Ana sayfa Avrupa Avusturya

Viyana: Sanat ve Tarihin Kalbi

0
PAYLAŞ

Viyana: Kahve Şehri

“Kahve Şehri” adıyla anılan Viyana ’nın kahveyle 17. Yüzyılın ortalarında başlayan ve günümüze kadar uzanan tanışıklığı zengin kahve kültürünün oluşmasının başlıca sebebi. Söylentilere göre Viyanalıların kahveyle tanışmaları Osmanlı İmparatorluğu’nun 1683 yılında yaptığı başarısız kuşatma sayesinde gerçekleşmiş. Geri çekilen Türkler arkalarında kahve çekirdeklerinin olduğu çuvalları bırakmışlar ve Viyana’nın kahveye olan aşkı bu olayla başlamış. Bu aşk öyle bir yer etmiş ki şehrin genlerinde “Kaffeehaus” kültürü 2011 yılında UNESCO tarafından “Intangible Cultural Heritage” (Somut Olmayan Kültürel Miras) listesine dahil edilmiştir.

Kaffeehauslar dünyanın geri kalanındaki kahvecilerden oldukça farklı. Günümüzün daracık mekanlarından ziyade oldukça geniş bir alana yayılmış bu dükkanlar. Dekorasyonu ise antika diyebileceğimiz niteliktedir. Mermer masalar, pelüş oturma yerleri, parke zeminlerin üzerinde geleneksel Thonet ahşap sandalyeleri ve aynalar Kaffeehaus’ların olmazsa olmazlarındandır. Bazı mekanlar neredeyse ilk günkü hali gibi durmaktadır öyle ki kendinizi bir anda 17. yüzyılda geçen bir filmin içinde bulabilirsiniz.

Viyana’nın geleneksel kahve kültürünün oldukça zengin olduğunu söyleyip hakkını vermemiz gerekiyor. Modern kahve kültürünün odağının günümüzde biraz değiştiğini de eklememiz gerekiyor. İkinci ve Üçüncü nesil kahve demleme teknikleriyle kahvenin odağı biraz daha kuzeye Berlin, Amsterdam ve Kopenhag’a doğru genişlemeye başladı.

viyana


Viyana Barok Esintisi

İnsanın hayal kırıklığının, umutsuzluğunun ve güvensizliğinin eserlere döküldüğü Barok dönemin şehrin havasına kattığı etkiyi görmek mümkün. Büyük, bütün halinde yapılar o dönemin sanatçılarının kendilerine olan güvensizliklerini ve depresyon halini oldukça net bir şekilde yansıtıyor. Pek çok insanın kaçmak istediği duyguları onlara andırdığı için belki de Viyana’nın seveni bu denli az. Öte yandan hayatı tüm yanlarıyla görmeye çalışan insanların da vazgeçemeyeceği şehirlerden biri olacağını düşünmekteyim. Şehrin geneline sirayet etmiş bir hüzün ve depresyon halinden bahsetmiyorum, aslında Viyana her rengi içinde barındırıyor, bir yanıyla insanların karanlık noktalarına ışık tutarken diğer yandan sıcak ve eğlenceli yüzüyle sizleri bekliyor.

Viyana küçük bir şehir olmasına rağmen keşfedilmeyi bekleyen birbirinden güzel farklı pencereleri var. Barok penceresi bunlardan sadece biri. Viyana’yı Avrupa’nın diğer kentlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri mimarisinin oldukça çeşitli olması. Kentte Barok etkili diyoruz ancak en az Barok kadar Romanesk tarzın, en az onlar kadar Neoklasik ve Art Nouveau sanat anlayışlarının izlerini görmek de mümkün.

viyana

Tarih Viyana için en önemli olgu, sahip olduğu zenginlikleri muhafaza etmek; bir değeri, sanat eserini, mimari yapıyı ruhuna göre yaşatmak kentin en karakteristik özelliklerinden. Günümüzde dahi yüzlerce yıllık akımların modern anlayışla harmanlanıp sokaklara yansıtılmasına şahit oluyoruz. Üzerinde çalışılan her ne ise onun tarihine ve ruhuna uygun bir biçimde var etmek isteğine imrenerek bakmaktan kendimizi alamıyoruz.

