PAYLAŞ

İçinde yeni yerler keşfetme aşkı olanlar için bu bir macera

Eyobus 2016 programına katılmadan önce sıkı bir araştırma yapmıştım. Başvuru sürecinden etkinlik gününe kadar aklıma gelen her soruya, her sıkıntıya en kısa sürede ve en sağlıklı şekilde cevap buldum. En heyecan verici süreç ise kuşkusuz vizenin onaylanma süreciydi. Tur boyunca her insanın sevebileceği yerlerde bulunduk. Bazen doğanın en güzel yerlerinde, bazen de dünyanın en metropolitan şehirlerde. En önemlisi de her ülkede aynı sürede bulunulmaması. Ben gittiğim şehirlerde olabildiğince gezdim. Yani gittiğim şehrin görülmesi gereken neresi varsa görmeye çalıştım. Bunun için başlarda zaman konusunda tedirgindim. Fakat her şehre yeteri kadar zaman ayrıldığını anlamam geç olmadı. Gezmenin en büyük keyfi de kaybolmak. Bilmediğim ülkenin, bilmediğim sokaklarında kaybolmak… İşte o zaman özgürlüğü tam anlamıyla hissediyorsunuz!

Eyobus Yolcu Görüşü

Bir başka önemli konu da benim için otobüs içerisindeki insanlardı. Deneyimli koordinatörlerimiz rehber olmaktansa ülke ve şehir hakkında kendimizin bilgi edinmesi taraftarıydı. Zaten bunun için şehir ve ülke halkındaki bilgileri önceden göndermişlerdi. Doğruyu söylemek gerekirse ilk saçma geldi. Fakat kendim gezeceğim yerler hakkında bilgi edindikçe anladım ki, bu durum daha kalıcı oluyor. Bu sayede İtalyanca, Fransızca vb yer isimleri ezberledim. Bazı ülkelere ait özel olarak dikkat edilmesi gereken şeyler, bazı şehirlerde mutlaka denenmesi gereken şeyler, gidilmesi gereken yerler gibi birçok şey öğrendim. Bunlar çoğu gezi sayfasında olmayan şeyler. Bilirsiniz, çok gezen bilir, okuyan değil. 🙂

Eyobus Yolcu Görüşü

Bir diğer merak edilen bir konu ise konaklama. Konaklama da bizim isteklerimize bağlı kalınarak yapılıyor. Yani kiminle birlikte kalmak istiyorsanız onunla kalıyorsunuz. Ben tura tek katıldım. 2 kişilik, 3 kişilik, 4 kişilik odalarda kaldık farklı ülkelere göre. Oteller gayet konforluydu. Özellikle Budapeşte’deki havuz, spa, masaj imkanı olan otelde kaldık. Ben bunlara karşı yine şehri gezme taraftarı olsam da çoğu insanın isteyebileceği bir imkan.

Eyobus Yolcu Görüşü

Gelelim en merak edilen konuya. Tabii ki otobüs yolculuğu. “Ben otobüste asla uyuyamam… O kadar yol otobüsle gidilir miymiş yahu… Delilik bu!” Dediklerini çok duydum. Evet bu bir delilik! İçinde yeni yerler keşfetme aşkı olanlar için ise bu bir macera. Ben bu konuda da şanslıydım çünkü 2 kişilik koltukta tek kaldım. Ama konforlu muydu diye soracak olursanız otobüste uyku hiç bu kadar zevkli olmamıştı diyebilirim. Çünkü uyumadan önce ve uyandığımda beni mutlu eden, kahkahalarla güldüğüm, aynı zevkleri paylaştığım insanlar vardı. Sorun yaşadığım kimse olmadı. Beklediğimden çok daha samimiydi herkes. Örneğin; daha önce hiç konuşmadığınız birini tanımaya çalışınca dakikalar içinde kahkahalarla muhabbete devam edebiliyorsunuz. (Bunu yaşamadığım kimse olmadı). Hasta olan arkadaşlarımıza her konuda yardımcı olundu. Çerezini, meyvesini, ekmeğini, yiyeceğini tüm otobüse dağıttı herkes. Anlayacağınız her konuda paylaşım olunca çok güzel dostluklar oluştu ister istemez. Hala görüştüğüm arkadaşlarım var.

Eyobus Yolcu Görüşü

Hiç mi kötü yanı yok bu programın derseniz de, var tabii ki derim. Eğer sıkıntıları büyütüp geziyi mahvetmeyi isterseniz her durum size kötü gelebilir. Mesela kendi başıma gelen bir olayı anlatayım. Paris’te telefonumu çaldırdım. Polis zerre kadar ilgilenmedi. Beraberinde gelen bir sürü sorun… Ama bu olay gezinin ortasında olduğunu için diğer günler hiçbir şey yokmuş gibi davranıp eğlenmeye, gezmeye devam ettim. Fotoğraf çekmeyi çok sevdiğim için de gezide tanıştığım bir arkadaşım kendi telefonunu verdi. (Kaybolan telefonumun aynı modeli) Telefon alana kadar kullandım. Güzel dostluklar derken tam olarak bundan bahsediyorum. Aslında bu anlattıklarımın hepsi küçük bir cesaretle başladı.

Ben yapamam, tek gidip ne yapacağım, ya kaybolursam kimse bulamazsa, otobüste uyuyamazsam… Gibi bir sürü düşünceye yenik düşseydim , hayatımın en güzel günlerini , parayla satın alınamayacak şeyleri yaşamamış olacaktım..

Eyobus Yolcu Görüşü

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here