Ana sayfa Avrupa Yunanistan

Selanik’te Görmeniz Gereken 7 Yer

0
PAYLAŞ

Selanik, zengin tarihi, kültürü, mimari dokuları, sıcakkanlı insanları ve capcanlı yaşam biçimiyle pek çok bakımdan etkileyici ve görülmeyi, gezilmeyi sonuna dek hak eden bir şehir. Huzurlu ve renkli bir atmosfere sahip olan Selanik Yunanistan‘ın ikinci büyük kenti.

Kentin tarihi MÖ 315’lere dek uzanıyor. Orta Makedonya bölgesinin yönetim merkezi olan Selanik binlerce yıl Bizans, Roma, Antik Yunan, Osmanlı ve Sefarad Yahudilerinin kültürel mirasını harmanlamış bir şehir. Festivaller, kültür ve sanat etkinlikleri ve gece hayatı ile de Yunanistan’ın en canlı kentlerinden biri olan Selanik, Mustafa Kemal Atatürk’ün de doğduğu şehir.

Selanik’te Görmeniz Gereken 7 Yer

1. Beyaz Kule

Beyaz-Kule-Selanik

Beyaz Kule, Selanik’in sembolü. Öyle ki kente girerken ilk dikkatinizi çeken ve şehrin dört bir yanından görülen bir yapı. Bir yanı pırıl pırıl Ege Denizi’ne bakan kulenin çevresi yemyeşil bir şehir parkı olarak düzenlenmiş.

Eski çağlarda şehir surlarının denize açıldığı yerde bulunan Beyaz Kule’nin 15. veya 16. yüzyıllarda Venedikliler tarafından inşa edildiği düşünülüyor. Kanuni Sultan Süleyman döneminde ise Mimar Sinan tarafından yeniden inşa edilen, 30 m yüksekliğinde 6 katlı olan kule, Osmanlı döneminde hapishane olarak kullanılmış. Yuvarlak planlı, denize nazır konumuyla bu güzel kule, ismini Osmanlı hakimiyetinden sonra 1878’de beyaza boyanmasından almış.

Beyaz Kule günümüzde müze olarak hizmet veriyor. 2016’da giriş ücreti 3 Euro olan kulenin tepesine çıkıp şahane güzellikteki Selanik ve Ege manzarasının tadını çıkarın!

2. Atatürk Evi Müzesi

Ataturk-Evi-Selanik

Bizim için Selanik’i Selanik yapan en önemli adres. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te 1881’de doğduğu ve büyüdüğü ev, günümüzde Atatürk Evi Müzesi olarak hizmet veriyor. Yılda 50 binden fazla ziyaretçi alan müzede duygulanmamak elde değil. Özellikle de Atatürk’ün o vakur oturuşu ve keskin bakışlarıyla bal mumu heykelinin bulunduğu oda insanın ciğerine işliyor.

Evin bahçesindeki Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi tarafından dikildiği rivayet olunan tarihi nar ağacını görmeden geçmeyin. Ev, aynı zamanda 2011’de Yunanistan Kültür Bakanlığı tarafından modern anıt olarak tescil edilmiş bir yapı.

Müze hemen kent merkezindeki Aya Dimitriya Mahallesi, Apostolu Pavlu Caddesi üzerinde 75 numarada bulunuyor. Müze, pazartesi günleri hariç, resmi tatiller dahil her gün saat 10.00 ile 17.00 arasında gezmek mümkün. Üstelik müzeye giriş ücretsiz! Hemen karşısında ise mis gibi tavşan kanı çay ikram eden şirin bir hediyelik eşya dükkânı var, fiyatları da uygun. Buradan uzo, magnet ve çeşitli hediyelik objeler alabilirsiniz.

3. Aziz Dimitrios Kilisesi

St-Dimitros-Kilisesi-Selanik

Atatürk Evi Müzesi’nin bulunduğu caddenin başında yer alan Aziz Dimitrios Kilisesi, Selanik’in en eski ve en güzel kiliselerinden biri. 1988’den bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası olan yapı, simetrisi, oranları ve süslemeleriyle ünlü.

5’inci yüzyılda kentin azizi olan Romalı Dimitrios için yaptırılan kilise, Osmanlı döneminde freskleri alçıyla kapatılarak camiye dönüştürülmüş. 1913’te tekrar Yunanların eline geçen, fresklerin üzerindeki alçıları kazınan ve Selanik’in en güzel mozaikli kilisesi olarak onarılan kilise, 1917’deki yangında büyük hasar görse de en önemli güzelliklerinden 5. ve 8. yüzyıla ait mozaikleri kurtarılmış.

Oldukça heybetli ve yüksek bir yapı olan kilisede, Bizans resim sanatının eşsiz örneklerini görmeye hazır olun!

4. Rotonda ve Galerius Kemeri

Rotonda-Selanik

Rotonda ve Galerius Kemeri, kente gelen ziyaretçilere Selanik’in kadim coğrafyasını, tam da şehrin merkezinde anlatan antik kalıntılar. Rotonda (Agios Georgios Kilisesi), kent merkezinde yer alan devasa, silindirik bir antik yapı. İmparator Galerius tarafından MS 306’da yaptırılan, önce kiliseye sonra camiye dönüştürülmüş bir Roma tapınağı olan Rotonda’nın fresklerine hayran olmamak elde değil.

