Ana sayfa Avrupa

Venedik: Kanallar Şehri

0
PAYLAŞ

Venedik çoğunlukla “City of Canals” (Kanallar Şehri) ve “The Floating City” (Yüzen Şehir) isimleriyle anılıyor. Venedik Cumhuriyeti’nin ismi olan “La Serenissima” ise “en mutlu, huzurlu belde” anlamına geliyor. Efsaneleşen bu ismi almasının sebebi dışarıdan bu kente gelenlerin Venedik’i diğer şehirlere göre daha sıcak ve samimi bulmalarıymış.

Venedik
Venedik Gün Batımı

Venedik: Kuruluş Hikayesi

Venedik’in oluşumu kuzeyden gelen barbar kabilelerinin yağmalamalarından usanmış bir denizcinin Venedik anakarasının açıklarında yüzen bir depo inşa etmesiyle başlamış. Mallarını bu şekilde korumayı başardığını gören halk da bu denizci gibi ahşap kazıklar kullanarak depolar inşa etmeye başlamışlar. Neden canımızı da korumuyoruz diye düşünüp daha sonra evlerini de bu suni adalara inşa etmişler. Kente sahip olduğu balık şekli de bilinçli bir şekilde adaları inşa eden insanlar tarafından verilmiş.

Köprü ve Kanallar

Venedik’te yapı adalarını birbirine bağlayan 417 köprü var, bunlardan 72 tanesi ise özel kullanım için inşa edilmiş. Şehirde toplam 177 Kanal var, en büyüğü ve en ünlüsü ‘S’ şekline sahip olan ve şehri iki yakaya bölen Canale Grande’dir. Canale Grande inşa edilirken büyük ticari gemilerin kolaylıkla kanalı kullanabilmesi için oldukça geniş tasarlanmış. Bunun dışında ise kanallarda aktif olarak taşımacılık yapan yaklaşık 350 gondol var.   

Canale Grande
Canale Grande ( S Kanal )

Venedik’in Oluşumu

  • Venedik’e özgü bir özellik olarak yapıların adres tarifi cadde isimlerine göre değil bölgele göre yapılıyor. Bu özelliği aslında Venedik sokaklarını karmaşık hale getiren bir etmen. İşin püf noktası anıtsal noktaları ve karakteristik yapıları akılda tutup onlara göre yön bulmaya çalışmak. Kaldı ki Venedik sokaklarında kaybolmak da oldukça cazip bir tercih olabilir.

  • San Marco bazilikasında bulunan saat kulesi 12. yüzyılda inşa edilmiş 1902 yılında San Marco saat kulesi çökmüş ve aslına uygun bir şekilde restore edilmiş. Saat kulesi aynı zamanda yaklaşık 100 metre olan yüksekliğiyle İtalya’nın en uzun beşinci saat kulesi olma unvanına sahip.

  • 117 küçük adadan oluşan Venedik her sene 2 mm batıyor.

  • Son 50 sene içerisinde kentin nüfusu yarı yarıya azaldı. Nüfustaki düşüşün ana sebeplerinden biri yaşam masraflarının halkın belli bir kesiminin karşılayamayacayı kadar yükselmesi. Ana tüketim malzemelerinin anakaradan deniz yoluyla taşınması ürünlerinin fiyatlarının artmasında etkili. Bir diğer etmen ise turizm. Venedik halkına tabiri caizse turistlerden gına gelmiş. Yerliler pek çok turistin saygısız bir tavır sergilediğinden şikayetçi. Bunun yanı sıra devasa turistik cruise gemileri kentteki lagünlere ciddi zararlar vermekte. Birleşmiş Milletler Venedik’i yok olma tehlikesi altındaki kültürel miraslar listesine almış durumda. Bazı bilim adamlarına göre 2030 yılına gelindiğinde Venedik sadece turistlerin ziyaret ettiği bir hayalet şehir olma tehlikesiyle karşı karşıya.

  • Dünyanın kamuya açık ilk kumarhanesi 1638 yılında Venedik’te açılmış.

  • Özellikle kış aylarında su taşkınlarının sıklığı artsa da bu durum günümüze özgü değil. 1240 yılında yaşanan insan boyunu aşan taşkınlardan bahsediliyor. Kaderi böyleymiş.

  • Venedik Cumhuriyeti özellikle 18. yüzyılda Akdeniz siyasetinde hatırı sayılır bir konumdaydı ancak Napolyon’un Avrupa sahnesinde yükselişiyle kent devletinin çöküşü hız kazandı.

  • Turist akınına uğrayan kentin belediyesi burada yaşayan insanları turistlerden ve göçmenlerden korumak için özel bir çaba sarf ediyor. Toplu taşımada uygulanan fiyat farkı bu amaca hizmet eden uygulamalardan bir tanesi.
Venedik
Gondol
Venedik-Gondol

Venedik Karnavalı

Dünyaca ünlü bir bienale ve sinema festivaline sahip Venedik her yıl şubat ayında yapılan karnavalıyla da oldukça meşhur. Festivalin başlangıcına dair halk arasında dolaşan yaygın söylentiye göre 12. Yüzyılda kazanılan bir zaferin San Marco meydanında kutlanmaya başlanmasıyla festival bir gelenek haline geliyor.

İtalyan hükümeti tarafından festival 1979 yılında resmen tanınmış. 19. Yüzyılda kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu kültür İtalyan hükümetinin bu hamlesiyle tekrardan hayat bulmuş. Günümüzde her kış yapılan Venedik Karnavalı’na yaklaşık 3 milyon ziyaretçi katılım sağlıyor. Festivalin en önemli etkinliği ise en güzel maskenin seçildiği “la maschera più bella” yarışması.

Venedik Maskesi

İtalya hatıralarınızın arasına kesinlikle bir Venedik maskesi koymalısınız. Şehir geneline yayılmış pek çok dükkândan birinde bütçenize uygun bir maske bulacağınızı umuyoruz.

Karnavaldan önce bireylerin kimliklerini gizlemek için kullandığı maskelerin tasarımı bu zamanlarda oldukça basit ve sadeyken karnavallarda kullanılmaya başlanmasıyla beraber tasarımları farklılaşmaya ve zenginleşmeye başlamış.

Ünlü yönetmen Stanley Kubrick’i ölüme götüren filmi Eyes Wide Shut’ın pek çok sahnesinde Venedik maskelerine rastlamak mümkün. Film için kullanılan maskeler genellikle Avrupa’yı bir zamanlar kasıp kavuran veba salgını ile ilişkilendirilen uzun, karga burunlu tasarıma sahip maskeler. Vitrinlerde de sık sık göreceğiniz maskeler veba salgınından sağ kurtulanların yaralarını gizlemek için bu maskeleri kullandığı rivayetine güçlü bir kanıt olarak sunulabilir.  

Venedik tarihi boyunca maske kullanımı güvenlik nedeniyle pek çok kez yasaklanmış. 1608’de “Consiglio dei Dieci”nin (Onlar meclisi) aldığı karara göre şehirde festivaller dışında maske takmak yasaklanmış. Hatta yasaya uymayanlara ise iki yıllık mahkumiyetten kamusal alanda aşağılanıp işkence edilmeye kadar değişen cezalar verilmiş.

Venedik Çizim
Venedik Çizim

Venedik Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here