Ana sayfa Avrupa Çek Cumhuriyeti

Yüzü Hiç Gülmeyen Bir ”Yalnız” Adam: Prag, Kafka’nın Evi

0
PAYLAŞ

Prag‘a gittiğinizde eğer Franz Kafka seven biriyseniz görmeniz gereken yerlerin başında geliyor belki de Franz Kafka Müzesi. Charles (Karl) Köprüsü’ne çok yakın olan bu müzeye yürüyerek gidebilirsiniz. Charles Köprüsü’nde karşı tarafa doğru ilerlerken (kale tarafına doğru) köprünün sonundan sağ tarafa doğru  merdivenlerden iniş yaptıktan sonra, karakolun sağındaki sokaktan devam ettiğiniz zaman 2-3 dakika içinde müzeye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Kafka’nın Evi

İşeyen adamlar heykeli

Müzenin girişinde bir bahçe ve  iki tane büyük K harfi sembolünün yanı sıra iki karşılıklı işeyen insan heykelinin havuzda yer aldığını göreceksiniz.

kafka'nın evi

Kafka’nın evi girişinden itibaren her bölümü karanlık neredeyse. Sadece eserlerin üzerleri ışıklandırılmış. Her bölümde farklılaşan fon müziği de ayrı bir atmosfer katıyor. Müzenin ilk bölümünde Kafka’nın yaşadığı evler, yerler, ailesi hakkında bilgiler ve çevresi tanıtılmaktadır.

Kafka’nın günlüklerinin kendi el yazısıyla yazıldığı sayfalarını göreceksiniz. Ayrıca kendi eliyle yazılmış birçok mektup, dilekçe ve rapor var. Babasına ve Milana’ya yazmış olduğu mektuplar, hapisteyken yazdığı dilekçeler, eserleri için oluşturmuş olduğu deneme yazıları bunlara örnek.. Ayrıca pasaportu ve diğer evrakları da sergileniyor. Kırmızı ışıklandırmaya sahip merdivenlerden sonra ineceğiniz odada Kafka’nın eserlerindeki karakterlerin isimlerinin yer aldığı bir odaya göreceksiniz. Bu odada birkaç telefon var, ahizeyi kaldırdığınızda Almanca konuşan birinin sesini duyacaksınız. Müzenin devamında yine Kafka’nın eserleri bulunuyor. Ayrıca bazı bölümlerde oturup izleyebileceğiniz, Kafka ile alakalı görüntülerin sergilendiği odalar var.

kafka'nın evi

Karanlık ve etkileyici müziklerle değişik bir atmosfere sahip Franz Kafka Müzesi, Prag’a giden arkadaşlara tavsiyemdir gezin , görün ,paylaşın 🙂

Bayram Yılmaz
Eyobus 18

Prag Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

Hemen Başvur!