MS 3-4. yüzyılın başında, yine İmparator Galerius tarafından yaptırılan Galerius Kemeri’nin ilk hali çatı olan dikdörtgen bir binaymış. Şehrinin güney doğu tarafındaki büyük Galerious Sarayı’nın bir parçası olan Galerius Kemeri, Selanik’i başından sonuna yatay ve dikey şekilde geçen bir yolla geçen pasajlardan oluşuyormuş. Galerious’un Perslere karşı kazandığı zaferlerin anlatıldığı yazıtlar ve resimler bulunuyor.

5. Selanik müzeleri

Selanik-Muzesi

Selanik’te Selanik Arkeoloji Müzesi ve Selanik Bizans Müzesi başta olmak üzere pek çok müze bulunuyor. Zamanınız el verdiği ölçüde, ilgi alanınıza göre dilediğinizi gezebilirsiniz.

Andronikou Sokağı’nda, Beyaz Kule’nin karşısındaki Ote Tower Kulesi’nin hemen yanında yer alan Selanik Arkeoloji Müzesi’nde, Selanik çevresinde yapılan kazılarda elde edilen tarihi ve arkeolojik eserler sergileniyor. Pazartesi ile pazar günleri arasında 08.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz müzeye giriş ücreti tam bilet 6 Euro, öğrenci bileti ise 3 Euro. 25-26 Aralık, 1 Ocak, 25 Μart, Paskalya Bayramı, 1 Μayıs’ta kapalı.

Bizans dönemi ile sonraki dönemi temsil eden eserlerin sergilendiği Bizans Medeniyeti Müzesi L. Stratou Sokağı’nda yer alıyor. Pazartesi ile pazar günleri arasında 08.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz müzeye giriş ücreti tam bilet 4 Euro, öğrenci bileti ise 2 Euro. 25-26 Aralık, 1 Ocak, 25 Μart, Paskalya Bayramı, 1 Μayıs’ta kapalı.

Bunların haricinde Selanik’te bulunan diğer müzeler, Antik Yunan ve Bizans Alet Müzesi (Ladadika Sokağı), Modern Sanatlar Müzesi (Kolokotroni Sokağı), Selanik Yahudi Müzesi (Ağiou Mina Caddesi), Bilim Merkezi & Teknoloji Müzesi NOESIS (Thermi), Selanik Çağdaş Sanat Devlet Müzesi SMCA (Kolokotroni Sokak), Olimpiyat Müzesi, Belediye Sanat Müzesi, Sinema Müzesi, Makedonya-Trakya Folklor ve Etnoloji Müzesi, Makedonya Modern Sanatlar Müzesi ve Savaş Müzesi.

6. Ladadika

Ladadika-Selanik

Ladadika, Selanik’in en keyifli, tavernaları ile meşhur bölgesi. Koudouriotou ile Diamanti Caddelerinin arasındaki Hiou ve Lemnou Sokakların bulunduğu bölge olan Ladadika’da, şirin restoranları ve tavernalar yer alıyor. Geleneksel Yunan ezgilerinin, sirtaki gösterilerinin yanı sıra karides, kalamar, ahtapot gibi deniz ürünleriyle birlikte enfes Yunan mutfağını da tadabilirsiniz. Yunan müziği eşliğinde yemeğinizi yiyeceğiniz neredeyse her yer lezzet ve eğlence garantili.

7. Aristoteles Meydanı

Aristotelous-Square-Selanik

Selanik’in en ünlü, cıvıl cıvıl, rengarenk meydanı. Tarihi ve hoş binaların, otellerin, kafe ve restoranların, barların, bankaların ve dükkanların bulunduğu Aristotales Meydanı, üst tarafındaki Aristotales Bulvarı’na bağlanıyor. Üç tarafı caddeler ve binalarla çevrili olan meydanın batı tarafı denize açılıyor. Şehrin sosyopolitik yaşamında önemli bir rol oynayan meydan, çok sayıda etkinliğin, festivalin ve Noel kutlamalarının düzenlendiği, birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Aynı zamanda Selanik’in ana meydanı olan Aristoteles’in tarihi kentin üçte ikisini yıkan 1917’deki büyük Selanik yangını ile başlıyor. Daha sonra Fransız Ernest Hebrard’ın paralel bulvarlar, geniş kamusal alanlar ve caddeleri içeren Bizans mirası ile uyumlu bir şehir planı yapmış. Aristotales, sanki Anadolu’nun bitip Avrupa’nın başladığı nokta gibi.

Selanik’te bu adreslerin haricinde, kentin en yüksek noktası olan ve Yukarı Şehir olarak da anılan Ana Poli, Osmanlı dönemi yapısı olan Heptapyrgion (Yedikule), şehrin en hareketli merkezlerinden biri olan Tsimiski Caddesi, Beyaz Kule’den başlayarak Megaro Mousikis’e kadar uzanan Nea Paralia ile Hagia Sophia’yı gezebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here