Ana sayfa Avrupa İtalya

Roma’nın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

0
PAYLAŞ

İtalya‘nın en güzel şehirlerinden Roma, açık hava müzelerini bile kıskandıran bir sanat ve tarih yuvası. Moda, mimari, kültür sanat derken hemen hemen aradığınız her şeyi önünüze seren bu şehirde, sanat galerileri ve müzeler arasında kaybolabilirsiniz. Her yıl milyonlarca sanat meraklısı tarafından ziyaret edilen bu şehirde müzelere girmek için uzun kuyruklar beklemek istemiyorsanız hızlı geçiş bileti almayı ya da rezervasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Roma müzelerini merak edenler gezilecek yerler listelerine bu müzeleri mutlaka eklemeli.

Roma’nın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

1. Vatikan Müzeleri

Vatikan-Muzeleri

Dünyanın en küçük devletlerinden biri olan Vatikan‘da bulunan Vatikan Müzeleri, 13. yüzyıldan bu yana papalık sarayında yer alıyor. Beş yüzyıllık harika bir koleksiyonun sergilendiği Vatikan Müzelerinde, Sistine Şapeli, Raphael’in Odaları ve 1932 yılında Giuseppe Momo tarafından yapılan sarmal merdiveni mutlaka görmelisiniz.

2. Palazzo Barberini ve Galleria Nazionale d’Arte Antica

Palazzo-Barberini

Yapımına 1549’da başlanan Palazzo Barberini (Barberini Sarayı)‘de sarayın avlusu, koridorları, merdivenleri, bahçesi ve çeşmesi derken çok sayıda göz alıcı nokta bulunuyor. Ücretsiz olarak girip gezebileceğiniz bu saray, Galleria Nazionale d’Arte Antica’nın muhteşem koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor.

3. Galleria Borghese

Galleria-Borghese

Rönesans ve Neo-Klasik dönem eserlerine ev sahipliği yapan Galleria Borghese, küçük olmasına rağmen içinde sergilenen birbirinden değerli sanat eserleriyle dünyanın en ünlü müzeleri arasına girdi. Bu müzeyi ziyaret etmek için bilet rezervasyonu zorunlu olduğu için kapıda kalmak istemeyenlerin biletlerini önceden almasında yarar var.

4. Musei Capitolini

Musei-Capitolini

Roma tarihine dair hemen hemen her ayrıntıyı bulabileceğiniz Musei Capitolini (Capitoline Müzesi), Capitolini Tepesi’nde yer alıyor. Musei Capitolini’ye geldiğinizde İmparatorların portrelerinin sergilendiği İmparatorlar Salonu’nu, Ölen Köle heykelini ve Capitolino Venüsü heykelini mutlaka görün.

5. The National Museum of Castel Sant’Angelo

Castel-SantAngelo-Muzesi

İmparator Hadrian tarafından bir anıt mezar olarak inşa ettirilen The National Museum of Castel Angelo, Milattan Sonra 139 yılında yapıldı. Mimarisiyle olduğu kadar muhteşem manzarasıyla da hayranlık uyandıran bu müzede, İmparator Hadrian ve ailesinin küllerinin saklandığı gizli bir oda yer alıyor.

Roma müzeleri arasında hangisine gideceğine karar veremeyenler, yalnız olmadıklarına emin olabilir. Tamamını hakkını vererek gezmek için bir aya yakın bir zaman gereken bu müzeler, sanata ve tarihe bambaşka gözlerle bakmanızı sağlayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here