Ana sayfa Avrupa

Selanik Gezi Rehberi: Genç Yunan Delikanlı / Yunanistan

0
PAYLAŞ

Selanik Gezi Rehberi okuyorsunuz kemerlerinizi sıkı bağlayın. Selanik, ilk bakışta İzmir kordonu hatırlatan, baktıkça bakasınızın geldiği, Türkiye’de gibi hissettiren ama bir şeylerin farklı olduğunu da size anlatan “Genç Yunan Delikanlı”. Gelin altını üstüne birlikte getirelim.

Selanik Gezi Rehberi: Genel Bakış

Selanik, Atina’dan sonra 1 milyon nüfusuyla Yunanistan’ın en büyük ikinci kenti konumunda. Aynı zamanda kent ekonomik, endüstriyel ve politik anlamda da ikinciliği elinde tutuyor. Selanik limanının Yunanistan ve Güneydoğu Avrupa için kilit öneme sahip olduğu da bir diğer önemli anekdot. Öte yandan festivalleri ve canlılığıyla otoriteler tarafından Yunanistan’ın kültür başkenti olarak görülüyor. Genç nüfusun da etkisiyle Yunanistan’ın belki de en hareketli olan Selanik’in sokakları benzersiz bir deneyim sunuyor. Bazılarının İzmir’e çok benzettiği, hatta daha da ileri gidip İzmir’in ruh eşi diye adlandırdığı bu kentin sizde uyandıracağı izlenimleri öğrenmek için sabırsızlıkla bekliyor olacağız. 

Ayrıca bu bilgiyle ne yapılır bilmiyorum ama Selanik Katedrali’nin tuvaleti o zamanın Norveç hükümetinin hibe ettiği bütçe ile inşa edilmiş. Ekonomik krizin boyutunun anlaşılması için oldukça çarpıcı bir örnek olarak gösterilebilir.

Selanik Gezi Rehberi
Selanik

Selanik Gezi Rehberi: Kısa Tarihi

Selanik MÖ 315 yılında Makedonya Kralı Cassander tarafından kuruluyor. Kent adını Büyük İskender’in üvey kız kardeşi, 2. Phlip’in kızı olan Makedon prensesi “Thessaloníkē”den alıyor. Roma hakimiyeti altında önemini koruyan kent Bizans imparatorluğu döneminde İstanbul’dan sonra en önemli ikinci şehir olma unvanının sahibi oluyor. Osmanlılar tarafından 1430 yılında ele geçirilen Selanik 5 yüzyıl boyunca Türkler için oldukça önemli bir liman kenti oluyor. Osmanlı özellikle Tanzimat döneminde Selanik’te sayısız yatırımı hayata geçiriyor; buhar gücünün yaygınlaşması, demir yollarının genişletilmesi, prestijli pek çok binanın inşaatı bu yatırımlardan sadece bazıları. Bu gelişmelerle beraber Selanik 1840- 1912 yılları arasında nüfusunu üçe katlıyor. 1912 yılında Yunanlar kentin kontrolünü tekrar ele geçiriyor. Bir süre boyunca Selaniklilerin eski günleri özleyeceği dönem bu olayla başlıyor.

Büyük İskender ve Selanik demişken 🙂 Atatürk ve İskender’in Selanik doğumları benzerliği üzerine yapılan kıyaslamalarda hep aynı şeyi söylemiştir. “O dünyayı istila edeyim derken kendi vatanını unutmuştu. Ben böyle bir şey yapmadım!”

Selanik Gezi Rehberi: Kent ve Kültür

Bir yanda Bizans mimarisi ve kültürü, bir yanda Osmanlı ve doğu kültürü; bir yanda Yahudi kültüründen izleri ve de Roma esintileri ile kent adeta bir kültür mozaiği. 1917’de yaşanan ve 32 saat boyunca söndürülemeyen yangın antik kent merkezini ve Selanik’in mimari mirasın büyük bir bölümünü yok etmiş. Trajik bir biçimde bu yangın Selanik’te modern mimarinin oluşmasının temellerini atmış, geniş caddeler ve bulvarla modern bir Avrupa kenti görünümüne kavuşmuştur.

Yangından sonra şehir planı tasarlanırken bir grup mimar Bizans dönemini esinlenilmesi gereken ana dönem olarak belirlemişler. Diyagonal caddeler, anıt meydanlar ve ızgara sistemi şehir merkezinin planlamasında kullanılan ana elementlerden olmuştur.

