Ana sayfa Seyahat Rehberi

Sık Seyahat Eden İnsanların Başarılarının Altında Yatan 6 Kriter

0
PAYLAŞ

 

Eyobus ile Avrupa turuna çıkmadan önce 2 üniversite okuyan ve çalışan biri olarak hayatımda üzerine düşünecek çok şeyim vardı. Seyahat etmek büyük bir hayaldi benim için. Yoğunluğumun dinlenme noktasıydı Eyobus ile yaptığım Avrupa Turu.

Bu sayede EYOBUS-16 yolcusu olarak hayatıma 17 ülke 20’den fazla şehir kattım.

Ancak benim için ‘’ Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?’’ sorusu sadece  münazara konusu olarak aklımda kalmadı. Seyahat etmek için bir araçtı bu söz. Bu soruya kendi hayatımda cevap aradım ve cevabım çok gezerken çok okuyan bilir oldu. Bundan sonra da hayat felsefemi  bu yönde oluşturdum. Çünkü sık seyahat edenlerin hayatın her alanında başarılı olduğuna dikkat ettim ve işin içine kendimi de katarak, sizi de bu teorime ikna edebilmek adına kendimce sebepler sıraladım. 🙂

1.CESARETLİ OLMAK

cesaret , seyahat
Cesaretli olmak gerekir bazen

Evet hepimiz aynı dünyada yaşıyoruz. Ve evet bu dünya hepimizin. Ancak nasıl çatlama cesareti gösteren tohumlar gün ışığına kavuşursa , yola çıkma cesareti gösteren insanlar tanışır hem kendi dünyasıyla hem de görülmeyi ,deneyimlenmeyi bekleyen dünya ile.

Bu cesareti gösteren ve göstermeye alışan insan hayatının her alanında alması gereken riskleri alacak, cesaretinin karşılığını başarı olarak nitelendirebileceği deneyimler ile  yaşayacaktır.

Çünkü bazı işler cesaret gerektirir. Yola çıkmak gibi.. Yolda kalmak gibi..

Hayat yolunuz açık olsun 🙂

2.HAK ETMEK

özgürlük, seyahat
özgürce dans etmek

Yine herkes bazı şeyleri hak eder. Ama  başarılı insanlar kendilerini ödüllendirmek için, bir nebze kafa dağıtmak adına kendini yollarda bulabilir. Ya da tam tersi  seyahat ederek ruhunu besleyen her insan, yüksek motivasyon ve güzel moduyla  işlerini başarıyla halledebilir. Özellikle de işin sonunda yaşadığınızı hissettirecek seyahatler var ise kimse o işi sizden daha iyi yapamaz.

Gidilecek ülkeler, gezilecek şehirler önünde hiçbir proje, tasarım, sunum duramaz. Bir hedefiniz, görmek istediğiniz bir yer var ise bunu yapabilmek adına belki de o ödevi teslim etmek yeterlidir. Hak ettiniz.

3.İŞ İLE AŞKI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAK

Keşfetmek, dünya , valiz
Keşfetmek

İşiniz aşkınız ise ne mutlu size. Seyehat etme aşkı ise kelimelere sığamayacak özgürlükte. Ama iş ile aşkı birbirine karıştırmak lazım bazen. Mesela bir mimar Barselona sokaklarında kendini kaybetmeli, bir Almanca öğretmeni Almanya havasını solumalı illa ki. Bir aşçı İtalya’da makarna yemeli ve kendi  el lezzetinin farkına varmalı. Tarihçiler, sosyologlar, edebiyatçılar bir Roma bir Prag görmeli, büyüsüne kapılmalı. İktisatçılar gittikleri ülke kurlarına bakıp iç çekebilmeli. Amaç başarılı olmak ise bazı şeylere yerinde dokunmakta  fayda var. En azından bu tür geçerli bahaneler size valiz hazırlatabilir  ve kariyerinize en büyük referansın yine sizin olmanızı sağlayabilir.

4.PLANLI OLMA BECERİSİ

plan kamera kalem fotoğraf makinası
Seyahat Planlaması

Seyehatlerimiz ne kadar özgürlük esaslı olsa da aksilik yaşamayacağınız ya da bunu minimuma indirebileceğiniz bir yolculuk olması adına planlı hareket etmek çok önemli bir faktör. İlk olarak heves, planımızın olmazsa olmaz  demirbaşı. Daha sonrasında da rota oluşturmaktan tutun elinizdeki haritada önce nereye gideceğinize kadar. İnstagrama’a  o ülke de hangi kıyafet ile  fotoğraf yükleyeceğinize kadar her şey plan gerektirir. 🙂

Bitmesini istemediğiniz, planlarken bile heyecana kapıldığınız o güzel zamanlar.. Böylesine  kendisini planlamayı becerebilen ve bunu alışkanlık haline getiren bir insanın hayatının  herhangi bir alanında başarısız olacağı düşünülemez. Çünkü ne kadar yoğun bir programınız olursa olsun kendinizi planlamayı becerirseniz bu yoğunluğu hissetmeden işin içinden çıkabilirsiniz. 

5.CARPE DİEM

kızlar, doğa
Doğada anı yaşamak

Bu kadar plan programdan bahsetmişken bunları gerçekleştirdiğimiz her anın tadını çıkarmamak olmaz. Bir şeyler uğruna yola çıktıysak o yolun her anını  severek izleriz. Anı yaşamaya kendimizi alıştırdığımızda genel olarak yaşantımızı da olabilecek en verimli şekilde değerlendiririz. Her yolculuk insana bir şeyler katar. Varlığından haberimiz dahi olmayan hayatlara farkında olmadan dokunma imkanı sağlar. O caddelerin o sokakların bize öğrettiği bir şeyler illa ki var. Önemli olan anı yaşayıp bunun farkına varabilmek. Her zaman ve her yerde…

6.VE EN ÖNEMLİSİ HAYAL ETMEK VE GERÇEKLEŞMESİNİ İZLEMEK

eyfel kulesi, özgürlük
Eyfel kulesi

Eiffel’de olmayı hayal edin. Eiffel’in önünde çimlere uzanmak için yapmanız gereken ilk şey bunu hayal etmek. Çünkü  bunu hayal etmeden bilet alamazsınız, gidilebilecek yerlere merak edip bakmazsanız o valizi hazırlamazsınız. Önce hayal etmek lazım. Yine aynı şekilde  hayatınızın her alanında nerede olmak kiminle olmak istiyorsanız önce hayal edin.

Hayallerinizdeki mevki de olmak, hayalinizdeki okulu kazanmak  hayal ettiğiniz o Avrupa turunu yapmak ve daha niceleri için yapılacaklar listesinin en başındaki ‘HAYAL ET’e tik atın.

Ortak hayallerde karşılaşmak dileğiyle…

 

Buse EREN

 

Eyobus 2017

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here