Ana sayfa Eyobus Haberler

Zaanse Schans: Değirmenler Köyü

0
PAYLAŞ

Zaanse Schans Hollanda’nın en ünlü ve turistlik kasabalarından biridir. Bu ünü biraz yel değirmenlerine borçludur; Henry Willing peynirleri ve çikotaları ise biz tarafından olmasa da Avrupa’da geniş yankı uyandırmayı başarmıştır. Zaanse Schans, koruma altına alınmış 13 adet aktif yel değirmeni ve 1960 yılında buraya taşınan 35 adet tarihi evden oluşan bir açık hava müzesi. Zamanında bu bölgede 1.000 tane yel değirmeni bulunurken, 1920’de bu sayı 50’ye düşmüş, günümüzde ise aktif olarak sadece 13 tane değirmen bulunuyor.

Zaanse Schans, vardıktan sonra yanınızdakine “Kokuyu sende aldın mı?” diye bir soru sordurur. Çünkü girişindeki kakao fabrikası nedeniyle burnunuza buram buram güzel kokular gelmeye başlamıştır. Başlangıç için fazlasıyla sizi heyecanlandırmaya başlamıştır.
Hollanda’nın ilk yerleşim yerlerinden biridir. Burayı meşhur yel değirmenleriyle hatırlıyorsunuz, fakat bundan sonra bu kokuyu duyduğunuzda da değirmenlerle aynı etkiyi yapacağına eminim.

Zansee Schans
Zansee Schans

Zaanse Schans: Ne İşe Yarıyor Bu Değirmenler

Değirmenlerin elektrik ürettiğini falan düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Günümüzde bile hiçbiri böyle bir şey yapmıyor. Yer fıstığı öğüteni, boya için çalışanı falan var tabi asıl kuruluş amacı bu değil. Birçok yerde “Hollanda Deniz Seviyesinin Altında!” gibi başlık görmüşsünüzdür. Hal böyle olunca bataklık, sulak bölge de her yerde. Bu suları tahliye etmek için de değirmenler hem dahice bir çözüm olmuş, hemde biçilmiş kaftan derler ya o türden. 1000 tane değirmenle başlayan yolculuk günümüzde 13 değirmenle devam edyor. Birkaç değirmeninse pervaneleri sökülmüş ve depo olarak kullanılmaya devam ediyor.

Zaanse Schans: Değirmenlerin İsimleri ve Özellikler

Değirmenlerin isimleri ve görevleri şu şekilde dağılım göstermektedir:

 • De Huisman: Baharat öğütücü değirmen.
 • De Gekroonde Poelenburg: Ahşap öğütücü değirmen.
 • De Kat: Boya üreten değirmen.
 • De Zoeker: Yağ,boya ve kakao üretiminde yer alan değirmen.
 • Het Jonge Schaap: Ahşap testere değirmeni.
 • De Bonte Hen: Yağ değirmeni. (Şanslı olarak anılır.)
 • De Os: Endüstriyel değirmen.
 • Het Klaverblad: Boş değirmen. (Ahır işleri ve tahta işlemeciliği)
 • De Bleeke Dood: Eski önlük değirmeni.
 • De Ooievaar: Yağ değirmeni. (Yer Fıstığı)
 • Mini-mills on the Schans: Minyatür değirmen. (Taş oymacılığı)

Yel Değirmenleri arasında en ünlüsü De Kat (kedi anlamına geliyor). De Kat,1782 yılında yapılmış ve işlevi boyalar için renk üretmek olan bir yel değirmeni. Giriş ücreti 4€ ve türkçe dil seçeneği de olan broşürleri mevcut.
Değirmenin kusursuz işleyişini görebileceğiniz gibi hediyelik eşya satılan küçük bir bölümde var. Fiyatları biraz tuzlu 🙂

Zaanse Schans: Tahta Ayakkabılar (Clogs)

Zaanse Schans fotoğrafı gördüyseniz yel değirmenlerinden sonra göreceğiniz ikinci şey tahta ayakkabılar olacaktır. Burada bir de tahta ayakkabıların yapıldığı bir yapım atölyesi var. Günümüzde hediyelik ve turistlik olarak yapımına devam edilse de, o günlerde bir hayli ıslak Hollanda’da kayıp düşmeyi önlemek adına yapılmıştır. Hollanda’nın bazı köylerinde kullanıldığını görmeniz mümkün 🙂
Not: Tam ayakkabı atölyesinin karşısında harika taze sıkılmış portakal suyu satan bir yer var. 1 tanesi 3 euro; 2 tanesi 5 euro.

Zansee Schans: Tahta Ayakkabılar (Clogs)
Tahta Ayakkabılar (Clogs)
Eyobus: Zaanse Schans-Değirmenler Köyü

Henry Willing Peynir Fabrikası

Catharina Hoeve çiftlik mağazasında çok çeşitli lezzetli peynir spesiyaliteleri ve hediyeler bulabilirsiniz. İnek, keçi ve koyun sütünden elde edilen en lezzetli doğal peynirlerin yanı aynı zamanda pesto, hindistancevizi ve hardal gibi özel lezzetlerle üretilmiş peynirlerin tadına bakabilir dilerseniz alabilirsiniz. Ya da füme peynirler arasından seçim yapabilirsiniz. Çikolatası ve kahvaltılık lezzetleri de denemeden geçmeyin deriz. Atıştırmalık köşesinde çeşitli sandviçlerin, içeceklerin veya dondurmanın tadını çıkarabilirsiniz.   

Henry Willing peynirleri gerçekten çok lezzetli. 17 çeşit peynirin fikir babası olduğu gibi, pestolu, lavantalı gibi lezzetleri peynirle buluşturmuş. Amsterdam merkezde de bir şubesi var ve 30 ülkeye ihracat yapıyorlar. Burda çok duymasak da dünya genelinde yüksek derece bir üne sahip.

Zansee Schans Catharina Hoeve Çiftliği
Catharina Hoeve Çiftliği
Eyobus: Zaanse Schans – Değirmenler Köyü Bölüm 2

Zaanse Schans Benzeri Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

19 Günde 18 Ülkelik dev macera…Birbirinden güzel peynirlerin tadına bakma vakti geldi de geçiyor bile 🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here