Ana sayfa Avrupa Bulgaristan

Bizans ve Osmanlı Sentezi: Sofya, Bulgaristan

0
PAYLAŞ

Bulgaristan’ın başkenti Sofya, Vitosha Dağı eteklerinde, her tarafı dağlarla çevrili, içinden birkaç küçük nehrin geçtiği geniş Sofya Vadisi’nde kurulmuş. Osmanlı döneminde 500 yıl Anadolu’yla içiçe yaşayan, 7,000 yıllık tarihi geçmişiyle farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan Sofya artık gerçek bir Avrupa başkenti. Bizans ile Osmanlı izlerinin sentezlendiği gösterişli caddelerde, yüzyıllara meydan okuyan kiliseler zamanda yolculuk hissi yaşatan bir şehir.

Doğu Roma ve Osmanlı İmparatorluğunun kudretini taşıyan tarihi izleriyle Sofya tam 7000 yıllık bir tarihi gözler önüne seriyor. Yüzyıllara meydan okuyan kiliseleri, gösterişli bulvarları, şahane kafe ve restoranlarıyla baştan çıkarıcı bir başkent burası. Bizans mimarisinin etkisi tüm şehirde hissediliyor. Sokaklarında dolaşırken tarihte bir yolculuğa çıktığınızı hissediyorsunuz.

Sofia, Bulgaria
Aleksandr Nevski Katedrali, Sofya

Sahip olduğu binalarının bir çoğu II. Dünya Savaşı sonrası inşa edilmiş Sofya, 545 metreli rakımıyla Avrupa’nın en yüksek başkentlerinden birisi. Şehri güzel parklar, Bizans ve Osmanlı eserlerini süslüyor. Dev ağaçların sıralandığı geniş caddelerinde yürürken, 19. yüzyıl mimarisine tanıklık eden evlerin hissiyle inanılmaz duygular yaşatabilir.

Sofya’nın neredeyse her köşe başında bir kilise ya da katedralle burun buruna gelmek mümkün. Freskleriyle ünlü Aziz Gregorius Kilisesi, altıncı yüzyıl Bizans kilisesi olan Sveta Sofia Bazilikası, altın kubbeleriyle görkemli Alexandar Nevski Katedrali en bilinenleri arasında yer alıyor. Kent merkezindeki Sveta Nedelya Katedrali, kentin sembollerinden birisi.

Sofya Turu
Church of St. George, Sofia

Şehirde, Osmanlı döneminden kalma Türk hamamları, Rus Kilisesi ve Ulusal Tarih Müzesi de unutulmamalı ayrıca. Cumhuriyet döneminde Ankara ile kardeş şehir ilan edilen şehir, Konser salonları, opera ve tiyatrolarıyla sanat kokan Sofya, müze ve galerileriyle de sanatseverlerin gözdesi. Müze zengini Sofya’da Arkeoloji Müzesi, Yeryüzü ve İnsan Müzesi, Ulusal Tabiat Bilimleri Müzesi, Etnografya Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Gece kulübü ya da bar/pub tarzı yerlerin bir çoğu Vitosha Sokağında yer alıyor. Skaptobara, Clubhouse 19th Hole, Sin City, Rock&Rolla ve Club Biad gibi mekanlar en çok tercih edilenler arasında. Sheraton otelinin arkasındaki sokaklarda da çok şık ve lüks bar-kulüpler bulunuyor. Geleneksel Bulgar eğlence hayatı, çılgın partiler ve sıra dışı şovlarla tanınıyor.

Sofya Otobus Turu
Vitosha Boulevard

Birinci Dünya Savaşı döneminde büyüyen ve şehrin önemli bir ticari merkez haline gelen Vitosha Boulevard, Sofya’nın ana alışveriş bölgesi konumunda. Sofya Adalet Sarayı, Ulusal Kültür Sarayı, Sveta Nedelya Ortodoks Kilisesi bulvarda görülmesi gereken yerler arasında. Birçok ünlü markanın mağazaları ile çok sayıda zengin menülü kafe ve restoranlarla dolu bir yer burası. 1911’de açılan ve günümüzde kentin en önemli ticaret merkezi konumundaki Central Sofia Market Hall, kent merkezindeki Marie Louise Bulvarı’nda yer alıyor.

Otobusle Sofya

Dünya mutfaklarının tümünün örneklerine rastlayabileceğiniz Bulgaristan’da yöresel kaşkaval peyniri ve şarap çeşitleri mutlaka denenecekler listesinde olmalı. Kuru et, yöresel sucuk ve pastırma, sarmi (sarma), snezhanka (ceviz ve sarımsaklı yoğurt), bob chorba (fasulye çorbası), chushki byurek (peynir doldurulmuş kızartma biber), kavarma (etli ve sebzeli haşlama), tarator (soğuk yoğurt ve salatalık çorbası) ile sirene (Bulgar beyaz peyniri) tadına bakmanız gereken lezzetlerden.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here