Ana sayfa Avrupa Makedonya

Üsküp’te Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

1
PAYLAŞ

Üsküp, Makedonya‘nın başkenti ve en büyük kenti. Tam bir heykeller kenti olan Üsküp, Vardar Nehri’nin iki yakasına kurulu, MÖ 4000’lerden günümüze dek gelmiş, Avrupa’nın en eski yerleşimlerinden biri. Osmanlı’nın izinin bulunduğu her şehir gibi Üsküp de oldukça zengin bir tarihsel mirasa sahip. Kurşun Han, Taş Köprü, Üsküp Kent Müzesi veya Nerezj Manastırı, bu zengin tarihin vücut bulmuş halleri.

Makedon, Arnavut ve Türklerin bir arada yaşadığı Üsküp, zengin bir kültüre sahip. Bu değerleri yemek kültüründen giyim kuşam alışkanlıklarına kadar şehrin her köşesinde gözlemlemek mümkün. Kentte her kültürün ve dinin kendine özgü mimarilerini aynı anda gözlemleyebilir, Eski Pazar ve Bit Pazarı’ndan alışveriş yapabilir, Vodno Dağı’nın tepesinden kenti izleyebilirsiniz.

Üsküp’te Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

500 yılı aşkın süre Osmanlı toprağı olan Üsküp, Eski ve Yeni Şehir olarak Vardar Nehri’nin ikiye ayırdığı, Şar Dağları’nın karlı zirvelerine bakan bir kent. Şaşkınlık ve hayranlık uyandıran bu tarihi şehir, eşsiz tarihi dokularının yanı sıra, doğasıyla da Balkanların en güzel bölgelerinden.

1. Taş Köprü ve Türk Çarşısı’na uğrayın

Uskup-Yapilacak-Seyler

Vardar Nehri üzerinde yer alan ve bir Osmanlı eseri olan Taş Köprü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak da biliniyor. Üsküp’ün sembollerinden biri olan yapı, şehir bayrağında da yer alıyor. Makedonya Meydanı ile Türk Çarşısı’nı birbirine bağlayan köprü üzerinde ve nehir üzerindeki diğer köprülerde pek çok heykel yer alıyor. Üsküp’ün en büyük yaşam alanlarından biri olarak kültürel ve tarihi özelliğe sahip Türk Çarşısı’nda geleneksel yapıları, Arnavut Kaldırımları, karşılıklı minik dükkanlarını görebilirsiniz.

2. Makedonya Meydanı’ndaki heykellere göz atın

Makedonya-Meydani

Yalnızca Üsküp’ün değil Makedonya’nın da en büyük meydanı olan Makedonya Meydanı, şehrin merkezinde, Vardar Nehri’ın yanında bulunur. Şehrin simgelerinden Taş Köprü de burada yer alıyor. Meydan ayrıca ticaret merkezinin, alışveriş yerlerinin, kafelerin de bulunduğu bir alan. Üsküp’ün ulaşım ağının önemli kısımlarının etrafından geçtiği meydan, Büyük İskender Heykeli başta olmak üzere şehrin ve ülkenin en değerli heykellerine ev sahipliği yapıyor. Keşfedin!

3. Yerel lezzetleri deneyimleyin

Makedonya-Yerel-Tatlari

Makedon mutfağının tüm örneklerini tadabileceğiniz Üsküp’te, kentin adıyla özdeşleşmiş Üsküp Kebabı ve Üsküp Çorbasını mutlaka deneyin. Sofraların vazgeçilmezleri arasında yer ala şopska salatası, güveçte kuru fasulye ve erik rakısının tadına bakmadan dönmeyin! Diğer yandan, Makedonlar erik rakısının yanında meze olarak Arnavut biberinin içi peynirle doldurulup dışı panelenerek kızartılıyor. Ortaya nefis bir lezzet çıkıyor.

4. Matka Kanyonu’nu ziyaret edin

Matka-Kanyonu

Treska Nehri’nin çevresinde şekillenen Matka Kanyonu, Üsküp merkezine 15 km mesafede yer alıyor. Jeolojik, jeomorfolojik ve hidrolojik özellikleri yanında barındırdığı canlı çeşitliliği ile oldukça eşsiz doğal yapıya sahip kanyon, gerçek bir doğa harikası. Matka’nın en ilgi çekici yanı ise, Balkanlarda başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz 84 farklı kelebek türüne ev sahipliği yapması. Diğer yandan bölgede çok sayıda Orta Çağ yerleşimi, kaleler, kilise ve manastırlar da bulunuyor.

5. Milenyum Haçı’ndan şehri izleyin

Milenyum-Haci-Skopje

66 metre yüksekliğe sahip Milenyum Haçı, Hristiyanlığın 2000. yılı şerefine 2002’de Vodno Dağı’na yapıldı. Nefes kesen Üsküp Manzarası izleyebileceğiniz Vodno’ya teleferikle veya yürüme yolundaki dik yokuşu tırmanarak ulaşılabiliyor. Dünyanın en büyük haç anıtı olan Milenyum Haçı’nın, yanında restoran ve hediyelik eşya dükkânı da bulunuyor.

Makedonya’nın tarihi kenti Üsküp’ün tarihiyle ilgili daha fazla şey öğrenmek isterseniz, Vardar Nehri, Soykırım Müzesi ve Makedonya Arkeoloji Müzesi’ne yürüme mesafesinde yer alan Makedonya Ulusal Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here