Ana sayfa Avrupa İtalya

Venedik’te Görmeniz Gereken 7 Yer

0
PAYLAŞ

Adriyatik Denizi’nin incisi olan Venedik, 118 adacık üzerine kurulu, 160’tan fazla kanal ve bunları birbirine bağlayan 600’den fazla köprüsüyle, Avrupa’nın ve İtalya’nın en güzel şehri! Her sokağı tarih ve sanat kokan, 16. ve 17. yüzyılın görkemini yansıtan tarihi sarayları, daracık kanalları, coğrafi yapısı ve mimarisi, romantik atmosferi, rengarenk festivalleri ve farklı kültürüyle heyecan uyandırıcı bir kent.

Venedik’te Görmeniz Gereken 7 Yer

San Marco Meydanı’na da ismini veren ve Bizans mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan San Marco Katedrali kentin ilk turistik adresi. Ardından, Doge Sarayı ve Çan Kulesi’ni gezdikten sonra, cam sanatının merkezi olan Murano Adası’na gidebilir, Gallerie dell’Accademia ve Peggy Guggenheim Müzesi’nde sanatın nabzını tutabilirsiniz. Ama hepsinden önemlisi mutlaka ama mutlaka kanallarda gondol sefası yapmadan Venedik’ten dönmeyin!

1. Piazza San Marco

Piazza-San-Marco

Venedik’in en popüler bölgesi olan Piazza San Marco (San Marco Meydanı), şehrin önemli simgelerinden Basilica di San Marco’ya, lüks otel, restoran ve mağazalara ev sahipliği yapan kentin kalbi konumunda. 14. yüzyılda şehrin dini ve politik merkezi olan, sayısız karnavalın düzenlendiği San Marco Meydanı’nda 700 yıl boyunca düklerin ikametgâh adresi olan Doge’s Palace (Dükler Sarayı) bulunuyor. Ayrıca meydandaki San Marco Çan Kulesi’nin (Campanile di San Marco) tepesine çıkıp Venedik’i kırmızı kiremitlerin üzerinden izleyebilirsiniz.

2. Basilica di San Marco

Basilica-San-Marco

Venedik’in en önemli yapılarından biri olan 9. yüzyıl tarihli Basilica di San Marco (San Marco Bazilikası), beş kubbesi, cam süslemeleri ve altın yaldızlı mozaikleriyle ‘Altınların Kilisesi’ olarak da biliniyor. İstanbul’daki Ayasofya’dan esinlenilerek yapılan San Marco, Venedik şehir manzarasının en iyi izlenebileceği noktalardan biri. Girişi ücretsiz olan San Marco’yu, pazartesi-cumartesi 09.45-17.00, pazar 14.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

3. Palazzo Ducale

Palazzo-Ducale

9’uncu yüzyıl yapısı olan Palazzo Ducale (Dükler Sarayı), Venedik Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olmuş, zaman içerisinde hükumet konağı, adalet sarayı, dük konutu olarak da kullanılmış mimari bir başyapıt. Gerek gotik esintiler ile geometrik şekillerle süslü dış yapısı ve gerekse de büyük avluları, dev merdivenleri ve farklı bölümleriyle eşsiz iç yapısı, burayı Venedik’in en çok ziyaret edilen yeri yapıyor. Taç giydirme törenlerinin yapıldığı Dev Merdivenler, avluya açılan bölümdeki Porta della Carta, Arco Fascari zafer takı, İşkence Odası, Büyük Konsey Salonu, Tintoretto’nun en güzel mitolojik yapıtı olan Collegiate, vatana ihanetle suçlanan düklerin tasvir edildiği Sala del Maggior Consiglio sarayın en çarpıcı bölümlerini oluşturuyor. Palazzo Ducale’de katılabileceğiniz Gizler Turu’nda, düklerin odaları, engizisyon odaları, toplantı salonları gibi sarayın perde arkasında kalan bölümler gezilebiliyor. Emin olun oldukça ilginç bir deneyim!

