Ana sayfa Avrupa İtalya

Roma’da Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

0
PAYLAŞ

Antik dünyanın göz bebeği, İtalya’nın başkenti Roma, halen dünyanın merkezinde kalmayı başarabilmiş bir dünya kenti. Roma İmparatorluğu’nun kalbi, Rönesans’ın merkezi, Avrupa’nın en romantik şehirlerinden Roma, Vatikan ile birlikte Katoliklerin de merkezi. Yüzyıllardır saygıyla yaşatılan tarihi binalarında, meydanlarında ve daracık sokaklarında büyülü bir atmosferin saklı olduğu Roma, Orta Çağ, Barok ve Rönesans’ın tüm izleriyle her köşesinde, ziyaretçilerine farklı tatlar sunuyor.

Antik kalıntıları ve kutsal yapılarının yanı sıra, her sokağın buluştuğu meydandaki çeşmeleri, heykelleri, dünyaca ünlü müzeleri ve daha pek çok görülesi yeri ile Roma, ne kadar gezilse eksik kalacak bir dünya. Roma’da mutlaka görülmesi gereken adresler ise, Forum, Antik Colosseum Amfitiyatrosu, Castel Sant’Angelo, PalatineTepesi, Borghese Bahçeleri, İspanyol Merdivenleri, Pantheon, Vatikan, Aziz Petrus Bazilikası, Galleria Borghese, Fontana di Trevi ve Trinita dei Monti Kilisesi.

Roma’da Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

Roma, sahip olduğu güzelliklerle Avrupa ve dünyanın en önemli turistik şehirlerinden. Roma’ya ister tarih merakınız için gitmiş olun ister alışveriş için gitmiş olun şehirde size hitap edebilecek birçok aktivite bulabilirsiniz. Tarihi ve coğrafi güzellikler bir yana Roma, dünyanın gastronomi alanında da en iddialı kenti. Bir kültür kenti olmasının yanı sıra sanat ve eğlence de büyük yer tutuyor. Müzik, tiyatro, opera, bale ve sinemanın yanına gece eğlenceleri de bir başka güzel Roma’da.

1. Trevi Çeşmesi’nde dilek dileyin

Trevi-Cesmesi

İsmi Roma ile özdeşleşen Nicola Salvi’nin eseri Trevi Çeşmesi, bozuk para atma geleneği ile ünlü. Roma’ya hayran kaldıysanız ve bu şehri tekrar ziyaret etmek isterseniz, bu dileğinizin gerçekleşmesi için bir bozuk parayı sağ elinizle sol omzunuzun üzerinden Trevi Çeşmesi’ne atmanız yeterli! 1960’ta La Dolce Vita (Tatlı Hayat) filmi, Trevi Çeşmesi’nin dünya çapındaki popülerliğini arttırmıştı.

2. Zamanda yolculuk için müzeleri ziyaret edin

Roma-Ne-Yapilir

Roma demek tarih demek, Roma demek eşsiz müzeler demek! Fakat bu müzelerin içerisinde hiç kuşkusuz en ünlü olanları Vatikan sınırları içerisinde bulunuyor. Vatikan Müzelerinin yanı sıra, Galleria Borghese, Musei Capitolini, Museo Nazionale Romano, Galleria Nazionale d’Arte Antica ve Sant Angelo Roma’nın en popüler müzeleri.

3. İspanyol Merdivenlerinde şehrin hareketliliğine kapılın

Roma-Ispanyol-Merdivenleri

Lüks butiklerin etrafını çevrelediği Piazza di Spagna ile Trinità dei Monti kilisesinin bulunduğu Piazza Trinità dei Monti’yi birleştiren İspanyol Merdivenleri, Avrupa’nın en uzun ve en geniş merdivenleri olma unvanına sahip. Özellikle gençlerin ve turistlerin Roma’daki en gözde mekânı olan merdivenlerin noktasındaki Barok La Fontana della Barcaccia Çeşmesi ise, kentin en değerli çeşmelerinden.

4. Vatikan’a uğrayın

Vatican-Roma-Italya

Vatikan, Roma’nın olmazsa olmaz adresi. Yüzölçümü bakımından dünyanın en küçük devleti olan yüksek duvarlarla çevrili Vatikan, dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi. Vatikan’da Aziz Petrus Meydanı ve Bazilikası, pek çok müzeden oluşan Vatikan MüzeleriVatikan Bahçeleri ve eski bir papalık kalesi olan ve Vatikan duvarlarının dışında yer alan Sant’Angelo Kalesi mutlaka görülmeli!

5. Yerel lezzetleri deneyin

Roma-Yemekleri

Roma demek makarna (pasta) demek, Roma demek pizza demek! Pizza Bianca, Spaghetti alla carbonara, carciofi, panini, puntarelle salatası, abbacchio alla scottadito, kızartılmış sardalye, filetti di baccalà fritti, risotto, lazanya, pizza çeşitleri, deniz mahsullü makarna ve üzerine de tatlı olarak dondurma (gelato) veya ciambelle al vino denemeniz gereken yerel lezzetlerden bazıları!

En güzel İtalyan şehirlerinden Roma’dan ayrılmadan, Colosseum, Panteon, Trastevere, Piazza Navona ve Via del Corso’yu görün. San Pietro Bazilikası’nı uzaktan en güzel görebileceğiniz yer Aventino Tepesi’ni, Trastevere ve Gianicolo Tepesi’ni izlemeye doyamayacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here