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Ana Poli (Eski Şehir) şehrin kuzeyinde, en yüksek noktada konumlanmıştır. Konumu sayesinde tarihi surlar üzerinde bütün şehri yukarıdan keşfetme fırsatını bulabilirsiniz. Vakit bulabilirseniz bu bölgede Bizans kültürünün Osmanlı kültürüne karıştığı taş döşemeli yolların tozunu atmak oldukça verimli bir aktivite olabilir.

Tur programımızda her ne kadar dar bir zaman dilimine sıkışmış olsa da ileride yapacağınız bir kaçamak ile Selanik’in altını üstüne getirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Pek de ikna olmadıysanız National Geographic fikrinizi biraz olsun değiştirebilir. Kent National Geographic tarafından 2013 yılında dünya çapındaki en önemli turist destinasyonlarından biri ilan edilmiş. Bunun yanı sıra Financial Times tarafından 2014 yılında orta büyüklükteki Avrupa kentleri arasından geleceğin en yaşanılabilir kenti ilan edilmiş. Diğer bir yandan otoriteler sokak fotoğrafçılığı konusunda Yunanistan’ın en iyi lokasyonlardan birisinin Selanik olduğunu belirtiyor. Selanik hem yabancılık çekmeyeceğiniz hem de sokaklarında huzuru ve hayatın sayısız farklı rengini keşfe çıkabileceğiniz destinasyonlardan biri, sadece bize göre değil; National Geographic, Financial Times ve adını teker teker yazmaya üşenip “otoriteler” diye genellediğimiz diğer kuruluşlara göre de öyle.    

Büyük Selanik Yangını

Selanik şehrinde tarih 18 Ağustos 1917’yi gösterdiğinde Selanik’te başlayan korkunç yangın tam olarak 32 saat boyunca hiç durmayacakmış gibi devam etti ve 1 milyon metrekarelik alanı etkiledi. (Bu şehrin yaklaşık olarak %32’sine karşılık gelmektedir.) 9500 adet ev kullanılmaz hale geldi ve 72000 kişiyse evsiz kaldı. Bu korkunç olay Şehrin yeniden inşasına zemin hazırladı.

Yanan şeylerin sayısı ve çeşitleri oldukça fazlaydı:
2 Otel, Sinema, Posta Telgraf Şirketi, Su ve Gaz Şirketi Binası, Osmanlı Bankası, 2 Atina Bankası, 3 Ortodoks Klisesi, 11 Cami, 33 Sinagog ve 4096 mağaza yananlar arasındaydı.

Selanik: Şemsiyeler

Selanik Gezi Rehberi: Şehrin Genç Yüzü

Bu yazının başlığında da belirtildiği üzere genç nüfus ve kentin sahip olduğu hava Selanik’in en önemli artılarından biri. Şehirdeki en önemli iki üniversite Aristotales Üniversitesi ve Makedonya Üniversitesi. Geri kalan diğer üniversitelerde öğrenim görmekte olan öğrencilerle beraber yüz elli binin üzerindeki öğrenci nüfusunun bir milyon nüfuslu Selanik için oldukça yüksek bir oran olduğu düşünülebilir. Selanik ile ilgili bir dizi takıntılarının olduğunu düşündüğümüz uluslararası kuruluşlar da bu konuda kenti tescillemekten geri durmamış. Kent 2014 yılında Avrupa Gençlik Başkenti ödülüne layık görülmüş.

Kent sakinlerinin ve yerel işletmecilerin ifadelerine göre Yunanistan’ın geçirdiği büyük buhran bile onları eğlenmekten, tavernalara meyhanelere gitmekten alı koymamış. Enerjisi hiç bitmeyen Selanik yılın hiçbir gününde uyumadığını söylemek mümkün, sıcak Yunan ezgileriyle şehrin sokakları her daim canlı kalmayı başarıyor.

Selanik Gezi Rehberi: Önemli Noktalar

Selanik Thermaikos Körfezi kıyısının yanına kurulan eski ve yeni olmak üzere iki bölümü vardır. Görülesi yerlerin büyük çoğunluğu ve Selanik’in ünlü ibadet yerleri, eski şehir bölümünde bulunuyor. Selanik üst mahalleleri ile ise tarihi Türk evleri izlerini yansıtıyor.