4. Murano 

Murano-Venedik

Rengarenk evleri ve muhteşem manzarasıyla Venedik’in en fotojenik bölgesi olan Murano Adası, aynı zamanda cam sanatının da merkezi. Venedik gibi köprülerle, kanallarla birbirine bağlı olan Murano, Avrupa’nın en büyük ve ünlü cam üretim merkezi. Haliyle adanın gezilecek en önemli adresi Cam Müzesi (Museo Vetrario). Bir 12. Yüzyıl yapısı olan Basilica dei Santi Maria e Donato ise, içerisindeki işleme ve süslemelerde adada yapılan cam işçiliği ürünlerinin kullanıldığı göz alıcı bir yapı. Yine bazilikanın çan kulesinden muazzam Murano manzarasını izleyebilirsiniz. Fondamente Nuove’den hareket eden deniz otobüsleri ile adaya ulaşım mümkün.

5. Büyük Kanal

Buyuk-Kanal-Venedik

Venedik’in ana kanal hattı olan Büyük Kanal, sahip olduğu olağanüstü atmosfer ile şehrin en güzel ve en önemli noktası. Büyük Kanal üzerinde 13. ve 18. yüzyıl tarihli 200’e yakın mimari yapının görülebildiği gondol turuna çıkabilir veya vaporetto adı verilen deniz otobüsleriyle kanal gezintisi yapabilirsiniz. 3800 metrelik kanal üzerinde Ponte Delgi Scalzi, Rialto, Ponte dell’Accademia ve Calatrava Köprüleri yer alıyor. Kanal çevresinde ise, Altın Ev olarak bilinen Ca d’Oro’, Santa Maria di Nazareth Kilisesi, Santa Maria della Salute Bazilikası, Santa Lucia Tren İstasyonu, Fondaco dei Turchi (Doğa ve Tarih Müzesi), Palazzo Belloni, Riva del Ferro rıhtımı ve Palazzo Barbarigo gibi pek çok bölge, otel ve yapı yer alıyor.

6. Gallerie dell’Accademia

Gallerie-dell-Accademia

Venedik’in en önemli sanat galerinden olan Gallerie dell’Accademia, Orta Çağ Bizans, Rönesans, Barok ve Rokoko dönemi resim ve heykel çalışmalarını kronolojik olarak sergilendiği beş yüz yıllık bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Academia içerisinde görebileceğiniz diğer eserler arasında Yaşlı Kadının Portresi, Pieta, Venedik Manzaraları, Çarmıh Rölikleri Mucizeleri, Bir Centilmenin Portresi gibi ünlü çalışmalar bulunuyor. Campo della Carita’da yer alan Accademia’yı pazartesi günleri 08.15-14.00, diğer günler ise 08.15-19.15 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

7. Basilica di Santa Maria della Salute

Basilica-Maria-Salute

Basilica di Santa Maria della Salute (Santa Maria Della Salute Bazilikası), Büyük Kanal ve San Marco Bazilikası arasında, Venedik’in en güzel yerinde bulunan kentin sembol yapılarından biri. 17. yüzyılda veba nedeniyle nüfusunun 3’te 1’ini kaybeden Venedik’te, Veba Kiliseleri olarak adlandırılan yapılardan biri olan Santa Maria, bir barok dönemi eseri. Meryem Ana’ya ithaf edilen bazilika, süslü ve kendine özgü profiliyle İtalya’da resmi en çok çekilen kiliseler arasında bulunuyor.

Her yıl 12 milyon turist ağırlayan Venedik, âdeta bir sanat eserini, masal diyarını andıran sokakları, dolaşmaya doyulamayan kanalları ve asırlar boyu sanatçıları ve gezginleri kendine hayran bırakan müthiş mimarisiyle bu kent bambaşka bir dünya.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here