Ana sayfa Avrupa

Vatikan: Dünyanın En Küçük Ülkesi

0
PAYLAŞ

Vatikan, İtalya’nın Roma şehrinde yer almaktadır. Roma başka hiçbir başkentin sahip olmadığı bir özelliğe sahiptir. Hem Vatikan’ın hem de İtalya’nın başkentliğini yapmaktadır. Bildiğiniz üzere Hristiyanlık’ın başkentidir fakat şöyle bir detaya da değinmek gerekir. Katolik inancının başkenti Vatikan. Mezhepler uzun yıllar savaşa sebep olduğu gibi aralarındaki buzlar hala günümüzde erimiş değil. Küçük demişken nüfusuysa sadece 1000 kişiden oluşmaktadır.

Mevsimlerden yaz ise Papa Vatikan’da bulunmuyor, Roma’nın 24 km güneyindeki “Castel Gondolfo“’da oluyor. Turlar zamanı orada olmuyor yani anlayacağınız, çok da görmek isteyeceğinizi sanmıyorum 🙂

Vatikan
Vatikan: Roma

Vatikan İhtişamı

Belki de hangi inanca sahip olursanız olun “hocam, adamlar yapmış ya!” dedirtecek türden olduğu için günümüzde bu kadar popüler. Mimari işlemenin santimetre santimetre ilendiğini, detaylarda boğmayan ama içine indikçe ise sizi kaybeden bir yapısı var. Özellikle sanat ve mimari sizin ilgi alanınızsa içine düşer bir daha da çıkamazsınız. Başka bir ülkeye girdim havasını vermese de içeri girdiğinizde Roma’yı bir kez daha çok farklı şekilde size hissettiriyor.

Vatikan Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Söz konusu Vatikan olunca altından böyle şeylerinde olacağını tahmin etmek pek de zor olmasa gerek. Ama eminim ki bu kadarı sizin de hayal gücünüzün üstünde. En şaşırtıcı 20 gerçekle baş başasınız:

 • Ülkenin resmi ismi İtalyanca Stato della Citta del Vaticano‘dur.
 • İsviçre Muhafızları, Vatikan Şehri ve Papa’nın resmi koruma ve hizmet muhafızıdır.
 • Vatikan vatandaşlığını doğumla değil, çalışmayla vermektedir. Çalışanlar işlerini kaybettiklerinde vatandaşlıklarını ve tüm haklarını da kaybeder.
 • 0.44 km² ile dünyanın en küçük ülkesidir.
 • Radyo istasyonu 20 farklı dilde yayın yapmaktadır.
  Türkçe yok içinde hemen merak etmeyin 🙂
 • Nüfusunun % 100 ‘ü Katoliktir.
  O kadar yazının başına da not düştüm mezhepler farklı din gibi.
 • Vatikan ticaret amaçlı mal üretmediği için ülke (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) GSYİH’ya sahip değildir.
  Olsa rakam bizi şaşırtırdı eminiz. Şaşıracağımızı bilerek daha çok şaşırtabilirdi.
 • Mutlak monarşiyle yönetilir; Papa devlet başkanıdır.
  (Yok öyle demokrasi falan, ne sandınız.)
 • Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası dünyadaki en büyük Katolik Kilisesi’dir. Bu büyüklük sadece boyut olarak değil, her konuda bu şekilde: eserler, tasarım, kitaplar, arşivler…
 • Vatikan, aktif çalışan bir hapishaneye sahip değildir ve ülkede sadece bir hakim bulunmaktadır.
  Suç oranı da düşük değil sebebini buna bağladıysanız.
 • Vatikan dünyada boşanma yasası olmayan iki ülkeden birisidir. Diğeri ise Filipinler’dir. Boşanmak istediklerinde ne yapıyorlar bizde bilmiyoruz 🙂
 • Şehrin sakinleri her sene kişi başına 54 litre şarap tüketmektedirler. Aylık neredeyse 2 litre. O da yaklaşık 3 şişe abartılı mı bilemedim 🙂
 • İtalyanlar, İtalyan hükümetine para ödemek yerine vergilerinin % 8’ini Vatikan Şehrine bağışlayabilirler.
 • Resmi olarak Vatikan Şehri, Roma’da bulunan bir ülkedir. Hem bölge hem de nüfus olarak, dünyanın en küçük devletidir. İki ülkenin başkenti de Roma’dır.
 • 1929 yılında kurulan Vatikan şehri 100 yaşını devirmiştir.
 • Vatikan, dünyada UNESCO‘nun miras alanı altında olan tek ülkedir.
 • Vatikan’ın İtalya ile 3,21 kilometrelik bir  sınırı vardır.
  Şehir, New York Central Park’ının 1 /8’i büyüklüğündedir. “Central Park da görmedik ki!” Vatikan’sa söz konusu küçük ama 🙂
 • Vatikan, dünyadaki en yüksek suç oranlarından birine sahiptir. Bunun nedeni, çoğunlukla ülkenin küçük nüfusudur.
 • Papa 2. John Paul, kendisine suikast girişiminde bulunan kişiyi affetmiştir. Bu kişi Mehmet Ali Ağca‘dır.
Eyobus: Roma – Vatikan

