyıldan kalma binalarla da hayranlık uyandıran bir Letonya şehri. Bu şehrin Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşırken sizi tarihin ve yerel kültürün derinliklerine götürecek müzelere de uğramalısınız. Zamanda yolculuk yaparak bambaşka hayallere sürükleneceğiniz bu müzelerde, şehre dair az bilinen detayları keşfedebilirsiniz. İşte görmeniz gereken Riga müzelerinden bazıları.

En Çok Ziyaret Edilen Riga Müzeleri

1. Letonya Etnografya Açık Hava Müzesi

Letonya-Acikhava-Muzesi

Birbirinden farklı kültürel yapılara sahip dört bölgeden (Kurzeme, Litzeme, Latgale ve Zemgale) meydana gelen Letonya’nın 4500 yıllık tarihini gözler önüne seren Letonya Etnografya Açık Hava Müzesi (Latvian Ethnographic Open Air Museum)‘nde, Orta Çağ döneminden kalma kıyafetler, eşyalar ve çeşitli aletler sergileniyor.

2. Letonya’nın İşgali Müzesi

The_museum_of_occupation_of_Latvia-Riga

Letonya’nın İşgali Müzesi (Museum of the Occupation of Latvia), kendi içeriğiyle çelişen oldukça ilginç bir yapı. Zira Nazi ve Rus işgalleri sebebiyle zarar gören şehrin aslına uygun olarak restore edilme sürecini anlatan bu müze, aynı zamanda şehirde restore edildikten sonra aslına uygun hale getirilmeyen tek yapısı.

3. Riga Motor Museum

Riga-Motor-Museum

Riga Motor Museum (Riga Motor Müzesi), Letonya’daki motorlu araç tutkunlarını buluşturan, görsel açıdan oldukça zengin bir yer. Ülkedeki koleksiyonerlerin bağışladığı motorlu araçlarla oluşturulan bu müzede, 20. yüzyılda kullanılan spor ve klasik araçları görebilirsiniz. Müzede, bu araçların tarihsel bilgileri hakkında açıklamaların yer aldığı bilgi notları da bulunuyor.

4. Letonya Ulusal Sanat Müzesi 

Letonya-Sanat-Muzesi

Letonya’nın en zengin güzel sanatlar koleksiyonunun sergilendiği Letonya Ulusal Sanat Müzesi (Latvijas Nacionālais mākslas muzejs), 1905 yılından bu yana şehrin en popüler ve en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Beş farklı binada hizmet veren bu müzede; çağdaş sanat koleksiyonunu, Romans Suta ile eşi ressam Aleksandra Beļcov’a ait eserleri, tekstil, seramik, cam, deri tasarım ve süsleme sanatı eserlerini görebilirsiniz.

5. Ghetto and Latvian Holocaust Museum

Ghetto-Latvian-Holocaust-Museum

Şehir merkezinden yürüyerek 10 dakika uzaklıkta bulunan Ghetto and Latvian Holocaust Museum, Nazilerin İkinci Dünya Savaşı sırasında Riga’da yaşayan Yahudilere yaptıklarını gözler önüne seriyor. Duvarlarında o dönemlerde hayatını kaybeden insanlarının isimleri yazan bu müze, savaş yıllarında yaşanan dramın acı bir göstergesi.

Bu harika şehri ve birbirinden değerli eserlerin sergilendiği bu müzeleri ziyaret ederken Musee Art Nouveau ve Zanis Lipke Memorial Museum gibi diğer önemli müzelere uğramayı da unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here