Aristoteles Meydanı

Yangın sonrası kentin ayağa kalkmasına ön ayak olan mimarlardan Ernest Hébrard tarafından 20. yüzyılda Bizans ve doğu kültürünü harmanlamayı amaçlayan eklektik bir anlayışla tasarlanan Aristoteles Meydanı şehrin en önemli noktalarından biri konumunda. Şehri keşfetmek için oldukça uygun bir başlangıç noktası.

Selanik: Aristoteles Meydanı” yazısıyla daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Selanik Gezi Rehberi
Selanik: Aristotales Meydanı

Selanik Gezi Rehberi: Aristoteles Meydanı, Günümüz

Atistoteles Meydanı, sahil tarafı yönünden bakıldığında Niks Bulvarı üstünde konumlanmıştır. Beyaz Kule’ye yürüme mesafesinde olan meydan kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz, renkli ve hareketlidir. Yılın her günü ve saati ziyaretçilere açıktır fakat bir çok siyasi miting, karnaval, festival ve benzeri şeyler düzenlendiği için süpriz olarak kısmen kapalı olabilir diyebiliriz.

Beyaz Kule

Kendisi kahverengi tonlarında dolanan ama adı beyaz olan kule restorasyon sonucunda adının hakkını tam anlamıyla veremez hale gelmiş. Tarihi hakkında kesin bilgilere ulaşılamasa da Bizans döneminde yapıldığı düşünülen kule Osmanlı zamanında liman güvenliğini artırmak adına tekrar inşa edilmiş. Ancak bu dönemde kule kötü şöhretiyle ünlü toplu katliamların yapıldığı bir hapishane olarak kullanılmış. 2. Mahmut döneminde toplu katliamlarla beraber kulenin adı “Kanlı Kule”, “Kızıl Kule” adlarıyla anılır olmuş. Yunanlar şehri geri aldıklarında arınmanın ve temizlenmenin sembolü olduğu için kuleyi beyaza boyamış. Hatta bazı söylentilere göre yeniden doğduğu düşünülen yapı vaftiz edilmiş. Kulenin içerisinde de turistlerin yoğun ilgi gösterdiği şehrin tarihinin sergilendiği bir müze bulunmakta.

Beyaz Kule: Selanik” yazısıyla daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

selanik gezi rehberi
Selanik: Beyaz Kule

Selanik Gezi Rehberi: Beyaz Kule, Günümüz

Selanik şehrinin sembolü olması gerçeğiyle ve geçirdiği tarihsel süreç nedeniyle koruma altına alınmıştır. 2.Dünya savaşı dönemi zamanlarına inersek telsiz ve haberleşme kulesi olarak kullanılmış ve buradan kalan bir çok savaş ekipmanınında sergilendiği bir müze olarak günümüzde kullanılmaktadır. Selanik ve deniz manzarası sunan seyir terası da belki de en çok ziyaretçi çeken yönüdür. Girişi 4 euro. 1988 yılında 2 farklı kuruluş tarafından koruma altına alınmıştır:

  1. Unesco Dünya Koruması: 1988 yılında, “Selanik Erken Hristiyanlık” ve “Bizans Anıtları” ile birlikte şuan koruma altındır.
  2. Europa Nostra Koruması: 1988 yılında Europa Nostra ödülü alarak şuan koruma altındır.
Eyobus: Selanik – Beyaz Kule

Atatürk Evi/Müzesi

Bizim için Selanik’in en önemli yanı kuşkusuz Ata’mızın doğduğu şehir olması. Tura da onun huzuruna çıktıktan sonra başlıyor olmak bizim için tarif edilemez bir anlam taşıyor.

1933 yılında Selanik kent konseyi evi satın alıp Atatürk’e hediye edilmesini kararlaştırmış ve 1937 yılında teslim işlemleri yapılabilmiş. 1953 yılında müze olarak açılan ev günümüzde her sene 50 binden fazla ziyaretçisini ağırlamaktadır.

Atamızın Evi

Diğer Duraklarımızdan Biri: Aya Dimitri Kilisesi

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

19 Günde 18 Ülkelik dev macera…Birbirinden Selanik’in deniz ürünlerinin tadına bakma vakti geldi de geçiyor bile 🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here