Kısa Tarihi

Mussolini ile Vatikan’nın Dışişleri Bakanı Kardinal Gaspari arasında arasında 26 Ekim 1926’da imzalanan Mukavele (Concordat) ile de son hukuki şekline evrilmiştir. Böyle Vatikan devlet içinde <devlet statüsü elde etme> şansı elde etmiştir.

Vatikan Seyahati Öncesi

Tahmin ettiğiniz üzere ilgi oldukça fazla. Kapısında uzun bir kuyruk oluyor ve sıcaklarda pek de beklenilesi olmuyor. Kıyafet için “Şu olur mu? Bu olur mu?” sorularından çok ne çok açık ne de çok kapalı olması gerekiyor. Zaten girişinde bir kıyafet zorunluluğu yok sadece Sistine Şapeli’ne girmek isterseniz böyle bir zorunluluk var.
Hal böyle olunca biletinizi online almanız gerekmekte. Bilet fiyatı 16 Euro.

Gezilecek Yerler

San Pietro Meydanı, San Pietro Bazilikası ve de Vatikan Müzelerini kapsayan 3 bölümde gezebilirsiniz. Bugüne kadar gördüğünüz ve etkilendiğiniz tüm eserleri unutun. Vatikan’daki eserler ve diğerleri…

 1. San Pietro Meydanı: Aziz Petrus Meydanı olarak da isimlendirilmektedir, televizyonda veya başka bir yerde Vatikan ile ilgili herhangi bir şey gördüğünüzde Papa’dan sonra karşınıza çıkan ilk görüntü bu olacaktır. Detaylarına indiğimizde ise, Bernini tarafından tasarlanmış, alışık olduğumuz Roma sütunlarla çevrili, Papa’nın halka seslendiği, ya da çeşit çeşit organizasyonun gerçekleştirildiği önemli bir meydan olarak da tarif edebiliriz.
 2. San Pietro Bazilikası: 60.000 kişi kapasiteli dediğimizde aklınıza bir kliseden çok, stadyum geldiğinin farkındayız. Dünya’nın en büyük kliselerinden biri. Altında ise belki tahmin etmişsinizdir, Michelengelo imzası var.
  Bazilika’nın tepesine çıkabiliyorsunuz ama bu biraz zahmetli. Sonsuzluğa giden bir merdiveni çıkmanız gerek. Asansör seçeneği de var tabi ama hem en tepeye çıkmamakta, hemde çok fazla sıra beklemeniz gerekebilir. Hava da ölümüne sıcak oluyor ve de oksjen kalmıyor içeride.
  Merdiven: 5 euro /(Açılış Saati: 07.00)
  Asansör: 7 euro /(Kapanış Saati: 18.00)
 3. Vatikan Müzeleri: Vatikan Müzeleri olarak isimlendirince gezmeniz gerken birden çok müzeler zinciri gibi anlaşılsa da kendi içinde bölünmüş büyük bir müze. Tavanından gözlerinizi alamayacaksınız ve camların kristal yapısı içeriyi çok farkı bir şekilde aydınlatmaktadır. Gözlerinizle cama 5 saniyeden fazla bakamıyorsunuz çünkü ışığı kıran çok farklı bir yapısı var. Tavandan gözlerinizi alamıyorsunuz ve meşhur “Sistine Şapeli” de bu bölümde bulunuyor.
  Rafael, Leonardo da Vinci, Caravaggio gibi ünlü sanatçıların eserlerini görebilmeniz mümkün.
Vatikan Müzeleri
Vatikan Müzeleri

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

19 Günde 18 Ülkelik dev macera…Vatikan’ı keşfetme vakti geldi de geçiyor bile 🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here