Ana sayfa Avrupa Bulgaristan

Sofya’nın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

0
PAYLAŞ

Bulgaristan’ın başkenti Sofya, Vitosha ve Lyulin Dağları arasında, Sofya Vadisi üzerinde kurulu, ülkesinin ekonomik, politik ve kültürel merkezi. Avrupa’nın en eski yerleşim birimlerinden biri olan Sofya’nın uzun geçmişi onu pek çok bakımdan eşsiz kılıyor.

Sofya’da Doğu Orta Çağ sanatının başarısını kanıtlayan freskleri ile yıllara meydan okuyan Boyana Kilisesi, altın kubbeleri ile Alexander Nevsky Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Ayasofya Kilisesi, klasik mimarisi ile Ivan Nazov Ulusal Tiyatrosu, Slaveykok Meydanı, kutsal bilgeliği temsil eden Ayasofya Kilisesi Sofya’nın köklü geçmişini mimari güzellikleriyle taçlandırıyor.

Sofya’nın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

Trakya Krallıklarına, Bizanslılara, Romalılara, Slavlara ve Türklere ait tarihi eserler barındıran sayısız arkeolojik alana sahip Sofya, tarihi mirasıyla büyülerken, müzeleriyle de bu zenginliğini sergilemekten geri durmuyor. Diğer yandan, Eski Kraliyet Sarayı olan Ulusal Sanat Galerisi hem mimarisi hem de koleksiyonuyla görülmeye değer. 19.yüzyıl itibari ile modern ve çağdaş sanat eserlerinden oluşan koleksiyonu, heykel ve resimlerden oluşuyor.

1. Ulusal Tarih Müzesi

Ulusal-Tarih-Muzesi-Sofya

Balkanların en büyük tarih müzesi olan Ulusal Tarih Müzesi 650 binden fazla belgeye ev sahipliği yapan, etkileyici koleksiyon ve sergileriyle Sofya’daki en önemli kültür duraklarından biri. Eski evlerdeki kültür değişkenleri, geleneksel kostümler ve tarih boyunca moda, geleneksel motifli nakışlar, Bulgar sinemasında kullanılan özgün kostüm, silah, eşya ve dekorlar; eski dünyanın izleri gibi birçok ilgi çekici bölümden oluşan müzeyi hakkını vererek gezmek için, bir tam gününüzü ayırmanız gerekiyor. Ulusal Tarih Müzesi’ni, haftanın her günü 09.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Vitoshko Lale Sokağı, No: 16, Sofya, www.historymuseum.org

2. Ulusal Arkeoloji Müzesi

Sofya-Arkeoloji-Muzesi

15’inci yüzyılda inşa edilen sarmaşık kaplı Büyük Camii’nin içerisinde hizmet veren Ulusal Arkeoloji Müzesi, Trakya İmparatorluğu, Yunan ve Roma dönemlerine ait sanat eserlerini, obje ve tarihi kalıntıları barındıran ilgi çekici bir müze. Bulgar krallığı dönemine ait parçalar ve özellikle de St. Sofia Kilisesi’nin yer mozaikleri müzenin en önemli eserleri arasında yer alıyor. Müze yazın her gün 10.00-18.00, kışın da salı-pazar günleri 10.00-17.30 saatleri arasında ziyarete açık.

Adres: Saborna Sokağı, No: 2, Sofya, www.naim.bg

3. Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Parlamentosu

Bulgaristan-Parlamentosu

Tarihi önemi ve mimari güzelliğiyle bir kültürel anıt olarak kabul edilen Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Parlamentosu’nda, ülkenin yakın tarihine ışık tutan tarihi belge ve fotoğrafların yanı sıra, sanat eserlerinin sergilendiği bir müze ve devlete ait oturumların yapıldığı salonlara ev sahipliği yapıyor.
Neo-Klasik tasarımı Sırp-Bulgar mimar Konstantin Jovanović’e ait olan parlamento binasını ziyaret edebilmek için Parlamento Genel Sekreterliği’nden izin almanız gerekiyor.

Adres: Narodno Sabranie Meydanı, No: 2, Sofya, www.parliament.bg

4. Ulusal Doğa Tarih Müzesi 

Doga-Tarihi-Muzesi-Sofya

Ulusal Doğa Tarih Müzesi, alanında ülkenin en eski, Balkanlar’ın ise en zengin koleksiyona sahip müzelerinden biri. Kurulduğu 1889’da Prens Ferdinand’ın kuş, memeli ve kelebeklerden oluşan kişisel koleksiyonunun sergilendiği müze, günümüzde Bulgaristan’ın ve dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen canlı örneklerinin ölü veya diri olarak sergilendiği tek ulusal enstitü konumunda.

Adres: 1 Tsar Osvoboditel Blvd, 1000 Sofia, Bulgaria, http://www.nmnhs.com/

5. Ulusal Sanat Galerisi

Ulusal-Sanat-Galerisi-Sofya

Çarlık Sarayı’nın içerisinde yer alan ülkenin en kapsamlı sanat koleksiyonuna sahip Ulusal Sanat Galerisi, sergilediği 60 binden fazla eserle Sofya’nın en değerli çalışmalarını barındırıyor. Ulusal Sanat Galerisi içerisinde, Tzanko Lavrenov, Stoyan Sotinov, Zograf, Dospevski ve Pavlovic gibi değerli Bulgar ressamların eserlerini görebileceğiniz galeriyi çarşamba–pazar 10.00-17.30, salı-perşembe ise 10.00- 18.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Çarlık Sarayı binası, Battenberg Meydanı, No: 1, Sofya, www.nationalartgallerybg.org

Sofya’yı ziyaret etmek için en ideal zamanlar, ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimleri. Bu güzel kentin tarihi mekânları ve muhteşem güzellikleriyle ünlü doğal parklarına bayılacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here