Ana sayfa Avrupa İtalya

Venedik’te Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

0
PAYLAŞ

Kuzey İtalya şehirlerinden biri olan Venedik, kanallar ve köprülerle birbirine bağlanan 118 adadan oluşuyor. Dar ve labirenti andıran Venedik sokaklarında kaybolmadan yolunu bulmak ise imkansıza yakın. Elinde harita olmasına rağmen kaybolan yüzlerce turistten biri olmak pek cezbedici gelmeyebilir ama Venedik’in büyüleyici atmosferini gördüğünüzde keşke buraya daha önce gelseydim diyeceksiniz. Muhteşem manzaraları, kondolların yüzdüğü upuzun kanalları ve romantik görünümüyle sizi kendine çeken bu şehre gittiğinizde, Venedik yapılacak şeyler listenize eklemeniz gereken bazı maddeler var. İşte onlardan bazıları.

Venedik’te Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

1. Gondol veya Traghetto’ya binin

Venedik-Gondol

Venedik’in sembol ulaşım aracı olan gondollar, şehre sağladığı ulaşım kolaylığının yanı sıra romantik görüntüsüyle de hafızalara kazınıyor. Şehirde araçla gezme gibi bir şansı olmadığı için hızlı yolculuk etmek isteyenlerin gondol ve traghettoları kullanmaları gerekli. Yaklaşık 80 euro ödeyerek katılacağınız gondol turları, romantik çiftler için de oldukça cezbedici.

2. Ücretsiz yürüyüş turlarına katılın

Venedik-Walking-Tour

Ücretsiz şehir turlarına katılıp şehrin kuruluş öyküsünü ve az bilinen yönlerini keşfetmeye ne dersiniz! Hemen kabul edilmesi gereken bu teklifi değerlendirenler, tur sonunda teşekkür için rehbere bahşiş bırakmayı unutmamalı. Bu ücretsiz turların yanı sıra ücretli olarak düzenlenen daha kapsamlı turlara da katılabilirsiniz.

3. Venedik çevresindeki adaları gezin

Venedik-Adalari

Venedik’in rengarenk evlerini görmek için Burano’ya, cam işçiliğiyle yapılan eşyalara meraklıysanız da Murano adasına mutlaka gitmelisiniz. Çevresinde 120’ye yakın ada bulunun bu şehirde nereye gideceğiniz bilemeyenler, önceliği bu iki adaya verebilir. Baştan uyaralım: Bu adaları gezmek için Venedik’te bir günden daha uzun süre kalmanız gerek.

4. San Marco’yu keşfedin

San-Marco-Meydani

Dünyanın en meşhur ve kalabalık meydanlarından biri olan San Marco Meydanı, çevresini saran birbirinden etkileyici binalar ve mistik atmosferiyle kendine hayran bırakan bir görünüme sahip. Venedik seyahatinizde bu meydanı görüp, baş döndüren güzelliğini seyretmelisiniz.

5. La Fenice Tiyatrosu’nda opera izleyin

Le-Fenice-Tiyatrosu

La Fenice Tiyatrosu, inşa edildiği 1792 yılından bu yana yangınlarla mücadele ettiği için İsmi anka kuşu anlamına gelen bu ismi almış. Günümüzde şehrin en büyük ve en eski tiyatro ve opera binası unvanını taşıyan bu yapıya uğrayıp, eşsiz oyunlarından birini seyretmeyi ihmal etmeyin.

Sihirli havasına karışıp kendinizi bir masal kahramanı gibi hissedeceğiniz bu şehirde, ayaklarınızın götürdüğü yere gidin. Giderken kaybolma riskiniz olduğu konusunda daha önce uyarmıştık zaten. O yüzden neresi olduğunu bilmediğiniz sokaklara girdiğinizde endişelenmeyin. Karşılaşacağınız manzaralar bu küçük endişeye fazlasıyla değer!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here