Ana sayfa Avrupa Avusturya

Viyana’nın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

0
PAYLAŞ

Avusturya’nın yanı sıra, Avrupa’nın da kültür ve sanat başkenti Viyana’nın tarih kokan kendine has atmosferini hissetmek müzelerini gezmekten geçiyor. Dört bir yanında, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun çağı aşan mimari izlerini taşıyan bu güzel şehir, Tuna Nehri’nin kıyısında kurulan dört başkentten biri.

Batı müziğine hayat veren, en zarif parçaların bir araya getirildiği Habsburg hanedanlığının mücevherlerinin sergilendiği Hofberg, Modern Sanat Müzesi, çim kaplı çatısı ile dikkat çeken Hundertwasser Evi, Tuna Kulesi, Rokoko stili Belvedere Sarayları ve St. Stephen Katedrali ile Viyana, muazzam bir şehir.

Viyana’nın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

Museum Quartier, Viyana’da müzeler söz konusu olduğunda mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Kunsthalle Wien, Leopold Museum, MUMOK ve Zoom Kindermuseum olmak üzere, dört önemli müzeye ev sahipliği yapan alana girerken kapıda bilet almanız gerekiyor. Müzelerin yanı sıra özel etkinliklerin de düzenlendiği Museum Quartier’da, birbirinden hoş kafe ve restoranlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

1. Sanat Tarihi Müzesi

Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum Wien/Art History Museum), imparatorluk ailesinin kapsamlı koleksiyonlarını barındırmak üzere 1891’de İmparatorluk Sarayı yakınlarında inşa edildi. Geniş yelpazedeki seçkin eserleriyle dünyanın en büyük koleksiyonundan birine sahip olan müze, Velasquez, Rubens, Rembrandt, Dürer, Titian ve Tintoretto’nun ustaları olan Raphael’in en önemli eserleri dahil olmak üzere Avrupa sanat tarihinde çok sayıda önemli sanat eseri yer alıyor. Bunların yanı sıra, Mısır ve Yakın Doğu Koleksiyonu ise gizemli kültürlerden gelen büyüleyici hazineleri içeriyor.

Adres: Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien, www.khm.at

2. Albertina Müzesi

Albertina-Museum

Albertina Müzesi (Albertina Muzeum), yalnızca Dürer’in ve Klimt’in dünyadaki en büyük ve en değerli grafik koleksiyonlara sahip olmakla kalmıyor, en yeni sergi koleksiyonunda Monet’ten Picasso’ya ve Baselitz’e kadar uzanan başyapıtlar sunuluyor. En büyük Hapsburg konut sarayı olan Albertina, Viyana’da kalan en son kale duvarlarından birinde İmparatorluk Sarayı’nın güney ucuna hâkim konumda.

Adres: Albertinaplatz 1, 1010 Wien, www.albertina.at

3. Belvedere Sarayı

Belvedere-Sarayi-Viyana

Belvedere Sarayı, Gustav Klimt’in efsanevi tablosu Öpücük (The Kiss) ile Schiele ve Kokoschka’nın yaptığı büyük eserlerin sergilendiği muhteşem Barok sarayı ve geniş bahçelerinden memnun kalacağınız bir müze. Prens Eugene, Johann Lukas von Hildebrandt’ın yazlık evi olarak inşa ettiği Belvedere Sarayı, Orta Çağ’dan günümüze kadar olan ve Avusturya sanatını barındıran Yukarı ve Aşağı Belvedere olmak üzere iki saraydan oluşuyor.

Adres: Prinz-Eugen-Strasse 27, 1030 Wien, www.belvedere.at

4. Leopold Müzesi

Leopold-Muzesi-Viyana

Sanat tutkunu Dr. Rudolf Leopold tarafından toplanan Avusturya modern sanat eserleri, İmparatorluk Sarayı yakınlarındaki MuseumsQuartier’daki Leopold Müzesi’nde (Leopold Museum), sergileniyor. Viyana Art-Nouveau ve ekspresyonist dönemin benzersiz hazinesini barındıran müze, dünyadaki en önemli ve en büyük Egon Schiele koleksiyonunun yanı sıra başyapıtları barındırıyor. Ayrıca Leopold Müzesi, Joseph Hofmann’dan Koloman Moser’e olan Viyana Atölyesi sergilerini de sunuyor. Bu sergiler, uluslararası tasarım tarihinin benzersiz eserleri olarak değerlendiriliyor.

Adres: Museumsplatz 1, 1070 Wien, www.leopoldmuseum.org

5. Hundertwasser Evi

Kunst-Haus-Wien

Yalnızca Viyana mimarisi için değil, aynı zamanda yeni akımları da hayata geçiren Ressam Friedensreich Hundertwasser’in eserlerinin bulunduğu Hundertwasser Evi (Kunst Haus Wien), Viyana’da en çok ziyaret edilen sıra dışı mimariye sahip bir müze. Çağdaş sanat sergilerinin sergilendiği, camın, metalin, tuğlaların, ahşap ve seramik karoların birçok renkte düzensiz unsurlarla, benzersiz bir karakter kazandırılan Kunst Haus Wien, iki katta kalıcı bir Hundertwasser sergisi ile değişen sergilere ayrılan iki kata daha ev sahipliği yapıyor.

Adres: Untere Weissgerberstrasse 13, 1030 Wien, www.kunsthauswien.com

Viyana’da bu müzelerin haricinde, MUMOK (Museum of Modern Art) ve Zoom Kindermuseum’u da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Naturhistorisches Museum Vienna (Doğa Tarihi Müzesi), Kunsthalle Wien, Az W-Architekturzentrum Wien, MAK-Museum for Applied Arts (Uygulamalı Sanatlar Müzesi), Üçüncü Adam Müzesi (The Third Man Museum), Vienna Museum Karlsplatz ve Teknoloji Müzesi (Museum of Technology) görebileceğiniz diğer Viyana müzelerinden.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here