Ana sayfa Avrupa Yunanistan

Selanik’in En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

2
PAYLAŞ

Yunanistan’ın Atina’dan sonra en büyük 2. şehri Selanik (Thessaloniki), bizim için ayrı bir önem sahip. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğup büyüdüğü, pek çok Türk’ün atalarının da vatanı olan bu güzel Ege kenti, İzmir’e benzerliği ile de gönlümüzü çalıyor.

Roma ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli bir kavşak noktası olan Selanik, Balkan Savaşları’nda Yunanistan’a bağlanan, 1997’de ise Avrupa’ya kültür başkentliği yapmış bir şehir. Medeniyetin beşiği Yunanistan’ın, antik izlerini sürebileceğiniz bu güzel liman kentinde gezmeye modern Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret ederek başlayabilir, kentin müzelerine doğru keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Selanik’in En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

Selanik’in simgesi olan, Kanuni döneminde yaptırılmış ve zaman içinde kale, garnizon ve zindan olarak kullanılan Beyaz Kule kentin atmosferini yaşamak için birebir. Angiou Mina Caddesi’nde 1904’ten bu yana koruma altında bulunan binadaki Yahudi Müzesi’nde ise, savaş öncesi Selanik’teki Yahudi cemaatinin yaşamı ve akabinde Nazilerce yok edilişi canlandırılıyor. Arkeoloji Müzesi ve Bizans Kültürü Müzesi, antik dünyaya açılan kapıların aralandığı, değerli eserlerle dolu. Rus sanatından hoşlananlar ise Costakis Koleksiyonu’nu gezebilirler.

1. Atatürk Evi Müzesi

Ataturk-Evi

Gazi Mustafa Kemal’in 1881’de doğduğu, çocukluk ve gençlik günlerinin bir kısmını geçirdi geleneksel Osmanlı mimarisine sahip evi, günümüzde Atatürk Evi Müzesi adıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Kent merkezindeki Aya Dimitriyu Mahallesi, Apostolu Pavlu Caddesi 75 numarada yer alan müze, Selanik Başkonsolosluğu’nun da bulunduğu etrafı duvar parmaklıklarla çevrili bir bahçe içerisinde. Ev üzeri tuğla çatılı, eski Türk evleri tipinde ve zemini ile birlikte üç katlı olan evde, Atatürk’ün doğduğu odayı, eşyalarını ve o döneme ait objelerin yanı sıra Atatürk’ün bir heykeli de yer alıyor.

Adres: Apostolou Pavlou 17, Thessaloniki 546 34, Yunanistan, http://www.inthessaloniki.com/el/mouseo-atatourk-thessalonikis

2. Bizans Kültürü Müzesi

Bizans-Muzesi-Selanik

Bizans İmparatorluğu dönemine ait koleksiyonların sergilendiği Bizans Kültürü Müzesi, kültürel, sanatsal ve günlük yaşama dair objeleri barındırıyor. İlk ve orta dönem Bizans kültürünün çeşitli yönlerini tanıyabileceğiniz müze koleksiyonu, 2005’te kültürel miras alanında Avrupa Konseyi onur ödülüne layık görülmüştü. Erken Hristiyan Kiliseleri, Erken Hristiyan Şehirleri ve Konutları ile Elysion Çayırlarından Hristiyanlığın Cennetine olmak üzere 3 daimî sergisi bulunan müzede öğrenciler için eğitim programları da düzenleniyor.

Adres: Leof. Stratou 2, Thessaloniki 546 21, Yunanistan, http://www.mbp.gr/

3. Selanik Yahudi Müzesi

Yahudi-Muzesi-Selanik

Selanik’teki Seferad mirası anısına 2001’de kurulan Selanik Yahudi Müzesi, şehir merkezinde, geçmişte Atina Bankası ve Yahudi gazetesi bürolarına ev sahipliği yapan 1904 tarihli binada bulunuyor. Müze koleksiyonunda Selanik’te yaşamış Yahudilere ilişkin belge, eşya ve fotoğrafların yanı sıra, II. Dünya Savaşı’nda toplama kamplarına gönderilen Selanik Yahudilerine ilişkin belge ve eşyalar bulunuyor.

Adres: Agiou Mina 13, Thessaloniki 546 24, http://www.jmth.gr/

4. Selanik Arkeoloji Müzesi

Selanik-Arkeoloji-Muzesi

Selanik ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen tarihi eserleri sergilendiği Selanik Arkeoloji Müzesi, 1962’den bu yana Yunan mimar Patroklo Karantino tarafından yapılan müze binasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Tarih Öncesi Makedonya, Şehirlerin Doğuşuna Doğru, MS. Makedonya, Selanik, Makedonya’nın Merkezi, Makedonların Altınları, Alan-Ev-Bahçe ve Yerleşim olmak üzere 6 kategoride sergilenen müze koleksiyonunun yanı sıra, geçici sergiler de düzenleniyor.

Adres: Manoli Andronikou 6, Thessaloniki 546 21, Yunanistan, https://www.amth.gr/

5. NOESIS

Noesis-Selanik

1978’de kurulan Selanik Bilim Merkezi ve Teknoloji Müzesi NOESIS, içerisinde 150 kişilik dijital planetaryum, 200 kişilik amfitiyatro, hareket simulatörü ve çok sayıda sergi bulunuyor. Selanik Körfezi’nin panoramik manzarasına nazır 48.000 m²’lik bir alana yayılan müze, eğlenceli saatler vadediyor.

Adres: 6.km Selanik – Thermi – PO 60330 – 570 01 Thermi, www.noesis.edu.gr

Selanik’te Atatürk Evi Müzesi’ni gezdikten sonra, kalenin altındaki Türk mahallesi Anapoli’yi, gece hayatının merkezi olan Ladadika bölgesini ve Yunanlıların milli çalgısı buzukiyi canlı dinlemek için Benteta, Prova ve Vardia’yı mutlaka ziyaret edin.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here