Viyana Nüfusu ile Eser Sayısı

Viyana’nın tarihle olan bu organik ve güçlü bağları sanatı şehrin baş tacı konumuna getiren en önemli etken. 2 milyonu bulmayan bu şehrin nüfusuna sayısı yüzleri bulan sanat galerisinin yaydığı ilhamı bağışlıyor bu güzide kent.  

1913 yılında belki de dünyanın kaderini değiştiren devlet adamları olan Hitler, Stalin, Tito, Troçki ve dünyaca ünlü nörolog Freud aynı zaman dilimi içerisinde Viyana’da yaşıyorlarmış. O sıralarda Hitler ressamlık yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor, Stalin Troçki ile tanışıp Marksizm üzerine bir kitap yayımlamaya çalışıyor, daha sonraları Yugoslavya başkanı olacak Tito ise metal işçisi olarak geçimini sağlıyordu. Belki de daha sonraları birbirlerinin ülkelerini yok etmeye çalışan Stalin ile Hitler defalarca kez Viyana sokaklarında karşılaşmışlardı.

Viyana’nın bir diğer özelliği ise Avrupa’nın en temiz ve en kaliteli çeşme sularından birine sahip olması. Kentin suyu direkt olarak Alplerden geliyor, gönül rahatlığıyla çeşmeden suyunuzu içebiliyorsunuz. Turistik alanlarda da sık sık çeşmeler görmek mümkün. Ayrıca yaz mevsiminde bölgesel yönetim yoğun turistik bölgelerde gezici ve sabit çeşmelerden soğuk su hizmeti veriyor.

Yaşam Standartları

Viyana’da alkollü bisiklet sürmenin oldukça ağır cezaları var. Yasal alkol sınırını aştığınız tespit edildiğinde 800-1000 Euro arası cezaya çarptırılıyorsunuz. Almanya’nın ardından Avrupa’nın en esnek alkol limitine sahip olmasına rağmen cezalar oldukça yüksek.

Kentin yaşam standartları arşa değecek neredeyse. Viyana otoriteler tarafından yaşamın en rahat olduğu kent olarak gösteriliyor. Sosyo-ekonomik koşullar, sağlık, eğitim, barınma ve çevre koşulları dikkate alındığında kent listelerde başı çekiyor. Belki de Avrupa’nın en sorunsuz ulaşım ağlarından birine sahip Viyana. Ulaşım ağı oldukça geniş ve başarılı bir şekilde entegre edilmiş. Bu sonucun ortaya çıkmasındaki en büyük etmen ülkenin iç politikası. Avusturya halkı ve halkın refahını merkeze koyan sosyal demokrasi anlayışıyla yönetiliyor.

viyana üstten gorunum

Viyana’nın müzeleri, sanat galerileri ayrı bir blog yazısında işlenecek kadar kapsamlı. Tarihin en uç noktalarından en uç örnekleri sunan Viyana müzelerinin insanın ufkunu açtığı su götürmez bir gerçek. Belvedere Museum, Kunsthistorisches Museum, Leopold Museum, Naturhistorisches Museum viyana’nın önemli müzelerinin sadece birkaçı.

Viyana şaraplarıyla ve şarap kültürüyle ünlenmiş kentlerden biri, çoğunluğu beyaz şarap üretimi için olmak üzere 700 hektarlık bir alanda üzüm yetiştiriciliği yapılıyor. Viyana şarabı içmeden bu kentten ayrılmamanızı öneriyoruz. Öte yandan Avusturya mutfağı denildiğinde akla ilk gelen yemek olan Şinitzel’i bir de yerinde denemelisiniz. Dana etli Şinitzel farklı zevklerin kapısını aralayacak bir tercih olabilir.

Viyana Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here